دانلود کتاب تربیت پهلوانی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تربیت پهلوانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تربیت پهلوانی

کتاب تربیت پهلوانی اثری متفاوت از میان آثار اسماعیل شفیعی سروستانی است. او در این کتاب، به تعریف پهلوان و قهرمان در ایران زمین پرداخته و اصول پهلوانی عهد باستان را در ایران بیان کرده است. سروستانی سپس به بررسی ملاک‌های پهلوانی پس از ورود اسلام به ایران می‌پردازد و ثابت می‌کند که اسلام نیز آئین پهلوانی ایرانیان را تایید می‌کرد.

پهلوانان در هر دوره، پس از پشت سر نهادن مراحل سخت تربیتی و اثبات پهلوانی خود در میدان رقابت با پهلوانان به مقام جهان پهلوانی می‌رسیدند و تنها آن که از نظر اخلاق سرآمد و از توانایی بیشتری برخوردار بود، به مقام قهرمانی می‌رسید. در واقع، پهلوانی در خود معنی اخلاقی ویژه‌ای داشت.

شاید هیچ یک از ثمرات مستتر در میان مراحل تربیتی مهم‌تر از حصول به معرفت نباشد. چنان که از قدیمی‌ترین روزگار در ایران، معرفت از اصول و شرایط مقام پهلوانی بوده و تنها زورمندی و تنومندی برای کسب عنوان پهلوانی کفایت نمی‌کرده است، چرا که پهلوان یعنی: «انسان نیرومند اهل معرفت».

قابوس‌نامه، عیاران و جوانمردان را در کنار هم ذکر کرده و درباره‌ی اوصاف‌شان می‌نویسد، عیاری آن بود که او را از آن چند گونه هنر بود: یکی آن که دلیر و مردانه و شکیبا بود به هر کاری و صادق الوعد و پاک عورت و پاک دل بود و زیان کسی به سود خویش نکند و زیان خود از دوستان روا دارد و بر اسیران دست نکشد و اسیران و بیچارگان را یاری کند و بد بدکنان از نیکان باز دارد و راست شنود چنان که راست گوید و داد از تن خود بدهد و بر آن سفره که نان خورد بد نکند و نیکی را به بدی مکافات نکند و از زنان ننگ دارد و بلا را راحت ببیند.

در این کتاب، تاریخی از ورزش پهلوانی پس از عصر جدید نوشته شده و علل ضعف دیدگاه‌ها و آئین‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. شفیعی سروستانی، آغاز افول ورزش پهلوانی در ایران را با این جمله شروع می‌کند: «با توپ شروع شد» و در ادامه به تاثیر آئین‌های جدید ورزشی در آئین پهلوانی و جوانمردی پرداخته است.

فهرست مطالب

به جای مقدمه
ضرورت مطالعه فرهنگی در امر تربیت بدنی
‌تعلیم و تربیت در ایران باستان
‌تربیت پهلوانی
‌ارتباط اعتقادات و صورت اعمال ورزشی
‌تربیت بدنی ایران بعد از اسلام
‌عیاران و جوانمردان
‌نمونه الگوی تربیت پهلوانی
‌ولایت؛ نقطه اوج تربیت پهلوانی
‌نشانه‌های زوال تربیت پهلوانی ایران
‌انفعال فرهنگی
‌با توپ آغاز شد
‌تأسیس باشگاه‌ها
‌فهرست منابع و مأخذ
‌فهرست اعلام

 ۲۲۵ صفحه، ۴۶۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-6938-57-1 

چاپ ۱۳۸۵: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۹۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب تربیت پهلوانی

برای دانلود کتاب تربیت پهلوانی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تربیت پهلوانی
شهریار بهارآرا
۱۳۹۸/۶/۸
بسیار عالی برای مردان غیور ایرانی
Mahdi Ch
۱۳۹۷/۱/۱۷
بسیار عالی بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)