دانلود کتاب خونابۀ سنگ


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب خونابۀ سنگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب خونابۀ سنگ

در کتاب خونابۀ سنگ اثر ابراهیم الکونی، مرزهاى بین انسان و طبیعت، تاریخ و جغرافیا، آسمان و زمین برداشته مى‌شود. این رمان در واقع سفرى است به آن‌سوى شن‌هاى روان، به آن‌سوى عدم.

ابراهیم الکَوْنى، از نویسندگان صاحب سبک و نوگراى لیبى است که چندین سال به‌عنوان وابسته فرهنگى سفارت این کشور در مسکو به سر مى‌برد و پس از آن با همین سمت در اتریش مشغول به کار شد. وى از نادر نویسندگان عرب است که فضاى داستان‌هایش را به بیابان‌هاى خشک شمال اختصاص داده و از اعماق کویرهاى خشک و سوزان آن خطّه مى‌نویسد. این تجربه، سرانجام منجر به پیدایش سبک خاصى در ادبیات داستانى اعراب شد که به «ادبیات کویر» مرسوم گشت و از این طریق ابراهیم الکونى به‌عنوان مبتکر این سبک معرفى گردید.

کویر مأمن شرارت‌هاى پنهان و صافى‌هاى عریان است. به قول زنده‌یاد شریعتى «کویر تاریخى است که به هیأت جغرافیا درآمده» و به بیانى دیگر، محشرى که آدمى باید در آن حضور یابد تا با پرداخت تاوان همه گناهان کرده یا نکرده از هویت خویش دفاع کند. خونابۀ سنگ رمانى ساده از این جغرافیاى شگفت است که در عین حال روح آدمى را در دو چهره هابیلى و قابیلى آن به تصویر مى‌کشد.

داستان کتاب خونابه سنگ، سرگذشت جوانی تنها و منزوی است که سخت در کام تقدیر گرفتار آمده است. او در‌واقع باید تاوان گناهانی را بپردازد که خود مرتکب آن نشده است. این جوان، ناگزیر برای دفاع از هدف ناب و انسانی خویش، خطرها و حوادثی را تجربه می‌کند که هر یک گویی مرحله‌ای از سیر و سلوک عرفانی است و او را تا آن‌جا پیش می‌برد تا شایسته "قربانی" گردد؛ قربانی یک برادر به دست برادر دیگر. این رمان که حوادث آن در میان کویر سوزان و سراب فریبنده می‌گذرد، در اصل، سفرنامه‌ای است از "هبوط" تا "قربانی" و سرانجام "جاودانگی."

در بخشی از کتاب خونابۀ سنگ می‌خوانیم:

چند روز در پى‌اش رفت. وقتى رد یک درگیرى با بزکوهى را در وادى «آینسیس» مشاهده کرد نگران شد. در طول بیابان ردها را دنبال مى‌کرد. ناگهان چند قطره خون را بر سنگ‌ها دید و چند قطره دیگر که با فاصله دورتر بر زمین ریخته شده بود. نمى‌دانست آنکه زخمى شده ودّان است یا پدر. ردّ پاها گاه پیدا و گاه محو مى‌شد. به سمت چپ بیابان که با توده‌اى از سنگ‌هاى سیاه و نوک‌تیز پوشیده شده بود راهش را کج کرد. به شنزارى که در آن چند درخت موز و گیاهانى صحرایى وجود داشت رسید. زیر یک درخت بلند درگیرى و جدال آن دو شدت گرفته بود. رد پاها زیاد و تو‌ در‌ تو و فراوان بودند.

فهرست مطالب

پیشگفتار
شمایل سنگى
نماز در برابر بت‌سنگى (نگهبان)
مسافر غروب
شیطانى به نام انسان
بهاى تنهایى
اصالت فرزندى
شبحى از هیمالیا
نذر
هاویه
کلمه رمز
مارمولک
استحاله
سفر جسم
دو نقیض
سوار بر باد
دعا
کودک سر راهى
 «آدمخوار»
کوچ
آدمیزاد جز از خاک سیر نمى‌شود
عهد
افیون
گوشت تن خویشاوندان
طلسم‌ها
کابوس
خونابه سنگ

 ۱۷۷ صفحه، ۶۸۶ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-334-072-4 

چاپ ۱۳۸۰: ۷۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۷۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب خونابۀ سنگ

برای دانلود کتاب خونابۀ سنگ و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب خونابۀ سنگ