دانلود کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی

کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی نوشته‌ی وحید بزرگی، با بررسی موضوعاتی مانند طرح‌های صنعتی، تحول رژیم حقوق مالکیت فکری در کشورهای منتخب، حمایت از دانش سنتی، حق نسخه‌برداری و حقوق جانبی آن و ... نشان می‌دهد که در صورت حمایت نکردن از حقوق مالکیت فکری ایران چه عواقب خطرناکی به وجود خواهد آمد.

درباره‌ی کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی:

در مورد ضرورت حقوق مالکیت فکری باید گفت که امروزه وجود دانش و اندیشه در زندگی انسان‌ها بسیار اهمیت پیدا کرده است و بهره‌گیری از اصطلاحاتی مانند عصر پسانوین، جامعه اطلاعاتی، اقتصاد دانش بنیان، عصر پساصنعتی و ... نشان‌دهنده‌ی همین امر می‌باشند. به همین دلیل امروزه بنگاه‌های اقتصادی هزینه‌های زیادی را جهت تحقیق و توسعه می‌پردازند و بعد از تولید یک محصول هم بودجه زیادی را جهت شناسایی موارد نقض حقوق مالکیت فکری خود در نظر می‌گیرند.

درواقع در هر فعالیت انسانی یک عنصر فکری وجود دارد و هر کسب و کاری حداقل با یکی از موضوعات مالکیت فکری در ارتباط است. برای مثال، هر بنگاهی یک علامت تجاری مختص خود را دارد که هویت و وجه تمایز آن بنگاه و محصولاتش را نشان می‌دهد و اگر کسی قصد سوء استفاده از آن علامت را داشته باشد قطعا به منافع تجاری آن بنگاه آسیب خواهد خورد. به همین دلیل حمایت از حقوق مالکیت فکری بسیار اهمیت دارد زیرا بدون حضور آن باید شاهد فرار مغزها، سرمایه‌ها و فناوری‌های خود به کشورهای دیگر باشیم؛ جایی که در آنجا مورد حمایت واقع می‌شوند.

این موضوعات نشان می‌دهد که هم برای توسعه و نوآوری در داخل و هم برای جذب سرمایه و فناوری از خارج باید از دارایی‌های فکری حمایت نمود. در این مورد دو دیدگاه وجود دارد. بعضی از افراد اعتقاد دارند که در صورت حمایت از مالکیت فکری، دسترسی به دستاوردهای علمی بسیار کمتر خواهد شد و قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند. و برخی دیگر معتقدند که حمایت از حقوق مالکیت فکری باعث دسترسی بیشتر به دستاوردهای علمی و معقول شدن قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

در این راستا در کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی (A pathological study of Iran's intellectual property rights regime with policy recommendations‬) سعی شده اقدامات زیر انجام شود:

1- شناخت ارتباط حقوق مالکیت فکری با توسعه، تجارت، نوآوری و انتقال فناوری به عنوان شالوده‌ای تجربی برای آسیب‌شناسی رژیم حقوق مالکیت فکری کشور.
2- شناخت استانداردهای متداول برای حمایت از حقوق مالکیت فکری در سطح بین‌المللی با تکیه بر استانداردهای سازمانی جهانی تجارت.
3- آسیب‌شناسی رژیم حقوق مالکیت فکری ایران از دو بعد حقوقی و نهادی و ... .

کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب به علاقه‌مندان حوزه‌ی حقوق نوین مالکیت فکری توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی می‌خوانیم:

ساختار نظام حقوق مالکیت فکری در هندوستان همواره مورد توجه بوده و در حال حاضر نیز با گسترش ابعاد و وسعت حمایت از جنبه‌های مختلف در این عرصه اهمیت بیشتری یافته و در مواردی نیز پیشتاز است. لذا بررسی این موارد از جنبه‌های مختلف به منظور تبیین اشکال مدیریتی و ساختار آن از اهمیت برخوردار است. بدین منظور، در این قسمت به دنبال بررسی و تعیین بخش‌های مختلف ساختار مدیریتی و به تبع آن قوانین و نظام فضایی و همچنین چالش‌های حاکم بر حقوق مالکیت فکری در این کشور هستیم.

به عبارت دیگر، به دنبال یافتن پاسخی به این سؤال هستیم که نظام مدیریتی حقوق مالکیت فکری در هند از چه بخش‌هایی تشکیل شده و مواضع حقوقی و قضایی این کشور در برخورد با اختلافات با موضوعات حقوقی مختلف در این حوزه چیست. بررسی و پاسخ به سؤالات مذکور مستلزم نگاهی دقیق و موشکافانه در قوانین و مقررات، رویه‌ها و ساختار مدیریتی این کشور در زمینه حقوق مالکیت فکری چه در سازمان‌های مختلف دولتی با غیر دولتی درگیر در این حوزه می‌باشد.

 ۶۵۰ صفحه، ۵ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-468-761-7 

چاپ ۱۳۹۸: ۱۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۲۰۰۰ ت - 18.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: ارتباط حقوق مالکیت فکری با توسعه، تجارت، نوآوری و انتقال فناوری
فصل دوم: استانداردهای متداول برای حمایت از حقوق مالکیت فکری در سطح بین‌المللی
فصل سوم: مطالعه کشورهای منتخب
فصل چهارم: آسیب‌شناسی رژیم حقوق مالکیت فکری ایران
جمع‌بندی: پیشنهادهای اصلاحی و سیاستی
منابع
پیوست: بررسی تحلیلی و مقایسه‌ای اسناد الحاق کشورها به سازمان جهانی تجارت در زمینه حقوق مالکیت فکری

راهنمای دانلود کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی

برای دانلود کتاب آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران: پیشنهادات سیاستی

نظرات کاربران

فقط کاربرانی که کتاب را دریافت کرده‌اند، امکان ثبت نظر دارند.