دانلود کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران

  • از: محسن فربودمنش
  • ناشر: انتشارات سوره مهر
  • ۴ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران

با مطالعه کتاب‌های موسیقی ایران، پرسش‌های اساسی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد پاسخ مناسبی برای آن‌ها در کتاب‌های موسیقی، حداقل برای نویسنده این کتاب، وجود ندارد؛ مانند چرا دستگاه نوا وابسته به دستگاه شور است؟ چرا دستگاه راست پنجگاه وابسته به دستگاه ماهور است؟ چرا آواز‌های ابوعطا، بیات ترک (زند)، بیات کرد، دشتی، و افشاری وابسته به دستگاه شور است؟ چرا استادی چون شهنازی آواز اصفهان را وابسته به دستگاه شور می‌داند و استادان دیگر آن را وابسته به دستگاه همایون می‌دانند؟

برای یافتن پاسخ دقیق و علمی این پرسش‌ها به نظر رسید روشی به دست آید که بتوان اطلاعات مربوط به هر گوشه در ردیف موسیقی را با چشم دید و از روی این مشاهده‌ها بتوان راز و رمز نهفته در گوشه‌های ردیف را به دست آورد. فرض مهمی ‌که در آغاز این پژوهش مورد قبول و باور بود آن بود که پایه‌گذاری موسیقی ایران توسط نوابغ این سرزمین، در طول زمان، به احتمال از زمان اوج موسیقی ایران در زمان ساسانیان شکل گرفته است. بنابراین باید برای درک راز و رمز‌های آن بسیار کوشید تا بتوان به آن‌ها دست یافت. برای این منظور با استفاده از ریاضی ساده همة ‌نت‌ها در گوشه‌ها به ارقام، برابر کشش زمانی آن‌ها نسبت به نت سیاه، تبدیل شده و نمودار هر یک از گوشه‌ها در ردیف جداگانه و دقیق رسم شده است. دیگر آنکه سعی شده همة ‌اطلاعاتی که در گوشه وجود دارد به نحوی قابل دیدن باشد؛ به‌خصوص ردیف نت‌های استفاده‌شده در گوشه‌های ردیف، که خود مهم‌ترین منبع پیدا شدن راز و رمز موسیقی ایران تشخیص داده شده است.

 ۷۷۹ صفحه، ۱۱ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
چاپ ۱۳۹۰، قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار                
فشرده
مقدمه
جلد یکم
فصل یکم: آشنایی کوتاه با واژه‌های موسیقی
فصل دوم: آشنایی کوتاه با ساختار ردیف موسیقی ایران
فصل سوم: بررسی گوشه‌های دستگاه شور
فصل چهارم: بررسی آوازهای دستگاه شور  
فصل پنجم: بررسی گوشه‌های دستگاه نوا
جلد دوم
فصل ششم: بررسی گوشه‌های دستگاه راست پنجگاه
فصل هفتم: بررسی گوشه‌های دستگاه ماهور
فصل هشتم: بررسی گوشه‌های دستگاه سه‌گاه
جلد سوم
فصل نهم: بررسی گوشه‌های دستگاه چهار‌گاه
فصل دهم: بررسی گوشه‌های دستگاه همایون
فصل یازدهم: بررسی گوشه‌های آواز اصفهان
فصل دوازدهم: خلاصه و نتیجه‌گیری و نظریه ساختاری
فهرست جدول‌ها و نمودار‌ها
فهرست منابع
پیوست: پایه (گاه) هشتگاهی‌ها

راهنمای دانلود کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران

برای دانلود کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران

نظرات کتاب آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران

احمد رمضانی
۱۳۹۵/۶/۳۱
از دید من متن اصلی کتاب با توضیحاتی که نویسنده برای مقدمه در نظر گرفته، متفاوت می‌باشد و روند کتاب بسیار کسالت آور و خسته کننده می‌باشد در صورتی که نویسنده در توضیحات کتاب اشاره بر همگانی بودن متن کتاب دارد کتاب سرشار از نمودار‌هایی می‌باشد که نه تنها به نظر گره ایی از درک موسیقی باز نمی‌کند بلکه گره‌های دیگر نیز به پیگره پیچیده درک موسیقی ایزانی میزند
mohammadreza khoshayand
۱۳۹۷/۷/۹
به نظرم برای نوآموزان مناسب نیست...
مشاهد همه نظرات (۲)