دانلود کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

  • از: ابن قیم جوزیه، پدرام اندایش
  • ۱۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

ابن قیم جوزیه در کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله، به این سخن رسول الله (ص) که می‌فرمایند: الله در روز قیامت با چشم دیده می‌شود؛ همان گونه که ماه در شب چهارده و خورشید در روشنایی روز دیده می‌شوند، اشاره دارد.

همه‌ی ما می‌دانیم که باید روزی این دنیای فانی را ترک کنیم. اهمیت این مسأله تا آنجاست که الله متعال یک سوم قرآن کریم را به آن اختصاص داده‌ است. دیدار بهشتیان با الله (ص)، دیداری‌ست که همانند دیدن ماه در شب چهارده است؛ برخی می‌گویند: الله تعالی در همه جا حضور دارد (نه بدین معنا که از همه جا آگاه است)، حتی در دنیا که به معنای «جای پست» است و یا در جاهای کثیفِ همین دنیا مانند کاباره، مشروب فروشی، مستراح و... ؛ در عین حال این عده منکر رؤیت باریتعالی در قیامت هستند.

در ترجمه‌ی آیات کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله، سعی شد‌ه تا از ترجمه‌های «شیخ شاه ولی الله محدث دهلوی» و «دکتر مصطفی خرم دل» (تفسیر نور) استفاده شود. ناگفته نماند که جز در حالت ضرورت از ذکر راویان احادیث، خودداری شده است و دوستانی که علاقه‌مند به این علم هستند، می‌توانند به کتبی که در پاورقی‌ها آمده، رجوع کنند. 

در بخشی از کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله می‌خوانیم:

ابن جریر [با اسنادش] روایت می‌کند: ابوبکر صدیق رضی الله عنه درباره‌ی آیه ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) گفت: نگریستن به الله کریم است. و [با همان اسناد] روایت است: حذیفه رضی الله عنه گفت: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) نگریستن به پروردگارشان تبارک و تعالی است و علی بن عیسی از شبابۀ از أبوبکر هذلی از أبا تمیمۀ هجیمی شنیده بود که ابوموسی رضی الله عنه گفت: در روز رستاخیز، الله برای اهل بهشت یک منادی می‌فرستد که ندا دهد: آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا نمود؟ به آنچه الله از روی کرامت برای آن‌ها فراهم کرده است، می‌نگرند و می‌گویند: بله، و [منادی] می‌گوید: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) مشاهده‌ی [الله] رحمان (ص) است.

عبدالله بن مبارک از ابی‌بکر هذلی روایت می‌کند: که أبوتمیمۀ به او خبر داده بود که ابوموسی أشعری رضی الله عنه، وقتی در مسجد جامع بصره خطبه می‌خواند، گفت: الله در روز رستاخیز، فرشته‌ای را برای اهل بهشت مامور می‌کند، او می‌گوید:‌ ای اهل بهشت! آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا کرد؟ بهشتیان در حالی که به سنگ‌های گران قیمت، چیزهای حلال، نهرها و همسران پاکیزه می‌نگرند، می‌گویند: بله، الله به وعده‌ای که به ما داده بود، وفا کرد. سپس فرشته می‌گوید: آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا کرد؟ تا سه بار [این سخن را تکرار می‌کند]، ‌ آن‌ها از چیزهایی که به آن‌ها وعده داده شده بود، چیزی کم نمی‌یابند و می‌گویند: بله، فرشته می‌گوید: [هنوز] چیزی برای شما باقی است. الله تعالی می‌فرماید: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ))، آگاه باشید که ((الحسنی)) بهشت است و ((زیادۀ)) نگریستن به الله بلند مرتبه. 

در تفسیر اسباط ابن نصر [با اسنادش] از ابن مسعود رضی الله عنه در مورد آیه‌ی ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ وَلأَ یَرْهَقُ وُجُوهَهُمْ قَتَرٌ وَلأَ ذِلَّۀٌ... ))  آمده است: ((الحسنی)) بهشت است و ((زیادۀ)) نگریستن به پروردگار بلند مرتبه و ((قَتَرٌ)) سیاهی است.

فهرست مطالب

مقدمه مترجم
آنچه که از صحابه رضی الله عنهم ر در مورد این آیه آمده است
سخن تابعین و کسانیکه اسلام را درک کردند، شاملِ امامان محدث، فقیه، مفسر و پیشتازان تزکیه نفس
در سخن امامان چهارگانه و نظراتشان و معلمان و پیروانشان، کسانی که در راه و منهج آن‌ها بوده‌اند
وعده‌ای برای منکر رؤیتِ [الله متعال در آخرت]
انحراف در عقیده‌ی رؤیت به دو دسته تقسیم می‌شود

 ۱۱۰ صفحه، ۴۵۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-00-0878-1 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۴۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

برای دانلود کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله
پدرام اندایش
۱۳۹۸/۹/۸
در مورد انسانیت نیز باید بگویم اسلام در سه چیز است:
۱ مسائل اعتقادی که در رأس آن توحید وجود دارد
۲ مسائل عبادی که در رأس آن نماز وجود دارد
۳ مسائل اخلاقی و انسانیت
برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به
اصول علمی در حرکت اسلام راستین
این کتاب در سایت عقیده موجود می باشد
پدرام اندایش
۱۳۹۸/۹/۷
تنها کسانی به آخرت اهمیت نمی دهند که به آن ایمان ندارند
نه عذاب جهنم آن چیزی است که کوچک گرفته شود و نه بهشت قابل گذشت است
پدرام اندایش
۱۳۹۸/۸/۲۹
با هر نظری که در صفحه اینجانب باز شود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲۹)