معرفی و دانلود سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه

عکس جلد سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه
قیمت:
۷۰۰۰ تومان - 1.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه

سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه نسخه‌ای بازنویسی شده از کتاب برجسته و ارزشمند کیکاووس بن وشمگیر عنصرالمعالی است که مجید ملامحمدی بیست و شش داستان شنیدنی و جذاب از آن را برگزیده و به زبانی ساده و امروزی برای نوجوانان نگاشته است. این اثر دومین فصل از این مجموعه صوتی به شمار می‌رود که هر دو هفته یک بار منتشر می‌شود.

درباره سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه:

تاریخ سرزمین ایران همواره دستخوش تحولات گوناگون بوده و فراز و نشیب‌های بسیاری را نیز تجربه کرده است. از جنگ‌های طولانی و خانمان‌سوز گرفته تا اوج گرفتن فرهنگ و تمدن ایران و آبادی بسیاری از مناطق دور و نزدیک. به همین خاطر دانستن سرگذشت سلسله‌های پادشاهی و وضعیت اجتماعی و فرهنگی مردم همواره می‌تواند جذاب و آموزنده باشد. در چنین جایگاهی، کتاب‌های حوزه ادبیات تعلیمی چون قابوس نامه اهمیت به‌سزایی می‌یابند و آشنایی عموم مردم از جمله نوجوانان و نسل جدید با چنین آثاری بسیاری ضروری است.

به همین خاطر «سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی؛ فصل دوم: قابوس نامه» را می‌توان نمونه‌ای جذاب، سرگرم‌کننده و در عین حال آموزنده برای نوجوانانی دانست که دوست دارند با داستان‌های حکمت‌آموز قابوس نامه آشنا شوند؛ چراکه زبان به کار رفته در آن امروزی و ساده است و به راحتی می‌توان آن را فهم کرد.

اما خوب است پیش از شنیدن این سریال صوتی با کتاب قابوس نامه (Qabus Nama) بیشتر آشنا شوید. این کتاب که براساس نام مولفش به قابوس دوم نیز شهرت دارد، در سال 475 هجری قمری و در 44 باب نوشته شد وکیکاووس بن وشمگیر عنصرالمعالی آن را به فرزندش گیلانشاه اهدا کرد تا از دروس حکمت آموز و پند و اندرزهای آن برای زندگی‌اش بهره بگیرد.

در این کتاب که در حوزه ادبیات تعلیمی نیز قرار می‌گیرد، شما با پند و اندرزهای رایج در ایران باستان و اهمیت اعتدال و خرد آشنا خواهید شد و نسبت به آداب اجتماعی و تربیتی، آداب مملکت‌داری و دانش و فنون گوناگون چندین قرن پیش، شناخت بیشتری پیدا خواهید کرد.

در انتها باید گفت نثر نویسنده روان، صریح و صادقانه است و به همین خاطر حکایت‌هایی که در این اثر نقل شده همگی بر جان آدمی می‌نشیند و تاثیر خود را می‌گذارد. درواقع قابوس نامه در سبک نثر مرسل یا همان نثر ساده نوشته شده که به سبک بلعمی و بیهقی نیز شهرت دارد.

سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

نوجوانان علاقه‌مند به فرهنگ و ادبیات ایران، مخاطب اصلی این کتاب شنیدنی و جذاب هستند.

درباره سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی:

انتشارات سوره مهر با همکاری گروه فرهنگی سماوا برای شناساندن ادبیات کهن ایرانی به کودکان و نوجوانان، مجموعه‌ای صوتی را تدارک دیده‌اند که در هر فصل آن یکی از کتاب‌های قدیمی و ارزشمند انتخاب شده و با زبانی امروزی و ساده قصه‌های جذاب و برگزیده آن روایت می‌شوند.

مجید ملامحمدی را بیشتر بشناسیم:

او یکی از نویسندگان برجسته و پرکار حوزه ادبیات دینی و آئینی در کشورمان است که در چند دهه اخیر آثار متعددی را برای بزرگسالان و کودکان و نوجوانان نوشته و افتخارات گوناگونی نیز به دست آورده است. مجید ملامحمدی در سال 1347 در خانواده‌ای مذهبی و روحانی در شهر قم به دنیا آمد و در سن هجده سالگی نیز وارد حوزه علمیه شد. پس از اتمام تحصیلات حوزوی خود، به سرودن شعر و نوشتن داستان توجه بیشتری نشان داد و در مطبوعات کودک و نوجوان به فعالیت پرداخت.

