دانلود کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر

داود علی بابایی در کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر، به بیان گفته‌ها و شنیده‌های مرحوم آیت‌الله نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی و مرحوم آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی که از اوایل دهه 60 با آن‌ها ارتباط داشته، پرداخته است.

همه می‌دانند که این دو نواندیش دینی، واقعاً آزادی و حریت در اندیشه داشتند و از حرف دیگران ترسی نداشتند و آن چه خود از دین و باورهای دینی آموخته بودند را بیان می‌کردند.

این دو نواندیش دینی در حال حاضر آنچنان در میان جوانان و قشر تحصیل کرده جا باز کرده‌اند که زبانزد خاص و عام شده‌اند. مثلاً مرحوم صالحی نجف آبادی با کتاب شهید جاوید قیام امام حسین (ع) را آنچنان در میان مردم جا انداخت که همه شیفته‌ی او و کتابش شدند و نیز رساله‌ی توضیح‌المسائل نوین مرحوم صادقی تهرانی یک دگرگونی در فقه به وجود آورد و فقه پویا و گویا را مطرح نمود و فقه سنتی را زیر سوال برد و هر دوی این نواندیشان مبنای آثار و نوشته‌هایشان را قرآن قرار دادند.

با اینکه آن‌ها زجر و اذیت بسیاری در دوران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب متحمل شدند ولیکن سرانجام رستگار شدند و آثارشان ده‌ها سال است که دست به دست می‌گردد و مردم و قشر دین باور از نوشته‌های آنان بهره‌ها می‌برند و خاطرات آن‌ها می‌تواند در میان قشر دین باور و کسانی که طرفدار فقه پویا بر مبنای قرآن می‌باشند مورد خوشایند قرار گیرد و آن‌ها را بیشتر به مطالعه افکار و آثار آنان راغب نمایند.

در بخشی از کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر می‌خوانیم:

آزادی در اندیشه از خصایص انسان‌های نیک و مردان مومن و خداپرست می‌باشد که بدون پروا و در پناه خدای تعالی حقایق دینی را برای قشر روشنفکر و تحصیل کرده و دانش پژوه بازگو می‌کنند و به بررسی و موشکافی مسائل حساسّ دینی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی می‌پردازند بدون این که از مدح و ذمّ دیگران بهراسند و رعب و ترس و وحشتی به خود راه دهند.

کسانی مانند سید جمال‌الدین اسد آبادی و شیخ محمد عبده که روحانیانی روشنفکر و اهل نظر و هوشمند بوده‌اند و همیشه سعی نموده‌اند که اسلام را در یک کشور خاص زندانی ننمایند و افکار و اندیشه‌ها و آرای خود را به اقصی نقاط دنیا منتقل نمایند و در جهت احقاق حقوق مردم مسلمان جهان از هیچ اقدامی دریغ ننمایند و آنقدر آزادی و حریت در اندیشه از خود نشان می‌دهند که همه جا مطرود و منفور افراد سبک مغز و متعصب و متحجر و منجمدالفکر می‌گردند و نمی‌توانند در هیچ جای این کره خاکی در رفاه و آرامش زندگی کنند و نیز آیت‌الله سید محمد باقر در چه‌ای که حدود 150 سال پیش پا به عرصه وجود نهاد و در طول عمر هشتاد ساله‌ی خود، همیشه کوشید که اسلام راستین و حقیقی را به شاگردان و طلاب و مردم زمان خود تعلیم دهد و آن‌ها را از خرافات دینی و مسائل دست و پاگیر کذب مذهبی نجات دهد و آنچنان بر عقاید خود پایبند و استوار بوده است که گاهی شاگردانش در مسلمان بودن او شک به خود راه می‌دادند و در مؤمن بودن او تردید داشتند ولی او آنقدر آزادی در اندیشه و فکر داشته که به این مسائل و موضوعات اهمیتی نداده و همیشه در برابر ظلم و ستم و نسبت‌های کذبی که به مذهب و دین می‌داده‌اند، مقاومت می‌کرده و آنقدر در استدلال قوی بوده است که کسی نمی‌شده استدلال او را گوش کند و باز لب به سخن بگشاید.

آیت‌الله درچه‌ای با این که بیش از صد تن از علما و مراجع و آیات عظام از شاگردانش بوده‌اند ولیکن شخص منحصر به فردی بوده که برخلاف عرف متداول زمان خود، گفته‌های حقیقی را بر زبان آورده و از مدح و ذمّ علمای دیگر نمی‌هراسیده و او کسی بوده که در محضرش کسانی مانند آیت‌الله حاج آقا حسین بروجردی و سید حسن مدرس و آقانجفی قوچانی و حاج آقارحیم ارباب و آیت‌الله اشرفی اصفهانی و استاد جلاالدین همایی تلمذ نموده‌اند و از دانش او سود جسته‌اند.

 ۲۱۶ صفحه، ۴۱۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6258-04-3 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۲۰۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر

برای دانلود کتاب خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  خاطرات ماندگار از دو نواندیش دینی معاصر