دانلود کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران

  • از: رضا عبداللهی
  • ناشر: انتشارات دنیای اقتصاد
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران

رضا عبداللهی در کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران، به واکاوی نابرابری‌های اجتماعی افراد معلول پرداخته است.

تحقیقات و پژوهش‌های معلولیت در ایران اغلب بر توان‌بخشی و زیر مجموعه‌های آن مانند گفتار درمانی و کار درمانی تمرکز دارد و تمایل زیادی به بهره‌گیری از علوم اجتماعی ندارد. مولف کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران کوشیده است، مباحث معلولیت را به سوی تبیین علمی و جامعه‌شناختی هدایت کند و موضوع معلولیت را از گزارش‌نویسی‌های رایج درباره دردها و رنج‌های دنیای معلولیت فراتر برد.

پژوهش این کتاب نشان می‌دهد که افراد معلول فارغ از تفاوت‌ها و تنوع‌های گوناگون فردی و جمعی صرفا بر حسب مقوله معلولیت مورد تبعیض اکثریت، یعنی افرد غیر معلول یا به اصطلاح افراد عادی و سالم قرار می‌گیرند. و در عرصه حیات اجتماعی با نابرابری‌ها و محرومیت‌های اجتماعی مواجه می‌شوند.

با توجه به اینکه معلولیت در ایران بیشتر به عنوان یک تجربه زیستی - پزشکی دیده می‌شود؛ یعنی زندگی با شرایطی خاص که عمدتا علل پزشکی و بالینی دارد و به همین منظور، بیشتر تحقیقات انجام شده در حوزه معلولیت در ایران رنگ و بوی پزشکی دارند و کمتر به جنبه‌های اجتماعی این تجربه، از نظر روان‌شناسی و جامعه‌شناسی فردی و اجتماعی و حتی سیاسی پرداخته‌اند، همچنین افزایش کمی افراد با معلولیت مختلف و تقاضای آن‌ها برای مشارکت‌های اجتماعی لزوم انتشار کتب مرتبط با فرهنگ‌سازی و ترویج رفتار درست با افراد دارای معلولیت بیشتر نمایان می‌شود.

تا به حال رضا عبداللهی بیش از صدها تحقیق، گزارش، مقاله و مصاحبه در عناوین مختلف روزنامه‌نگاری و اغلب در روزنامه اطلاعات منتشر کرده است. عبداللهی مسئول صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات، صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیر مجله «حرکت» (اولین نشریه سراسری و غیر دولتی مختص افراد معلول در تاریخ مطبوعات ایران)، صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه «میهن»، سردبیر نشریه فارسی زبان «فتوت» در هندوستان، عضو تحریریه نشریه «اطلاعات جبهه»، رئیس اداره اطلاعات و اخبار و نیز اداره مطالعات و پژوهش روابط عمومی و حوزه وزارتی وزارت ارشاد است.

در بخشی از کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران می‌خوانیم:

به باور مارکس، افراد معلول تا دوره فئودالیته سهمی از بازار کار داشتند، اما در عصر صنعتی به حاشیه رانده شدند.

«مارکس در آخرین تز از تزهای یازده‌گانه‌اش درباره فوئرباخ می‌نویسد: فیلسوفان جهان را به عناوین گوناگون تعبیر کرده‌اند، اما از این پس سخن بر سر دگرگون کردن جهان است.

جامعه‌شناسی مارکس از نوع نبرد طبقاتی است. نبرد طبقاتی نیروی محرک تاریخ است که در پس تضاد و کشمکش دائمی طبقات متخاصم انقلابی رخ می‌دهد که مقدمه تشکیل جامعه بی‌طبقه سوسیالیستی است. مارکس علت تقسیم جامعه به طبقات را در شیوه تولید جامعه می‌دانست که دو طبقه عمده پرولتاریا و بورژوازی را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد.

وی همچنین به تشریح اوضاع اجتماعی «طبقه محروم یا فرودست» جامعه پرداخت که از لحاظ اقتصادی پایین‌تر از طبقه کارگر بوده و در قعر سلسله‌ مراتب اجتماعی بلکه از جهاتی در خارج و بیرون از آن قرار می‌گرفتند. طبقات فرو دست را می‌توان در میان اقلیت‌های قوی، کارگران مهاجر، افراد معلول و... مشاهده کرد که قادر به رقابت در بازار کار نیستند و از ستمی مضاعف و طردشدگی فزاینده‌ای رنج می‌برنند.

بر اساس دیدگاه مارکس افراد معلول که در ادوار تاریخی تا دوره فئودالیته سهمی از بازار کار داشتند و مشخصا در دوران فئودالیسم در قامت کارگران زراعی خرده پا روزگار می‌گذراندند، در عصر صنعتی به حاشیه رانده شدند.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات
فصل دوم: تعریف مفاهیم
فصل سوم: چارچوب نظری
فصل چهارم: جلوه‌های جامعه‌شناختی نابرابری‌های اجتماعی معلولیت در ایران
فصل پنجم: تجربه‌های زیسته
فصل ششم: حرف آخر
پیوست
منابع
واژه‌نامه

 ۷۲ صفحه، ۴۲۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-497-024-2 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران

برای دانلود کتاب درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران