دانلود کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان

  • از: صالح سپهری فر
  • ناشر: انتشارات دنیای اقتصاد
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان

کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان ترجمه‌ی صالح سپهری فر، مرزهای ذاتی و اکتسابی بودن خلاقیت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بسیاری تصور می‌کنند خلاقیت و نوآوری در زمره توانایی‌های ذاتی است و همه از آن بهره‌مند نیستند. نویسندگان کتاب معتقدند خلاقیت تا حدی زیادی اکتسابی است و با بهره گیری از الگوها و شیوه‌های کاربردی و علمی می‌توان آن را پرورش داد و تقویت کرد. آشنایی با این شیوه‌ها به ویژه در ابعاد تیمی در نهایت به عنوان نیروی محرکه‌ای برای پیشبرد سازمان به سمت اهداف تعیین شده عمل کرده و موفقیت مجموعه را رقم می‌زند. نوآوری نیازمند تلاش است و باید همانند سایر فعالیت‌های شرکتی مدیریت شود.

در کتاب تیم‌های نوآور (Innovative teams) خواهید آموخت که چگونه با ایجاد فرهنگی که مشوق تفکر خلاق و کوشش‌های نوآورانه است، خلاقیت پیوسته را در تیم و سازمان‌تان تقویت و نهادینه کنید. اکنون فرصتی برایتان فراهم آمده تا به شیوه‌ای جدید و جذاب از تفکر دست یابید.

بخش نخست این کتاب به واکاوی شیوه‌های کاربردی تشکیل تیم‌های خلاق و نیز روش‌های مختلف تولید ایده، گزینش و اجرایی کردن آن‌ها می‌پردازد. بخش دوم این کتاب، به یکی از معروف‌ترین مقالات پدر مدیریت نوین، یعنی پیتر دراکر اختصاص دارد. پیتر دراکر در این مقاله بیان می‌کند که نوآوری جایی در میانه این طیف قرار دارد. او در مقاله‌ای معروف توضیح می‌دهد که نوآوری نیازمند تلاش است و باید همانند سایر فعالیت‌های شرکتی مورد مدیریت شود. اما از سویی دیگر، نباید فرض را بر این گذاشت که نوآوری مشابه سایر فعالیت‌های شرکتی است.

در واقع نوآوری بیشتر از آنکه حاصل «انجام یک سری کارها» باشد، نتیجه «دانستن یک سری موارد» است. دراکر بر این باور است که نوآورانه‌ترین ایده‌های کسب‌و‌کار، حاصل تحلیل اصولی هفت حوزه اصلی دربردارنده فرصت‌های نوآوری است که در شرکت‌ها یا صنایع گوناگون وجود دارد. همچنین برخی از این فرصت‌ها را نیز می‌توان در رویه‌های اجتماعی یا جمعیت‌شناختی جست. یک مدیر هوشمند باید دقت کند که سازمانش روی همه این هفت حوزه تمرکز دارد.

خلاقیت توانایی دستیابی به ایده‌های نو به‌ منظور حل مسئله یا تامین نیازها است. خلاقیت یکی از عناصر اصلی نوآوری است. منظور از نوآوری نیز عملی‌سازی این ایده‌های خلاق است. در این کتاب خواهید دید که یک تیم خلاق، از گروهی از افراد تشکیل شده که می‌توانند راه‌حل‌هایی خلاقانه برای مسائل را تصور کرده و مطرح کنند.

در بخشی از کتاب تیم‌های نوآور می‌خوانیم:

هر فردی که در این روند مشارکت می‌کند، این فرصت را می‌یابد تا ایده‌های موجود را با شکلی خاص با هم ترکیب کرده و به این‌ ترتیب به مجموعه‌ای از ایده‌های متفاوت دست یابد. این کار سبب ایجاد حس مسئولیت و تعهد مشترک به ایده در میان همه افراد تیم می‌شود. این حس مالکیت نسبت به ایده مطرح‌ شده تا زمان اجرایی کردن آن همچنان باقی می‌ماند و اصلا هم مهم نیست که چه کسی برای اولین بار ایده مذکور را پیشنهاد کرده باشد.

بیایید مثالی را بررسی کنیم. فرض کنید اعضای شورای محله نگران آمار بالای تصادفات در یک تقطع مشخص هستند و می‌خواهند ایده‌های مختلفی را برای حل این مسئله جمع‌آوری و به مراجع مربوطه ارائه دهند. جیک نخستین فردی است که توپ را می‌گیرد و می‌گوید «الگوی چراغ‌های راهنمایی در خیابان‌های آن منطقه باید تغییر کند. خودروهای زیادی با زرد شدن چراغ همچنان به حرکت ادامه می‌دهند.» او سپس توپ را به سونیا می‌دهد و سونیا این نظر را اینگونه کامل می‌کند «شاید لازم باشد یک تابلوی گردش به چپ فقط در صورت سبز بودن چراغ را در کنار چراغ راهنمایی قرار دهیم.» سپس نوبت به پیتر می‌رسد و او نیز می‌گوید «به نظرم به نکته خوبی اشاره کردید. آیا می‌توان زمان چراغ زرد را هم کم کرد؟» در نهایت آلیسون می‌گوید: «شاید هم بتوان برنامه‌ای جدید برای چراغ راهنمایی هر یک از مسیرهای آن منطقه طراحی کرد تا در نتیجه خودروهای کمتری به‌صورت همزمان به این تقاطع برسند.» به‌ این‌ ترتیب، این تیم به ایده‌هایی دست یافته و می‌تواند آن‌ها را به شورای شهر عرضه کند.

فهرست مطالب

مقدمه مترجم
بخش اول: تکنیک‌های شکل‌دهی و تقویت تیم‌های نوآور
فصل اول: افزایش خلاقیت تیم
فصل دوم: تشکیل تیم نوآور
فصل سوم: آماده کردن محیط برای بروز خلاقیت
فصل چهارم: ایده‌پردازی
فصل پنجم: انتخاب گزینه‌های مناسب
فصل ششم: تقویت فرهنگ خلاقیت
بخش دوم: الگوی نوآوری
فصل هفتم: الگوی نوآوری

 ۹۶ صفحه، ۵۲۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8591-95-5 

چاپ ۱۳۹۷: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان

برای دانلود کتاب تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تیم‌های نوآور: نهادینه‌سازی نوآوری در تیم و سازمان