دانلود کتاب استبداد الهی (سرگذشت ساونارولا)

دانلود کتاب استبداد الهی (سرگذشت ساونارولا)
بزرگنمایی
  • از:
  • (۴)
  • چاپ ۱۳۹۵: ۱۴۰۰۰ تومان
  • قیمت: ۷۰۰۰ تومان
  • ۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب استبداد الهی (سرگذشت ساونارولا)

استبداد الهی؟ مگر خداوند رحیم و رحمان می‌تواند مستبد و خودکامه باشد؟

این کتاب، به ظاهر، زندگی‌نامه‌ی یه کشیش ایتالیایی به‌نام ساوونارولا است که بعضی او را یک متحجر مذهبی می‌دانند و برخی دیگر او را به عنوان شروع‌کننده‌ی عصر اصلاحات و «جدایی دین از سیاست» در اروپا، می شناسند، شخصی که در ابتدا بسیار متحجر هست و در نهایت مقابل پاپ ایستاده و به عنوان «مُرتد» آتش زده می‌شود. اما در باطن، این کتاب به شرایط اجتماعی و سیاسی حکومت دینی در جوامع می‌پردازد و سود و مضرات آن را بیان می‌کند که این، خود، در جامعه‌ی امروز ما بحث روز بوده و در موردش حرف و حدیث بسیار است.
نام رنسانس با نام ایتالیا عجین شده است. انسان هر بار که به یاد ایتالیا می‌افتد، فوراً به بناهای برونلسکی و برامانته، به ویلاهای پالادیو و کندوتیری، به لباس‌های پر زرق و برق، به جشن‌های رویایی و تئاترهای مجلل فکر می‌کند و متوجه می‌شود که توسعه و ترویج ادبیات و علوم در غرب نیز عمدتاً از این کشور نشئت گرفته است. ولی تصویری که در اواخر قرن پانزدهم در فلورانس ظاهر شد کاملاً چیز دیگری بود:
«چهره‌ی این شهر آرام و گوارا و آباد برای زندگی، یکباره تغییر کرد. زنان جواهرات گرانبهای خود را کنار گذاشتند، لباس‌های ساده پوشیدند و اطاعت از دین را پیش گرفتند و مردان جوان لذت‌جویی را ترک کردند و یکباره قناعت‌پیشه و مذهبی شدند. بر خلاف اکثر دگرگونی‌ها و تغییرات بنیادی، دشمنان سرسخت یکدیگر را در آغوش کشیدند، بانکداران و تجار، پول‌های بناحق کسب کرده را داوطلبانه پس دادند، جشن‌ها و مراسم کارناوالِ بازی برچیده شدند و تصنیف‌های مستهجن و غیر‌اخلاقی که در جشن‌ها و کارناوال‌ها خوانده می‌شدند جای خود را به سرودهای مذهبی واگذار کردند.»
خلاصه این‌که به قول عبید زاکانی «یکباره همه شدند زاهد و مسلمانا!!» ولی باید بررسی کرد که آیا این تغییر و تحول از ترس مقامات دولتی و کلیسایی آن دوره بود یا داوطلبانه صورت گرفت؟
تعداد زیادی از اهالی شهر فلورانس برای مدتی دچار نشئه‌ی مذهبی شدند. آن‌ها نمی‌دانستند که قرائت صحیح مذهبی چیست! حتی نمی‌دانستند که چرا به کلیسا می‌روند و رفتن آن‌ها چه مزیت روحی و روانی دارد! آن‌ها می‌رفتند چون کشیش‌ها آن را می‌خواستند. مثل زمان هر تحول عمیق و رخداد انقلابی، موج بلند مردم را از جا کنده بود. آن‌ها می‌رفتند بدون این‌که بدانند به کجا می‌روند و عاقبت این رفتن‌ها چیست! حتی آن‌ها نمی‌دانستند که آیا همراهی با موج مذهبی، آن‌ها را به بهشت خداوند رهنون خواهد کرد یا یک عمر در آرزوی بازگشت به دوران ازدست‌رفته به سرخواهند برد.
آقای دکتر ضیاءالدین ضیایی (نویسنده‌ی کتاب) می‌گوید:
"امروزها که مقوله‌ی دین، دینداری، دین‌ستیزی، قرائت صحیح از دین و امثالهم باب روز شده و هرکس به ظنّ خود اجازه‌ی اظهارنظر درباره‌ی این وادی بی‌نهایت را بخود می‌دهد و در روزگاری که هرگونه سؤال ساده (تا چه رسد به انتقاد سازنده) درباره‌ی برخی از احکام و دستورات دینی و بعضی از روحانیون نوعی دین‌ستیزی تلقی می‌شود و عامل آن مرتد شناخته می‌شود ـ واقعاً فرقی هم ندارد که کدام دین باشد ـ برایم جالب بود درباره‌ی این چهره‌ی (‌به اصطلاح) روحانی و تاریخی تحقیق کنم."

ادامه
فهرست مطالب

پیشگفتار مؤلف
عصر ساونارولا و فلورانس
شهری سرنوشت‌ساز
دومینیکن ها کیستند؟
مدیچی ها و فلورانس
لقب باشکوه برای لورنزو
استبداد از نوع الهی آن
بسیجی های مؤمن و مزاحم
ظهور یک رهبر مردمی
دو پادشاه در اقلیمی نگنجند!!
دولت فلورانس
پایان ماجرا
بعد از مرگ ساونارولا
حوادث فلورانس
تحولات در کلیسا
بازتاب‌ها

ادامه
بهزاد نوروزی
۱۳۹۵/۱۲/۷
۰
۰
خسته نباشی عالی بود
NEGIN AD
۱۳۹۵/۱۲/۵
۰
۰
کتابی جذاب
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه