دانلود کتاب خرید ائتلافی منابع علمی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب خرید ائتلافی منابع علمی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب خرید ائتلافی منابع علمی

کتاب خرید ائتلافی منابع علمی نوشته‌ی محمدرضا علی بیک و منصوره دمرچی لو ضمن معرفی مفهوم کنسرسیوم و ذکر مزایا، معایب و مدل‌های خرید کنسرسیومی/ ائتلافی، به بررسی نمونه‌هایی از ائتلاف‌های کتابخانه‌ای معروف در هر قاره می‌پردازد.

مأموریت اصلی کتابخانه‌ها، فراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات سازمان‌یافته برای توسعه دانش است. اما افزایش روزافزون حجم اطلاعات منتشرشده و قیمت صعودی نشریات در کنار محدودیت‌های مالی کتابخانه‌ها باعث شده است که هیچ کتابخانه‌ای نتواند در پاسخ‌گویی به مراجعان تنها به منابع خود اتکا کند. لذا، چنین کاستی‌هایی باعث شد تا کتابخانه‌ها در جهت پاسخ‌گویی بهتر به نیازهای اطلاعاتی مراجعه‌کنندگان به همکاری و امانت‌های بین‌کتابخانه‌ای و اشتراک منابع روی آورند.

اگرچه تاریخ همکاری‌های بین‌کتابخانه‌ای به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد و از نخستین تجربه‌های اشتراک منابع و مجموعه‌سازی مشترک می‌توان به "طرح فارمینگتون" بعد از جنگ جهانی دوم اشاره کرد، اما پیدایش تکنولوژی‌های اطلاعات و ارتباطات و کاربرد آن در فعالیت‌های کتابخانه، فرصت‌های جدیدی برای همکاری‌های بیشتر میان کتابخانه‌ها ایجاد کرده است. در سال‌های اخیر دسترس‌پذیری منابع اطلاعات دیجیتال یا الکترونیک، مبادله منابع اطلاعات میان کتابخانه‌ها را تسهیل کرده و شرایط مطلوبی برای افزایش اشتراک منابع ایجاد نموده است. پیدایش ائتلاف‌ها یا کنسرسیوم‌های کتابخانه‌ای یک تحول بسیار امیدبخش در این مسیر می‌باشد.

در دهۀ اخیر، واژۀ کنسرسیوم خرید منابع علمی جای خود را بیش از پیش در فرهنگ‌های اطلاع‌رسانی باز نموده و شکلی از همکاری را که تا قبل از این دوره، به این وسعت مشاهده نمی‌شد، نمایان ساخته است.

کنسرسیوم کتابخانه‌ای حاصل اتحاد و پیوند دو یا چند کتابخانه به منظور رفع نیازها و اشتراک منابع آن‌هاست. این کتابخانه‌ها عموماً از نظر نیازها، منابع، اهداف و مراجعه‌کنندگان مشابه هستند. کنسرسیوم‌ها معمولاً با هدف و انگیزه اقتصادی تشکیل می‌شوند و در دنیای امروز بیشتر با هدف افزایش قدرت معامله و چانه‌زنی برای دسترسی به پایگاه‌های الکترونیکی گران‌قیمت شکل یافته‌اند.

مهم‌ترین دلیل تشکیل ائتلاف‌ها یا کنسرسیوم‌های کتابخانه‌ای، خرید محصولات با قیمت مناسب‌تر نسبت به زمانی است که کتابخانه‌ها به طور انفرادی برای تهیه یک محصول اقدام می‌کنند. چرا که کنسرسیوم به عنوان نماینده گروهی از کتابخانه‌ها می‌تواند تامین‌کنندگان اطلاعات را به کاهش نرخ تورم خدمات که معمولاً هر سال افزایش می‌یابد، ترغیب یا حتی مجبور کند. هرچه قدرت خرید جمعی کنسرسیوم بیشتر باشد، توانایی تأثیرگذاری آن‌ها بر روی مدل‌های خرید منابع اطلاعاتی بیشتر است.

در ایران نیز مثل سایر کشورها، عواملی همچون افزایش حجم انتشارات، قیمت صعودی نشریات و کاهش بودجه؛ کتابخانه‌ها را ناگزیر ساخت تا برای پاسخ‌گویی به نیازهای اطلاعاتی مراجعان خود و استفاده بهینه از بودجه کتابخانه اقدام به خریدهای دسته جمعی نمایند.

نخستین بار خرید بانک‌های اطلاعاتی در سال 1999، ما را با خرید کنسرسیومی/ ائتلافی در عمل مواجه ساخت. در سال 1377، شبکه اطلاع‌رسانی رزنت با هدف دسترسی متمرکز به منابع اطلاعاتی توسط شرکت رزسیستم ایجاد شد و برای غلبه بر معضل لغو اشتراک نشریات لاتین مورد نیاز دانشگاه‌های کشور، راهکار اشتراک کنسرسیومی نشریات الکترونیکی ناشران مختلف را پیشنهاد نمود که با تشکیل کنسرسیومی متشکل از چندین دانشگاه و پرداخت هزینه‌ها به صورت اشتراکی، امکان دسترسی کلیه دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های عضو به کلیه نشریات الکترونیکی یک ناشر فراهم گشت.

در بخشی از کتاب خرید ائتلافی منابع علمی می‌خوانیم:

با وجود موفقیت زیاد کنسرسیوم‌ها در تهیۀ منابع الکترونیک مشترک به صورت گروهی، مشکلات و بغرنج‌هایی را برای کتابداران، به خصوص کسانی که درگیر کار انتخاب هستند، ایجاد کرده است. البته کتابداران تأیید می‌کنند که خریدهای کنسرسیومی دسترسی به گروه بزرگی از منابع را نسبت به مجموعه‌ای که قبلاً قابل دسترسی بود، امکان‌پذیر ساخته است. یک سود انکارناپذیر. اما نقش کنسرسیوم‌ها در تهیۀ منابع الکترونیک مرجع، تأثیر کتابداران مرجع در شکل‌گیری مجموعۀ مرجع را تعدیل کرده است.

کاهش مؤثر بودن در فرآیند انتخاب می‌تواند در کتابداران مرجع نوعی احساس بی‌تفاوتی یا بی‌اعتنایی نسبت به مجموعه‌ای که آن‌ها برای ارائۀ خدمات تهیه کرده‌اند، ایجاد کند. در برخی موارد، این بی‌اعتنایی ریشه در این حقیقت دارد که دلارهای سازمانی صرف تهیۀ منابع الکترونیکی می‌شود که ارزش و اهمیت کمتری برای مشتریان کتابخانه دارند، درحالیکه پول کافی برای خرید دیگر منابع که تقاضای بیشتری برای آن‌ها وجود دارد، باقی نمی‌ماند.

گود بیان می‌کند که کنسرسیوم به طور موثری یک مقیاس تدافعی، واکنشی در مقابل گران‌فروشی ناشران است که فرصت کمی را برای "حمله متقابل" در مقابل وضع کنونی میسر می‌کند. این نکته قابل توجه است، چرا که حتی اگر یک کنسرسیوم قادر باشد که طی مذاکره به قیمت ارزانی نائل شود اما قادر نیست که افزایش قیمت را در آینده پیشگیری کند. در واقع نمی‌توان کنسرسیوم را به عنوان یک استراتژی برای پایان دادن به مشکلات قیمت‌گذاری تصور کرد.

از دیگر معایب کنسرسیوم می‌توان به مواردی همچون: نیاز به آموزش کارکنان در مدیریت مدارک الکترونیک، نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه برای قراردادها و مجوزها و اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات، ضرورت دسترسی به آی. دی، غیرقابل اعتماد بودن لینک‌های ارتباطات از راه دور و عرض ناکافی باند، مشکل آرشیو و قابلیت دسترسی به فایل‌های پشتیبان اشاره کرد.

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: خرید کنسرسیومی / ائتلافی
مفهوم لغوی کنسرسیوم
دلایل شکل‌گیری کنسرسیوم
فاکتورهای مختلف در عملکرد مؤثر یک کنسرسیوم
مزایای تشکیل کنسرسیوم
معایب خریدهای کنسرسیومی
موانع تشکیل کنسرسیوم
مدل‌های کنسرسیوم
مکانیسم‌های خرید و اشتراک منابع الکترونیک
فاکتورهای مؤثر بر قیمت‌گذاری نشریات
مدل‌های قیمت‌گذاری نشریات
مدل‌های قیمت‌گذاری بر اساس هزینۀ مجموعۀ چاپی
مدل قیمت‌گذاری مبتنی بر ابعاد یا ویژگی‌های مؤسسه‌ها
مدل مبتنی بر سطح دسترسی
قیمت‌گذاری نشریات به روش پیک
Print + surcharge on electronic
Electronic only
Totally unbundled – no discount for both
Usage – based pricing
Extra fee for software
Extra for value added services
Consortium discount
Subscriptions to core titles – rest pay – per – view
فصل دوم: ائتلاف بین‌المللی ائتلاف‌های کتابخانه‌ای
ائتلاف بین‌المللی کنسرسیوم‌های کتابخانه‌ای (آی سی او ال سی)
اطلاعات الکترونیک برای کتابخانه‌ها (آیفل)
ائتلاف منابع آکادمیک و انتشارات علمی (اسپارک)
شورای نوردیک برای اطلاعات علمی (نورد اینفو)
کنسرسیوم کتابخانه‌های اروپای جنوبی (سل)
فصل سوم: تجارب کنسرسیوم‌ها/ ائتلاف‌های خرید منابع علمی در جهان
ایالت متحده آمریکا
کنسرسیوم شبکه اطلاعرسانی و کتابخانه‌ای اوهایو (OhioLink)
کنسرسیوم کمیته همکاری سازمانی (CIC)
اروپا
کنسرسیوم کتابخانه‌های پژوهشی دانشگاهی (CURL)
کنسرسیوم طرح ملی عقد قرادادهای الکترونیک (NESLI)
آفریقا
کنسرسیوم کتابخانه‌ای کیپ (CALICO)
آسیا
کنسرسیوم کتابخانه‌های دانشگاهی آناتولی (ANKOS)
Model Turkish National Site License (TRNSL)
کمیته کنسرسیوم مجلات الکترونیک (UGC-Info net)
کنسرسیوم کتابخانه‌های چین
کنسرسیوم کتابخانه‌ای مجلات الکترونیک کره (KESLI)
ایران
کنسرسیوم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
کنسرسیوم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
فهرست منابع
نمایه
اختصارات

دسته کتابداری،
 ۷۲ صفحه، ۵۷۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-5489-89-7 

چاپ ۱۳۹۰: ۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب خرید ائتلافی منابع علمی

برای دانلود کتاب خرید ائتلافی منابع علمی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  خرید ائتلافی منابع علمی