دانلود کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نوشته‌ی سحر پرنیان به بررسی مباحثی چون بررسی نقش سند تحول بنیادین در پیشرفت وضعیت معیشتی دبیران و دانش‌آموزان و تحلیل مبانی فلسفی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌پردازد.

تحقق ارزش‌ها و آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی نیازمند تلاش همه‌جانبه است. احراز عرصه تعلیم و تربیت از مهم‌ترین زیرساخت‌های تعالی پیشرفت کشور در همه‌ی زمینه‌ها و ابزاری جدی برای ارتقاء سرمایه انسانی درخور کشور در عرصه‌های مختلف است. به این ترتیب تحقق آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی ایران در گرو تربیت انسان‌های عالم متقی و آزاده و اخلاقی است.

تحقق این هدف مستلزم ترسیم نقشه راه و برنامه‌ایست که در آن نحوه طی مسیر، منابع و امکانات، تقسیم کار در سطح ملی و الزامات در این مسیر به صورت کاملا دقیق و شفاف مشخص شده باشد. در تهیه سند ملی تحول بنیادین آموزش و پرورش سعی شده تا با الهام‌گیری از اسناد بالادستی و بهره‌گیری از ارزش‌های بنیادین و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم‌انداز و اهداف تعلیم و تربیت در افق 1404 هجری شمسی تبیین شود.

هرچند در سه دهه گذشته تلاش‌های بسیاری از سوی مسئولان نظام تعلیم و تربیت برای بهبود و اصلاح نظام آموزشی کشور به عمل آمد که خوشبختانه نتایج مثبت و مفیدی نیز برجای گذاشته است؛ اما هنوز آموزش و پرورش با کاستی‌ها و چالش‌های جدی روبه‌رو است و برون‌داد آن در طراز جمهوری اسلامی ایران و پاسخگوی تحولات محیطی و نیازهای جامعه نمی‌باشد. از این رو، تأکیدات حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت تحول بنیادی در آموزش و پرورش با تکیه بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی ایرانی و تدوین الگویی اسلامی ایرانی برای تحول و پرهیز از الگوهای وارداتی، کهنه و تقلیدی محض، چراغ راه برون‌رفت از چالش‌های نظام آموزشی کشور می‌باشد.

در بخشی از کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌خوانیم:

تحول اساسی و پایدار در هر جامعه در گرو متحول شدن نظام تعلیم و تربیت آن جامعه است و محور اصلی تحول و توسعه نظام تعلیم و تربیت بهبود کیفیت کار معلم، شناخت و ویژگی‌های آن‌ها می‌باشد. معلمان به عنوان پایه‌گذاران اندیشه‌های علمی، مبلغان ارزش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی به کودکان ما می‌باشند و حرف اول را در تربیت منابع انسانی می‌زنند و هیچ حرفه‌ای همچون شغل معلمی تاثیر موثری در جوامع ندارد. طرفداران و مبلغان تحول و توسعه در جوامع باید بیش از هرکس حامیان واقعی معلمان باشند و سیاست گزاران آموزش و پرورش با در نظر گرفتن حقوق و مزایای شغلی ویژه برای معلمان مدارس و یا دارا بودن مدرک تحصیلی و تخصص و تعهد مورد نظر، دغدغه‌های زندگی را برای آنان کاهش دهند زیرا معلم یک هدیه الهی است و بسیاری از بزرگان فرهنگ ما و دیگر فرهنگ‌ها افتخارشان این بوده که سال‌های پر برکت عمر خود را در مدارس طی کرده‌اند نظیر پیاژه، اریکسون، مرحوم باغچه‌بان، استاد نیرزاده، شهید رجایی، باهنر و از طرفی معلمان باید بدانند در چه شرایط متحول جهانی زندگی می‌کنند فکر و عمل و توان خود را محدود به مرزهای جغرافیایی خود نکنند از قدرت ابتکار، خلاقیت و مهارت برخوردار باشند، فعالیت‌های خود را محدود به چند کتاب یا جزوه که در مراکز تربیت معلم یا در طول کار خود با آن آشنا شده‌اند نکنند زیرا که دنیای پیچیده و متحول امروز مستلزم یادگیری مداوم و فرزند زمان خود بودن و فعالیت، حساسیت و خلاقیت است و به گفته آلبرت انشتین افراد انسانی را نباید همچون ابزارهایی بی‌جان در نظر گرفت و جوانان را به مثابه‌ی شخصیت‌های متعادل و موزون باید به جامعه تحویل داد.

آنچه که می‌توان استنباط نمود اینست که کمال انسان در نظام تعلیم و تربیت اسلامی رسیدن به قرب الهی است. این هدف غایی به اهداف اعتقادی، اخلاقی و علمی و آموزشی و … مرتبط است. که مترادف با اهداف حلقه‌های صالحین بسیج فرهنگیان می‌باشد تعیین نقش و جایگاه معلم در این مرتبه جلوه‌ای از قدرت لایزال الهی است خداوند نخستین معلم است و شغل معلمی شریف و با عظمت است. کیفیت معلم امروز به عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده کیفیت آموزش و پرورش قلمداد می‌شود و از مهم‌ترین اهداف نظام آموزشی در هر جامعه‌ای حفظ عناصر و ارزش‌های اسلامی و فرهنگی است و این امر بدون تردید در هر برهه از زمانی با تلاش معلمان محقق می‌گردد. معلم نباید فراموش کند کارگزاری روحانی و ملزم به رعایت تعامل و ارتباطی منطقی با دانش آموزان است. حفظ و تامین عزت نفس و احساس خود ارزشمندی آنان که رعایت اصول اسلامی، دینی و فرهنگی را سرلوحه کار خویش قرار دهد. بدون تردید معلم با تفکر بسیجی گونه خویش می‌تواند رفتار اجتماعی نیکو را با تاکید بر نقش حساس و تاثیرگذارشان در جامعه اسلامی ما در اجرای سند تحول بنیادین به منصه ظهور برسانند.

 ۸۳ صفحه، ۵۰۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6538-04-6 

چاپ ۱۳۹۷: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات
فصل دوم: پیشینه تحقیق
فصل سوم: روش تحقیق
فصل چهارم: بررسی فرضیات
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

برای دانلود کتاب بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش