دانلود کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان


خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان
 ۷۵۹ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-9915-40-1 

چاپ ۱۳۹۰: ۳۰۰۰۰ تومان قیمت الکترونیکی: ۸۲۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

معرفی کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان

یکی از سنن زندیه این بود که در نبردها زنان به یاری شوهران خود در جنگ و گریز شرکت می‌جستند. می‌گویند در یکی از جنگ و گریزها یکی از سپاهیان افغان با صدای بلند به کریم‌خان ناسزا می‌گوید: «اگر مردی چرا زنت را جلو می‌اندازی و خودت فرار می‌کنی؟ بیا و با من جنگ کن.»
کریمخان با اسب به سوی افغان می‌تازد و با یک ضربه شمشیر او را به دو شقه می‌کند  سپس بوسه‌ای بر لبه‌ی شمشیر می‌زند و به زبان لری می‌گوید:
تو می‌بوری و بختُم نیبوره.

قریه کوچک وسرسبز پری در دل دشت‌های وسیع لرستان آبستنِ تَنِش و آشوبی شد که بعدها حجم چشم‌گیری از تاریخ ایران را رقم زد. قریه‌ی پری گرچه بر فراز تپه‌ای کوهستانی، مشرف به صحرایی بس خرّم و با صفا و مزارعی پر بار قرار داشت، اما پیرامون قریه حصارهای بلندی رابطه‌ی قریه را با فضای اطراف قطع می‌کرد. در واقع «پّرِیِ» محصورِ درون دیوارهای مرتفع کهن، آن حکایت‌ها برای گفتن داشت. بر خلاف دیگر قلعه‌ها- که آن را مرور زمان به مخروبه‌ای مبدّل می‌کند- قلعه پری هم زمان با گذشت زمان مستحکم‌تر، مقاوم‌تر گردید؛ و با مرمت‌های مداوم و به کار بردن مصالحِ مخصوص دوام آن دوران و نیز توجه خاص اهالی به نقش قلعه بر این دوام و بقا می‌افزود. درهایِ بزرگ و سنگین قلعه با حلقه‌های پیچ وتاب دار و میخ‌کوبی‌های درشت- که معلوم نیست- چگونه آن را در الوارهای محکم کوبیده بودند- به قلعه ابهت خاصی بخشیده بود.

آن درها حتی در خلال روز هم زیاد از هم فاصله نمی‌گرفتند. هوا هنوز تاریک نشده آن دو در محکم به هم می‌چسبیدند و یکدیگر را تنگ در آغوش داشتند: (این امر بدان مفهوم بود که قلعه تا سپیده دم کسی را به درون خود نمی‌پذیرفت، مگر در موارد بسیار استثنائی. همه‌ی اهالی و آشنایان آنان نیز خوب می‌دانستندکه شب هنگام نباید به سوی قلعه پری رفت، یا اگر می‌رفتند زمان و حرکتشان را به سمت قریه طوری باید تنظیم نمایند که قبل از بسته شدن دروازه جلوی قلعه باشند.

راهنمای دانلود کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان

برای دانلود کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب قلعه پری از کریمخان تا لطفعلیخان
نازی توسلی
۱۳۹۵/۱۰/۲۵
سالها قبل این رمان زیبا رو خوندم و سرنوشت لطفعلی خان واقعا مایه تاسف شد.
شیما زندیه
۱۳۹۵/۸/۲۹
من تعریف این کتاب رو بسیار شنیدم.من از نسل کریم خان زندم و حقیقتا دوسداشتم راجبه اجداد ونیاکانم بیشتر بدونم.
مریم گلی
۱۳۹۵/۸/۳
کتاب خوبیهتعریفشو خیلی شنیدمتو اولین فرصت که کتاب قبلی تموم بشه ؛ میخونمشممنون
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۰)