دانلود کتاب صوتی آرزوهای بزرگ

  • از: چارلز دیکنز
  • راوی: مرآت بهنام
  • ناشر صوتی: راوی نو
  • ۱۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب صوتی آرزوهای بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آرزوهای بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی آرزوهای بزرگ

کتاب صوتی آرزوهای بزرگ اثر رمان‌نویس مشهور انگلیسی چارلز دیکنز، به صورت خودزندگی‌نامه از قول شخصیت اصلی داستان، کودکی یتیم به نام «پیپ»، نوشته شده‌ است.

آرزوهای بزرگ (Great Expectations) را می‌توان به نوعی زندگی‌نامه‌ی خودنوشت شخص دیکنز (Charles Dickens) نیز دانست که همچون آثار دیگرش تجربیات تلخ و شیرین او از زندگی و مردم را نمایان می‌سازد. داستان این رمان شرح کاملی از وضعیت سیاسی اجتماعی دوران خود است و نویسنده حقایق اجتماعی را با بیانی لطیف به تصویر کشیده است. در حقیقت همین وقایع هستند که به ارزش داستان می‌افزایند.

آرزوهای بزرگ زندگی مردی به نام پیپ را از سن هفت سالگی تا سی و چند سالگی روایت می‌کند. پیپ داستان‌هایی را برای ما تعریف می‌کند که باعث شکل‌گیری شخصیت فعلی او شده‌اند. او در طول این مسیر با دوستان و آشنایان زیادی آشنا می‌شود که در تصمیمات و اهدافی که در زندگی پیش می‌گیرد، نقش مهمی ایفا می‌کنند. 

پیپ هفت ساله، زندگی محقر و فروتنانه‌ای را در کلبه‌ای روستایی، با خواهری بدخلق و سخت‌گیر و شوهر خواهرش «جو گارجری» آهنگری پرتوان، مهربان و نرم‌خو می‌گذراند. او که روزی برای سر زدن به قبر مادر و پدرش به گورستان می‌رود، به طور اتفاقی با یک زندانی فراری محکوم به اعمال شاقه به نام «آبل مگویچ» روبه‌رو می‌شود. آن زندانی، داستانی ترسناک برای پیپ سر هم می‌کند تا کودک نانی برای رفع گرسنگی و سوهانی برای رهایی او از غل و زنجیری که به دست و پایش بسته‌ شده است، بیاورد پیپ هم از روی ناچاری و هم از دل‌ رحمی او را یاری می‌کند.

مدت زمانی از آن ماجرا می‌گذرد و پیپ کوچک، توسط زنی میانسال و ثروتمند موسوم به «میس هاویشام» اجیر می‌شود تا گهگاه برای همنشینی و سرگرم‌ نمودنش پیش او بیاید. هاویشام که در گذشته‌ای دور و به هنگام عروسی، معشوقش او را بی‌رحمانه ترک گفته، از آن زمان، به زنی دلسرد و انتقام‌جو بدل گشته است. او «اِستِلا»، دخترکی زیبا، اما گستاخ و مغرور را به فرزندی پذیرفته است تا به او بیاموزد که چگونه مردان را به بازی گرفته و بدین‌سان انتقام خویش را توسط او از مردان بستاند. پیپ کوچک در آن خانه به استلا دل می‌بندد و تحت تأثیر توهین‌ها و آزارهای دخترک، نخستین آرزوهایش مبنی بر ترک زندگی محقر و روستایی و زیستن چون نجیب‌زادگان، در او نقش می‌بندد...

داستان پیپ یک پیام مهم دارد: مهم نیست در زندگی یک فرد چه اتفاقی می‌افتد، او هیچ وقت نمی‌تواند درون خود را عوض کند. ولی پیپ در ابتدا این را درک نمی‌کند. از زمانی که با استلا و خانم هاویشام آشنا می‌شود، سعی می‌کند خود را تغییر دهد و به کسی تبدیل شود که باب میل آن‌هاست. او شروع به یادگیری خواندن و نوشتن می‌کند. هرچه زمان پیش می‌رود و شرایط تغییر می‌کند، پیپ بیش‌تر از خود واقعی‌اش دور می‌شود و تغییر می‌کند. به تدریج خواننده متوجه می‌شود این تغییرات نه تنها هیچ لذتی ندارد، بلکه حتی در مورد پیپ نتیجه عکس هم می‌دهد. 

