راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب گیاهان گچ دوست ایران

خاک به عنوان بستر رشد گیاهان، نقش تعیین کننده‌ای در عرصه پراکنش گیاهان به عهده دارد. خاک‌های گچی با ایجاد شرایط خاص رویشی، در برگیرنده فلور یا گیاگان منحصر به فرد هستند. مساحت خاک‌های گچی ایران حدود 28 میلیون هکتار برآورد شده است و در برخی از این رویشگاه‌ها که دارای نسبت بالایی از گچ هستند (بیش از 25 درصد گچ)، گونه‌های گیاهی خاصی یافت می‌شوند که در سایر رویشگاه‌های کشور یا اصلاً وجود ندارند و یا در حد ناچیزی حضور دارند. گیاهان گچ دوست انحصاری، دوستدار گچ و وابسته به آن هستند. این گیاهان در گچ رشد می‌کنند و توانایی شگفت‌آوری در یافتن پهنه‌های گچی دارند. فراوان‌ترین و موفق‌ترین گیاهان گچ‌دوست در منابع گچی روباز یا سطحی یافت می‌شوند.
در این اثر، تعداد 95 شناسه از گیاهان گچ‌دوست ایران براساس منابع علمی معتبر به آندسته از گونه‌های گیاهی اشاره دارد که در خاک‌های گچی یافت می‌شوند و به عبارت دیگر "گچ‌دوست" هستند. در این مجموعه با ساختار محاوره‌ای (پرسش و پاسخ‌ها)، علاوه بر ذکر نام تیره و نام علمی و فارسی گیاهان گچ دوست ایران، نوع گچ دوستی این گیاهان شامل گچ دوست انحصاری و یا ترجیحی، رویشگاه آنها و پراکنش در جهان و ایران و همچنین سطح شناسه و وضعیت تهدید آنها نیز تدوین شده است.
با استفاده از علوم و فنون گیاه شناسی الکترونیک (Electrobotany) و با تاکید بر تنوع و همچنین محدوده‌های رقومی پراکنش آنها، یک نرم‌افزار پژوهشی با عنوان « گیاهان گچ‌دوست ایران » نیز طراحی و تدوین گردید. بی‌تردید، تولید و نشر فراگیر دانش بومی، سرمایه قابل ملاحظه‌ای در ابعاد آموزشی، پژوهشی و حتی اجرایی برای هر سرزمینی می‌باشد. بنابراین، تلاش و امید برآن است چنین آثاری برای علاقمندان بویژه در عرصه‌های گوناگون علوم زیستی مفید واقع شود.
ادامه
فهرست مطالب
پیش‌گفتار
ابزار تحقیق
شناسه‌ها
رهیافت‌ها
منابع علمی
ادامه
کاربر مهمان

کاربر گرامی، برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد شوید.

احمد رضا گشتی
۱۳۹۶/۵/۲۸
چنین کتابی باید برای شناسایی هر گیاه یک عکس را همراه میکرد که متاسفانه چنین نیست و اکثر گیاهان فاقد عکس میباشند.اطلاعات گیاهان هم بسیار مختصر است و هیچ اشاره ای به نوع ازدیاد گیاه، دمای قابل تحمل، ارتفاع و گشترش گیاه نشده است. در واقع بیشتر شبیه یک جزوه دانشگاهی است تا یک کتاب!
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه