دانلود کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان

  • از: محمود رضاقلی
  • ۳۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان

کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان نوشتۀ محمود رضاقلی، کوششی است بر تحلیل رویدادها و سنجش بینش‌ها، کنش‌ها و نهاد‌های سیاسی در ادوار تاریخی ایران پیش از اسلام. شوربختانه تحلیل‌ها و ارزیابی‌های کنونی در این زمینه اساسا با اهداف و انگیزه‌های سیاسی برتری جویانه و سلطه گرانه به عمل آمده‌اند.

تاریخ‌نگاری با انگیزه‌های سیاسی سلطه‌گرانه، که از سده گذشته آغاز شده است، نه تنها مانع شناخت واقع‌بینانه و سنجش عادلانه فرمانروایان، نهادها و جنبش‌های سیاسی در ایران باستان گشته است، که با ارزیابی‌های وارونه و بت سازی از برخی شخصیت‌های سیاسی این دوره به بازیابی هویت تاریخی راستین مردم ایران نیز آسیب‌های سنگینی وارد ساخته است، و از این راه سدی گشته است در برابر هم‌بستگی ملی و رشد و پیشرفت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این سرزمین. رویکرد علمی به تاریخ ایران باستان تنها راه گریز از تاریخ‌‌سازی‌های سیاسی و بت سازی‌های ویرانگر، و بازیابی هویت راستین تاریخی، فرهنگی مردم ایران است.

کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان، در نخستین گام به بررسی ضرورت‌های بازنگری انتقادی تاریخ سیاسی ایران باستان می‌پردازد. پس از آن دیدگاه‌های بنیادی و روش‌های کاربردی در تاریخ نگاری‌های کنونی نقد و بررسی می‌شوند. به دنبال این دو گفتمان، ادوار گوناگون تاریخ ایران به ترتیب از کهن‌ترین ادوار شناخته شده تا فروپاشی حکومت ساسانی و ورود اسلام به ایران بازخوانی می‌گردند. نهاد سیاست در کانون این پژوهش تاریخی است که دوری و نزدیکی آن در دوره‌های گوناگون با اخلاق، آزادی، حقوق، ارزش‌های انسانی و عدالت اجتماعی مورد بررسی و سنجش و ارزیابی قرار گرفته است. دیگر نهادهای اجتماعی در ایران باستان همچون مذهب و اقتصاد و دادگستری و فرهنگ نیز در پیوند با سیاست، و نه جداگانه، بررسی گشته‌اند. شناخت و سنجش ماهیت و کارکرد نهاد سیاست و سامانه‌های مرتبط به آن در ایران و خاورمیانه باستان پیش نیاز فهم و تحلیل بسیاری از پدیده‌ها، روندها و تحولات تاریخ ایران پس از اسلام نیز است و امروز نیز راهنمای نقد و ارزیابی اندیشه‌ها و کنش‌های موجود سیاسی و بازسازی انقلابی جامعه خواهد بود.

فهرست مطالب

بخش یکم: ضرورت‌های بازنگری در تاریخ سیاسی ایران باستان
بخش دوم: دیدگاه‌های بنیادی و روش‌های کاربردی در نگارش تاریخ ایران
بخش سوم: آغاز تولید اجتماعی و شکل‌گیری سامانه‌های سیاسی در فلات ایران
بخش چهارم: سومر و اکد
بخش پنجم: عیلام
بخش ششم: بابل
بخش هفتم: آسور
بخش هشتم: ماد
بخش نهم: هخامنشیان
بخش دهم: اسکندر و سلوکیان
ایران در دوره سلوکیان
بخش یازدهم: اشکانیان
بخش دوازدهم: ساسانیان
بخش سیزدهم: گروش به اسلام؛ انقلابی بنیادین
منابع اصلی

 ۳۰۶ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۲، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان

برای دانلود کتاب تاریخ سیاسی ایران باستان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تاریخ سیاسی ایران باستان
محمد علیایی نژاد
۱۳۹۸/۱/۲۰
نمیشه گفت که کتاب بدی هستش ولی نویسنده با یک دیدگاه یکی به نعل و یکی به میخ کتاب را نگارش کرده و در بعضی از مسائل خواسته که حکومت هخامنشیان و ساسانیان را به طور کل بدون هیچگونه تاثیر گذاری فرهنگی، و بیشتر...
mira me
۱۳۹۸/۲/۶
مزخرف بود.
عملا جهت گیرانه و نظرات شخصی بود تا تحلیل یک شخص بی طرف و بر پایه برهان و مدرک
Mostafa Delfan
۱۳۹۷/۹/۲۱
حتی یک ستاره هم زیادیشه کتابی پر از کینه و غرض ورزی
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۸)