داستان پیپ درباره شروع یک زندگی شاد و خرم با استلا نیست. دیکنز هیچ‌گاه در پایان داستان نمی‌گوید بین آن دو چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. او تنها اشاره می‌کند که آن‌ها دوست باقی می‌مانند. از این کار منظوری دارد. داستان دیکنز درباره تلاش پیپ برای دستیابی به عشق استلا و میزان اراده و انگیزه او برای این کار است. داستان درباره خود عشق نیست. چرا که در بخش عمده‌ای از داستان، استلا تنها به صورت معنوی در فکر و قلب پیپ جای دارد. دیکنز تلاش می‌کند تعامل واقعی بین شخصیت‌ها را به حداقل برساند. 

آرزوهای بزرگ داستانی است که هرکسی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. چرا که هر کسی در طول زندگی خود ممکن است با مشکلات پیپ مواجه شود. این رمان نشان می‌دهد که مالکیت و ثروت نمی‌توانند درون شخصیت‌ها را تغییر دهند و هم‌چنین پیدا کردن خود واقعی، نیاز به طی کردن مسیری طولانی دارد. مسیری که البته در نهایت انسان را به آگاهی می‌رساند. 

در رمان بارها از تضاد بین تاریکی و روشنایی به شکل نمادینی استفاده می‌شود. پیت جنگل را کاملا فضایی تیره و تار توصیف می‌کند، روستایی‌ها در تاریکی به دنبال محکومین می‌گردند و حتی خانه خانم هاویشام هم پر از تاریکی است. در واقع هر وقت اتفاقی رخ می‌دهد، فضای بیرون تاریک است. حتی خانه پیپ در لندن هم همیشه خیس آب است و در تاریکی به سر می‌برد. 

این تاریکی باعث می‌شود نوعی احساس ترسناک و گوتیک‌‌وار بر رمان حاکم باشد. هم چنین تاریکی نشان دهنده سردرگمی پیپ هم هست. او در دنیایی که قوانینش را نمی‌تواند درک کند، سعی می‌کند مسیر زندگی‌اش را پیدا کند. نکته مهم‌تر این است که در رمان همیشه در دل تاریکی، بارقه نور امید بخشی دیده می‌شود. 

پس به نظر می‌رسد با یک تقسیم‌بندی مشخص مواجه هستیم، تاریکی اطراف پیپ را فرا گرفته است و او به دنبال روزنه‌ای از نور و امید می‌گردد. در واقع هرجا تاریکی هست، نور هم دیده می‌شود. ولی این نور همیشه قطعی و استوار نیست. شمعی که در خانه خانم هاویشام روشن است مرطوب است و می‌لرزد. وقتی مگویچ وارد شهر می‌شود، پیپ متوجه می‌شود نورهای پشت پنجره‌اش سو سو می‌زنند. هنگام طوفان نور تیرهای چراغ برق می‌لرزند. تمام این‌ها خبر از وقوع یک اتفاق ناخوشایند می‌دهند. حتی خود اسم استلا هم به معنی «ستاره» است. البته او نمی‌تواند تاثیر مثبتی بر روی زندگی پیپ به جای بگذارد. تضاد پیوسته بین روشنایی و تاریکی در رمان، فضایی گوتیک وار ایجاد کرده و بر تلاش پیپ برای دستیابی به حقیقت تاکید می‌کند. 

در رمان، جرم و جنایت زیادی رخ می‌دهد. هرجا جرمی هست، جنایتکار هم هست. هرجا جنایتکاری هست، زندان هم هست. هرجا زندان هست، قفل هم هست و هرجا قفلی هست، کلیدی هم باید وجود داشته باشد. در رمان با زندان نیوگیت مواجه می‌شویم. با ورود استلا به شهر، پیپ متوجه تضاد میان این زندان و شخصیتی همچون استلا می‌شود. خود استلا هم گهگاهی همچون نگهبان زندان عمل می‌کند. در دوران کودکی پیپ که به خانه هاویشام می‌آمد، این استلا بود که درب ورودی را برای او باز می‌کرد. او هم‌چنین کلیدها را هم نگه می‌دارد. کلید و قفل نه تنها نشان می‌دهد اسرار مخفی در کار است، بلکه هم چنین ثابت می‌کند که مسائل دست نیافتنی در رمان وجود دارد. در آرزوهای بزرگ، اسرار زیادی وجود دارد، طبقه بالای جامعه هم چیزی است که پیپ هیچ‌گاه به آن‌ها دست نمی‌یابد. 

یکی از عناصر مهم رمان، باغ خانم هاویشام است. این باغ کثیف و نامرتب، پر از فلاکت است. ولی پیپ این باغ را همچون یک بهشت می‌بیند. او در این باغ فرصت دارد که همراه استلا در اطراف آن بچرخد. این باغ مخروبه نماد زندگی آشفته خود خانم هاویشام است. او به جای این که انگیزه‌ای برای ادامه زندگی داشته باشد، هم‌چنان در خاطرات تلخ گذشته به سر می‌برد. او هر چیزی که اطرافش وجود دارد را نابود می‌کند. زندگی پیپ و طبعا استلا هم از این قاعده مستثنی نیست. باغ را می‌توان نماد معصومیت از دست رفته دانست، معصومیتی که دیگر امکان دستیابی به آن وجود ندارد. این باغ هم‌چنین نماد ثروت و برتری طبقه بالای جامعه است، البته طبقه‌ای که در حال پوسیدگی است.

چارلز دیکنز برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند بود. از او برای داستان‌سرایی و نثر توانمندش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به عمل آمده‌ است. می‌توان گفت معروفیت او تقریباً از نویسندگان قبل خود بیشتر بود. چرا که آثار دیکنز برای تمامی سلیقه‌ها جذابیت دارد. تغییر شرایط ناگهانی‌اش در دوران نوجوانی و سقوط به طبقه‌ی کارگر تأثیر بسیار عمیقی بر روحیه‌ی دیکنز گذاشت، به گونه‌ای که تصاویر زندان، فقر، کودک مظلوم و سردرگم به صورت مکرر در رمان‌‌های او به چشم می‌خورد. او نوشتن را با داستان و مقاله برای روزنامه‌ها و مجلات آغاز کرد. از نوشته‌های او می‌توان به «اولیور تویست»، «داستان دو شهر»، «سرود کریسمس» اشاره کرد که در تمام آن‌ها نقش نمادین کودک و دوران کودکی آشکار است.

در قسمتی از کتاب صوتی آرزوهای بزرگ می‌شنویم:

«فامیلی من پیریپ بود و اسمم فیلیپ اما از بچگی از این دو تا اسم فقط توانستم اسم پیپ را بسازم و روی خودم بگذارم. برای همین کم‌کم همه پیپ صدایم کردند. من اصلا پدر و مادرم را ندیدم. قبر آن‌ها در گورستانی تاریک و پوشیده از علف در یک کلیسا بود. روی سنگ قبرشان هم چیزهایی نوشته بودند. از روی حروف اسم پدرم روی سنگ قبر، فکر می‌کردم لابد پدرم مردی چهارشانه و تنومند بوده و موهای مشکی و وز وزی داشته است. از شکل حروف اسم مادرم هم حدس زدم که او حتما زن مریض حالی بوده و صورتش کک و مک داشته است.»

فهرست مطالب

۶۷ دقیقه
آرزوهای بزرگ
 ۱ ساعت و ۷ دقیقه، ۶۲ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۱۰۰۰ ت - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی آرزوهای بزرگ

برای دانلود کتاب صوتی آرزوهای بزرگ و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  آرزوهای بزرگ
Arsalan Bigdeli
۱۳۹۸/۱/۲۰
GooooooooooooooD
مصطفى کوهی
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
عالی است
مصطفى کوهی
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
عالیست
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۱)