دانلود کتاب در تاریکی سوزان


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب در تاریکی سوزان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب در تاریکی سوزان

کتاب در تاریکی سوزان اثر آنتونیو بوئرو بایخو، یک تراژدی به تمام معنا در کلیه‌ی ابعاد کلاسیک آن است. اثری موجز و سراسر مشحون از جدالی به تمام معنا در تمام ابعاد اجتماعی، فلسفی، روانشناختی و انسانی میان دو قهرمان جوان آن.

کنش با ورودِ شاگردی جدید به یک مؤسسه‌ی نابینایان آغاز می‌گردد که مدیریت آن و برخی شاگردانِ قدیمی و ارشد در یک تبانی مفهومِ زندگی را در وجهِ مادی و معنایی آن- با عباراتِ پرطمطراقی نظیرِ شادی، هنرِ تعلیم و تربیت و اراده‌ی فولادی و استقرار وسایل بازیِ مخصوص بینایان، سرسره، شطرنج و... . چنان برای نابینایان یا به سادگی، کوران، دست‌کاری کرده‌اند که آنان به این نتیجه رسیده‌اند که زندگیِ متعارف این است و چیزِ دیگری نیست. اما ایگناسیو که از بیرون آمده است و در مؤسساتِ آموزشی این آموزشکده درس نخوانده است حقیقتِ زندگی را با خود و در قالبِ میلِ سوزانی که در وجودش به دیدن گُر می‌گیرد، به داخل می‌آورد و شعله‌های حقیقت را در خرمنِ سازوکارِ آموزشکده و روابطِ پوشالیِ حاکم بر آن می‌افکند. در سوی دیگر کارلوس است که نماد و سربازِ آرزوها و آرمان‌های مؤسسه است که همه جانبه به ستیزی تمام‌قد در برابرِ ایگناسیو به‌پا می‌خیزد و در نهایت...

در تاریکی سوزان (In The Burning Darkness)، نخستین نمایشنامه‌ی آنتونیو بوئرو بایخو، یک اثر بنیادین در میان محصولات تئاتری اوست و در کنارِ داستان یک پلکان خط‌مشی‌های نمایشنامه‌نویسیِ نویسنده را نشان می‌دهد. بنابراین محتوی ویژه هر دو اثر، مبتدایی‌ست بر موضوعات و فرم‌های گسترش یافته در بالغ بر سی اثر نگاشته شده در طول چهل سال نمایشنامه‌نویسی. بنابر وجود یک مشابهت اساسی و یک پیشرفت متسلسل، می‌توانیم از موجودیتِ تئاترِ بوئری به عنوان یک تحول ثابت و همانندساز سخن بگوییم.

آنتونیو بوئرو بایِخو (Antonio Buero Vallejo) را برجسته‌ترین نمایش‌نامه‌نویس مدرن اسپانیای قرن بیستم و اولین اثرش، در تاریکی سوزان را، شالوده‌ی هنرِ نمایش‌نامه‌نویسیِ وی می‌دانند.

این نمایش‌نامه که اولین اثرِ چاپ شده به فارسی از نویسنده‌ی نامدارِ آن است، اول بار در 1382 و توسطِ نشرِ ماکان به چاپ رسید و در همان سال به عنوانِ کتاب سالِ جمهوری اسلامی ایران در حوزۀ ادبیات شناخته شد و اکنون بعد از گذشتِ چهارده سال با ویرایشی جدید و گویشی اجرایی‌تر برای صحنه مجدداً در اختیار علاقمندان و دانشجویان ادبیات و تئاتر قرار می‌گیرد. در انتهای اثر نیز مقاله‌ای جامع از استادِ برجسته‌ی دانشگاه مورسیا و بوئروشناسِ معروف، ماریانو دِ پاکو، ضمیمه است که مطالعه‌ی آن برای درک صحیح دراماتورژی بایخو در کل و، اثر حاضرش به طور اخص، ضروری می‌نماید.

در بخشی از کتاب در تاریکی سوزان می‌خوانیم:

کارلوس. این ازدواج بین بیناها و نابیناها گواهِ این نیستند که دنیای ما و اونها یکی‌یه؟ شاهدِ این نیستند که عشقی که احساس و القا می‌کنیم یک تقلید مُضحِک نیست؟
ایگناسیو. این هم مثل سایر موارد ترحمِ محضه.
کارلوس. جرأت می‌کنی بگی دُن پابلو و دنیا پپیتا نسبت به هم عشقی ندارند؟
ایگناسیو. ها، ها، ها! من نخواستم حرفهام علیهِ شخصِ خاصی سوءِ تعبیر بشه.
آندرس. همگی به‌ت قول می‌دیم حرفهات همین جا بمونه.

فهرست مطالب

پرده‌ی اول
پرده‌ی دوم
پرده سوم
مؤخره
سرآغازهای تئاترِ بوئرو
کوری، مضمون و سمبل
رویاها و عمل
مفهومِ متافیزیکی و ارزشِ اجتماعی
دغدغه‌های مربوط به فرم و ساختار
نظراتِ منتقدین در موردِ اولین اجرای در تاریکی سوزان

 ۶۹ صفحه، ۵۹۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-6692-34-6 

چاپ ۱۳۸۲: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب در تاریکی سوزان

برای دانلود کتاب در تاریکی سوزان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  در تاریکی سوزان
زهرا قهرمانی
۱۳۹۷/۴/۵
بسارخوب
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)