ملامحمدی از سال 1369 که به طور جدی وارد فضای شعر و ادب شد، تاکنون پنجاه جلد کتاب در زمینه‌های گوناگون به چاپ رسانده که حدود بیست عنوانش در جشنواره‌های ادبی و کشوری برگزیده شده است. علاوه‌بر این وی در دانشگاه رشته ادبیات فارسی را برای تحصیلات انتخاب کرد و در سال 1387 نیز وزارت ارشاد اسلامی مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادبیات داستانی را به ملامحمدی اهدا کرد.

برخی از آثار مجید ملامحمدی عبارتند از: «قصه های مهربانی، پله پله تا خدا، آهوی غمگین؛ داستان‌هایی از زندگی امام سجا(ع)، آن سواران سیاه‌پوش، داستان یک مرد؛ رمان زندگی‌ حضور حبیب بن مظاهر در کربلا، مرغابی‌های مهمان، ماه غریب من، رضا جان خوش آمدی، مجموعه چهارجلدی امام خمینی و بچه‌ها، مجموعه دو جلدی قصه های قشنگ ایرانی، مجموعه 10جلدی زندگی پرافتخار، زیارت نامه امام رضا (ع)؛ گل نجمه، مجموعه دوازده جلدی شاه فراری شده».

جوایز و افتخارات مجید ملامحمدی:

- برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای کتاب «آواز مرغ باران» زندگینامه امام هادی علیه السلام
- برگزیده نخستین دوره جایزه دوسالانه کتاب برگزیده نهج‌البلاغه برای کتاب «درخلوت نخلستان»
- نامزد دریافت جایزه دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی اسلامی برای کتاب «در مهمانی پولدارها»
- برگزیده کتاب سال استان خراسان رضوی برای کتاب «مرغابی‌های مهمان» به دلیل انتخاب موضوع و تلاش در انتقال مفاهیم مذهبی در زندگی امام رضا (ع) در حوزه کودک و نوجوان

با کیکاووس بن وشمگیر عنصرالمعالی بیشتر آشنا شویم:

یکی از حکیمان و ادیبان گرانقدر تاریخ ایران زمین که در قرن چهارم هجری می‌زیست، عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر بن زیار (Keikavus) نام دارد. او نویسنده کتاب ارزشمند قابوس نامه است که آن را خطاب به پسر خود نگاشته و داستان‌های حکیمانه و پند و اندرزهای فراوانی را برای آیندگان به یادگار گذاشته است.

او یکی از نوادگان آل زیار بود که در قسمت شمالی ایران یعنی گرگان طبرستان و گیلان حکومت می‌کردند. خود عنصرالمعالی نیز به سبک امیرزادگان تربیت شده بود و آداب مملکت‌داری را به خوبی می‌دانست. به علاوه وی فردی دانشمند بود که در عرصه‌های مختلف اطلاعات زیادی داشت و با درباریان نشست و برخاست می‌کرد.

در بخشی از سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه می‌شنویم:

یکی بود، یکی نبود. روزی از روزها هارون خلیفه ستمگر عباسی بر روی تخت نرم و ابریشمی خود بر خواب بود، خواب وحشتناکی دید. با ترس از خواب پرید. نعره کشید و وزیر خود را صدا کرد. نگهبان‌های قصر بزرگ او ترسیده بودند، در پشت در اتاقش دست پاچه شدند. یکی به آن سو رفت، یکی به آن سو دوید. حاجب چراغدانی را روشن کرد و کورمال کورمال از راهرویی باریک رد شد. خلاصه اوضاع قصر بهم ریخت. هر کس که به دیگری می‌رسید، می‌پرسید: «چه شده؟! برای خلیفه اتفاق بدی افتاده؟ نکند دشمنانش شورش کرده‌اند؟!» اما نه شورش بود، نه بیماری خلیفه، نه حمله دشمن و نه انتقام مخالفان، هیچ یک. ماجرا از این قرار بود:

هارون یک خواب بد دیده بود؛ خوابی وحشتناک. به همین خاطر بدنش می‌لرزید. تمام تنش خیس عرق بود و هرچه آب می‌خورد، باز هم احساس تشنگی داشت. همسرش همراه زن‌های دیگر قصر بالای سرش بودند و دائم می‌پرسیدند: «آخر حرفی بزن خلیفه! بگو چه شده ما که نصف جان شدیم!»

فهرست مطالب کتاب صوتی

۱ دقیقه
معرفی داستان اول
۱۴ دقیقه
داستان اول: جبران کار نیک
۱ دقیقه
معرفی داستان دوم
۵ دقیقه
داستان دوم:‌ به خاطر نان و حلوا
۱ دقیقه
معرفی داستان سوم
۸ دقیقه
داستان سوم: افتیمون
۱ دقیقه
معرفی داستان چهارم
۷ دقیقه
داستان چهارم: کمان
۱ دقیقه
معرفی داستان پنجم
۵ دقیقه
داستان پنجم: شهربانو
۱ دقیقه
معرفی داستان ششم
۱۴ دقیقه
داستان ششم: معنی الم
۱ دقیقه
معرفی داستان هفتم
۱۰ دقیقه
داستان هفتم: سکه‌ها در چاه
۱ دقیقه
معرفی داستان هشتم
۱۱ دقیقه
داستان هشتم: تعبیر خواب
۱ دقیقه
معرفی داستان نهم
۱۰ دقیقه
داستان نهم: حق مهمان
۱ دقیقه
معرفی داستان دهم
۹ دقیقه
داستان دهم: رنج پیری
۱ دقیقه
معرفی داستان یازدهم
۴ دقیقه
داستان یازدهم: وصیت‌نامه اسکندر
۱ دقیقه
معرفی داستان دوازدهم
۸ دقیقه
داستان دوازدهم: خیاط در کوزه افتاد
۱ دقیقه
معرفی داستان سیزدهم
۱۹ دقیقه
داستان سیزدهم: قاضی دوراندیش
۱ دقیقه
معرفی داستان چهاردهم
۱۳ دقیقه
داستان چهاردهم: یک تار مو در غذا
۱ دقیقه
معرفی داستان پانزدهم
۱۳ دقیقه
داستان پانزدهم: هزار کره مادیان
۱ دقیقه
معرفی داستان شانزدهم
۸ دقیقه
داستان شانزدهم: دعوای بازرگان و پارچه‌فروش پیر
۱ دقیقه
معرفی داستان هفدهم
۹ دقیقه
داستان هفدهم: تدبیر وزیر
۱ دقیقه
معرفی داستان هجدهم
۱۳ دقیقه
داستان هجدهم: آب در شیر ارباب
۱ دقیقه
معرفی داستان نوزدهم
۵ دقیقه
داستان نوزدهم: سرنوشت مرگ
۱ دقیقه
معرفی داستان بیستم
۹ دقیقه
داستان بیستم: سرانجام یک چشمک زدن
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و یکم
۶ دقیقه
داستان بیست و یکم: مزوری
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و دوم
۸ دقیقه
داستان بیست و دوم: بانوی پادشاه
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و سوم
۱۰ دقیقه
داستان بیست و سوم: مسافران بخارا
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و چهارم
۷ دقیقه
داستان بیست و چهارم: دزد و امانت‌داری
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و پنجم
۷ دقیقه
داستان بیست و پنجم: مرگ سقراط
۱ دقیقه
معرفی داستان بیست و ششم
۶ دقیقه
داستان بیست و ششم: تعریف آدم جاهل

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابسریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه
نویسنده،
گویندهگروه گویندگان
ناشر چاپیانتشارات مهرک
ناشر صوتی گروه فرهنگی سماوا
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۴ ساعت و ۲۸ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی نوجوان، کتاب داستان و رمان نوجوان
قیمت نسخه صوتی
۷۰۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب صوتی

راهنمای مطالعه سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه

برای دریافت سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل دوم: قابوس نامه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.