دانلود کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها

  • از: سارا خاوری نژاد
  • ناشر: انتشارات ویهان
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها

کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها نوشته‌ی سارا خاوری نژاد، شما را با انواع ویتامین‌ها و هورمون‌های بدن و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها آشنا می‌کند.

وجود ترکیباتی که امروز به نام ویتامین‌ها می‌شناسید اولین بار به وسیله بیوشیمیست لهستانی (Funk) در سال 1912 مطرح شد. او متوجه شد که به ویژه در بیماری‌هایی مانند بری‌بری، پلاگر، اسکوربوت و راشی‌تیسم ایجاد عوارض، به علت عدم وجود چهار ماده غذایی در بدن بیماران است. از آنجایی که او تصور می‌کرد که همه این‌ها ترکیبات آمینی هستند، نام ویتامین‌ها را برای آن‌ها پیشنهاد کرد. سال بعد پروفسور هاپکینز در انگلستان ثابت کرد که برای موش‌های آزمایشگاهی که غذای خالص آزمایشگاهی می‌خورند مواد خاصی بنام فاکتورهای رشد که از شیر گرفته بود باید به غذای موش اضافه شود.

در سال 1915، ثابت شد که یکی از فاکتورهای هرم غذایی برای موش‌ها که در چربی حل می‌شود، ویتامین A است و دومین ویتامین را به تبع اولی ویتامین B نامگذاری کردند. ویتامین B بری‌بری را در جوجه‌های مبتلا به فلج مداوا می‌کرد. در سال 1920، مشخص شد که ساختار ویتامین A آمین نیست و vitamine تبدیل به vitamin شد که شامل تمام فاکتورهای رشد کمکی است که برای رشد طبیعی یک موجود لازم هستند.

در سال 1926، تیامین یا ویتامین B1 به صورت بلوری و خالص بدست آمد و بعد ویتامین B2 که بر خلاف B1 به حرارت مقاوم است، شناخته شد. ویتامین B2 بعدها به صورت کمپلکس ویتامین بدست آمد. سپس با استفاده از روش‌های بیوشیمیایی پیشرفته‌تر توانستند ساختارهای متفاوتی را به دست آورند. در سال 1922، ویتامین E که محلول در چربی است کشف شد. ویتامین K در سال 1930 و بعد ویتامین‌های خانواده F به دست آمدند.

در بخشی از کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها می‌خوانیم:

توکوفرول‌ها دسته‌ای از ترکیبات طبیعی هستند، شامل هسته کرومان، که در وضعیت 6 هیدروکسیله شده و یک زنجیره ایزوپره‌نی که به این هسته کرومان متصل است.

توکوفرول‌ها انواع گوناگون دارند ولی α-توکوفرول از همه فراوان‌تر است و بیشترین میزان فعالیت زیستی را دارد. این ویتامین در سال 1926 میلادی به عنوان فاکتوری که در موش از نازایی جلوگیری می‌کرد، شناسایی شده و به فراوانی از جوانه گندم و روغن دانه کاهو به دست آمد و در سال 1936، پروفسور اوانز آن را به صورت بلور خالص به دست آورد. در کمبود این ویتامین، در موش‌ها و خرگوش‌ها تحلیل عضلانی (دیستروفی) مربوط به تغذیه مشاهده می‌شود. به طور کلی، جانداران دچار کمبود این ویتامین از نظر فیزیکی تحلیل می‌روند و دچار مرگ‌های ناگهانی می‌شوند. برای موش‌های آزمایشگاهی که به این حالت از بین رفته بودند، مشخص شد که میزان تراکم اکسیژن در عضلات بسیار بالا است و غشای شبکه آندوپلاسمی و لیزوزوم‌ها در زیر میکروسکوپ به شکل غیر طبیعی دیده می‌شوند.

ویتامین E به عنوان مولکول آنتی‌اکسیدان برای لیپیدهای غیر اشباع نقش مهمی دارد و از حمله رادیکال‌های آزاد به لیپیدهای غشایی جلوگیری می‌کند. رادیکال‌های آزاد که بر اثر برخی واکنش‌های آنزیمی و گاهی هم بر اثر واکنش‌های غیر آنزیمی در حضور برخی فلزات به وجود می‌آیند، می‌توانند باعث انجام واکنش اتوکاتالیز زنجیر اسید چرب پلی غیر اشباعی شوند و در واقع در نهایت پراکسیداسیون لیپید انجام گیرد. حضور کمی ویتامین E مانع انجام این عمل می‌گردد به این صورت که ویتامین رادیکال‌ها را می‌گیرد و تبدیل به فرم توکوفرول پایدارتر فنولی می‌شود.

 ۱۳۱ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6071-84-0 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: ویتامین‌ها
مقدمه و تاریخچه
ویتامین‌های محلول در چربی
ویتامین A
ویتامین E
ویتامین D
ویتامین K و فرآیند انعقاد خون
چرخه ویتامین K در کبد
خانواده ویتامین‌های F یا اسیدهای چرب ضروری تغذیه‌ای
ویتامین‌های محلول در آب
ویتامین C
ویتامین‌های خانواده B
تیامین یا ویتامین B1
ریبوفلاوین یا ویتامین B2
اسید نیکوتینیک یا ویتامین B3
اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5
پیریدوکسین یا ویتامین B6
بیوتین یا ویتامین B8
اسید فولیک یا ویتامین B9
کوبالامین یا ویتامین B12
سایر ویتامین‌های محلول در آب
فصل دوم: هورمون‌ها
مقدمه و تاریخچه
هورمون‌های غده هیپوفیز
آدرنوکورتیکوتروپیک هورمون
هورمون رشد
پرولاکتین
LH و FSH
TSH
β-LPH
آندورفین‌ها
هورمون محرک ملانوسیت یا MSH
وازوپره سین یا ADH (آنتی‌دیورتیک هورمون)
اکسی‌توسین
هورمون‌های هیپوتالاموس
هورمون‌های تیروئید
کلسی‌تونین یا CT
هورمون غده پاراتیروئید: پاراتورمون یا PTH
نقش کلسی‌تریول در رابطه با متابولسیم کلسیم و فسفر
هورمون‌های گوارشی یا GI
هورمون‌های لوزالمعده
گلوکاگن
سوماتواستاتین
انسولین
هورمون‌های غدد فوق کلیوی (سورنال)
مینرالوکورتیکوئیدها
هورمون‌های کته‌ کل‌آمین
هورمون‌های ایکوزانوئیدی
پروستاگلاندین یا PG
هورمون‌های جنسی
گیرنده‌های هورمون‌ها
منابع و مآخذ
منابع غیر فارسی

راهنمای دانلود کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها

برای دانلود کتاب بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بیوشیمی ویتامین‌ها و هورمون‌ها