معرفی و دانلود کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان

عکس جلد کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان
قیمت:
۲۰۰۰ تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان

کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان نوشته‌ی عادل فریحی، انواع سبک‌های رفتاری و اخلاقی مانند پرهیز از تشویق و تایید گناه، توجه به کودکان، شرایط امر به معروف و نهی از منکر، صبر بد اخلاقی همسر، طلب روزی حلال کردن و... را شرح می‌دهد.

دین ما دینی است که بر مبنای مکارم اخلاق بنا شده است لذا پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»، مبعوث شدم تا اخلاق کریمه و فضائل انسانی را اتمام و به کمال برسانم. در ماه شریف رمضان و روزه گرفتن و اطاعت کردن نتیجه‌ی آن باید رسیدن به این مکارم اخلاق باشد. باید بتوانیم اخلاق کریمه و فضائل انسانی را برای خود ایجاد کنیم و پرورش دهیم. با سفره انداختن‌ها، با دعوت کردن‌ها، با صله رحم انجام دادن‌ها و عبادت کردن‌ها، این‌ها باعث ایجاد مکارم اخلاق در کنار قرآن خواندن و مطالعه کردن می‌شود.

خداوند متعال در قرآن شریف امت اسلام را یکی از بهترین امت‌ها معرفی می‌کند و می‌فرماید که «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ» شما بهترین امتی بودید که برای مردم ظهور کردید. امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و به خداوند ایمان دارید. در این آیه‌ به دو دلیل امت اسلامی به عنوان بهترین امت تلقی شدند یکی امر به معروف و نهی از منکر و دیگری ایمان به خدا.

نکته‌ی قابل توجه این است که در این آیه امر به معروف و نهی از منکر بر ایمان به خدا مقدم شده است که نشانه‌ی اهمیت و عظمت این واژه‌ی الهی را نشان می‌دهد. به طبع این ویژگی برای امت اسلامی باید بگوییم که مهم‌ترین ویژگی جامعه‌ی اسلامی هم همین مسئله است که امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه وجود داشته باشد و وجدان‌های بیداری در جامعه‌ی پیوسته از آن باید پاسداری کنند.

ما به عنوان مسلمان می‌بایست به این بحث دقت بیشتری داشته باشیم چرا که اهل بیت علیهم السلام فرموده‌اند برای ما زینت باشید. برای زینت شدن باید خود را مزین به صفات زیبا بنماییم. آنچه پیش روی شما است سلسله گفتارهای اخلاقی می‌باشد که تحت عنوان برنامه رادیویی «حکیمانه» در صدای مرکز آبادان تولید و پخش گردید.

در بخشی از کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان می‌خوانیم:

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله وسلم در حدیثی می‌فرماید. خیر الناس من انتفع به الناس؛ بهترین مردم کسی است که نفع بیش‌تری به مردم برساند یعنی دلسوز مردم باشد. مردم را خانواده‌ی خود حساب کند. همین طور که دوست ندارد سر خانواده‌ی خود کلاه بگذارند، سر مردم کلاه نگذارد. همان طور که دوست ندارد اجناس نامرغوب به خانواده‌ی او داده شود اجناس نامرغوب به مردم ندهد. حتماً بهترین مردم کسی نیست که رکوع و سجود طولانی‌تری داشته باشد. نماز و خمس وظیفه‌ی همه‌ی ما است باید انجام بدهیم اما این‌که بتوانیم به مردم نفعی برسانیم و برای مردم انتفاعی داشته باشیم این می‌شود ملاک بهترین مردم در کلام آقا رسول الله. داستانی را نقل می‌کنند از عالمی که روزی می‌خواسته است به مسافرت برود.

نقل می‌کنند عالمی سوار بر قطار شد و همراه با خانواده‌ی خود قصد زیارت آقا امام رضا را داشت. نوه‌ی این عالم در حین بازی با کفش‌های پدربزرگ خود یک لنگه‌ی از کفش‌های او را از پنجره‌ی قطار بیرون می‌اندازد. مسافرهای دیگر آن بچه را تنبیه می‌کنند و به او برخورد می‌کنند که چرا این‌ کار را کردی ولی آن عالم بی‌درنگ لنگه‌ی دیگر کفش خود را هم برمی‌دارد و از پنجره بیرون می‌اندازد. همه تعجب می‌کنند و به ایشان می‌گویند این‌ چه کاری بود که شما کردید؟! این عالم بزرگوار جواب می‌دهد که یک لنگه کفش من برای من بی‌مصرف شد ولی اگر یک کسی یک جفت کفش نو ببیند خوشحال می‌شود و به درد او می‌خورد. آن کفشی که بیرون افتاده دیگر به دست من نمی‌رسد لذا من لنگه‌ی دوم را می‌اندازم که کس دیگری استفاده کند.

فهرست مطالب کتاب

طلیعه بحث‌
اخلاق خوب
امر به معروف و نهی از منکر
اهل بیت نماد رحمت خداوند
بهترین مردم
پرهیز از تشویق و تایید گناه
تجمل‌گرایی
ترک عادت‌های ناپسند
تکلیف سنگین برای کودکان
توبه نصوح
توجه به کودکان
حرص و ولع
حق گویی
دل محل تجلی خداوند
نصحیت‌پذیری
رابطه با خداوند
مقام رضا
راه رستگاری
شکرگزاری
سخن چینی
شرایط امر به معروف و نهی از منکر
صبر بد اخلاقی همسر
طلب روزی حلال کردن
طلبکارِ مهربان
عزت نفس داشتن
قلب حرم اللّٰه است
کوچک نشمردن اعمال
مثبت نگری
محبت کردن
مرد عابد و زن فاحشه
نماز جمعه
همت بلند
همسایه‌داری
منابع و ماخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات حکیم روز
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۸۸
زبانفارسی
شابک978-622-999465-8
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰ تومان - 0.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های اخلاق و معارف

راهنمای مطالعه کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان

برای دریافت کتاب حکیمانه: گفتارهای کوتاه اخلاقی ارائه شده در رادیو آبادان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.