دانلود کتاب راهکارهای هوشمندانه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب راهکارهای هوشمندانه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب راهکارهای هوشمندانه

کتاب راهکارهای هوشمندانه نوشته دیوید کاتن، مجموعه‌ای از ابزارها، تکنیک‌ها، ایده‌ها و شیوه‌های تفکر برای حل مشکلات و تصمیم‌گیری صحیح است. ایده‌های مطرح شده در این اثر حاصل تحلیل و جمع‌آوری مطالب از منابع مختلفی؛ از حل مشکلات معمول و روزمره‌ی سازمان گرفته تا روش‌های خلاقانه‌ی مشارکتی در مقیاس انبوه است.

کتاب راهکارهای هوشمندانه (The smart solution book)، به توضیح دقیق و جزیی هر تکنیک می‌پردازد؛ اینکه ماهیت آن چیست؟ چه هنگامی به کار می‌آید؟ چطور از آن استفاده کنید؟ چه نقاط قوت و محدودیت‌هایی دارد؟ برخی تکنیک‌ها برای رفع سریع مشکل به کار گرفته می‌شوند که به تنهایی قابلیت پیاده‌سازی دارند.

بعضی دیگر نیز به تصمیم‌گیری در مقیاس انبوه (گروه‌های 100 نفره یا بیشتر) اختصاص دارند. تکنیک‌ها را می‌توان مستقل از هم به کار گرفت و یا در ترکیب با یکدیگر، روش‌های منحصر به فردی را از آن‌ها استخراج کرد.

قطعا بازنویسی ادبیاتی که به کالبد شکافی اهمیت حل مسئله، تصمیم‌گیری و خلاقیت در دنیای امروز ما بپردازد، چیزی جز تکرار مکررات نخواهد بود. لذا دیوید کاتن (David Cotton) فقط با ذکر سه مثال و یک گزارش، از کنار این موضوع می‌گذرد:

1) عرضه‌ی آیپد در سال 2010 با انتقادات زیادی همراه بود؛ برخی آن را یک موبایل خیلی بزرگ می‌دانستند و از دید گروهی دیگر، یک لپ‌تاپ بیش از اندازه کوچک به حساب می‌آمد. استیو جابز، مشکل ناهمگونی طراحی آیپد را با اتکا به مهارت حل مسئله‌ی پائول رند بر طرف کرد.

2) لزلو باک با وجود تجربه‌ی موفقیت‌آمیز در عرصه‌ی مشاوره، با تصمیمی چالشی اما آگاهانه، فعالیتش را به شاخه‌ی منابع انسانی منتقل کرد. او امروز معاون ارشد عملیات مردمی شرکت گوگل و یکی از ده فرد مؤثر در حوزه‌ی مدیریت منابع انسانی دنیاست.

3) خلاقیت شرکت بایر در توالی آگهی‌های تبلیغاتی قرص‌جوشان Alka-Seltzer، موجب افزایش باور نکردنی فروش این محصول شد؛ در تبلیغ‌های ابتدایی، یک قرص دیده می‌شد که در لیوان آب انداخته می‌شود اما در تبلیغات بعدی تعداد این قرص‌ها به دو عدد افزایش یافت و با همین ایده، مشتریان ترقیب به مصرف بیشتر شدند (دقیقا به همین سادگی).

بسیاری از تکنیک‌های مطرح شده در کتاب راهکارهای هوشمندانه را می‌توان فارغ از تعداد مشارکت‌ کنندگان به کار گرفت، یعنی این قابلیت را دارند که تعداد افراد درگیر در اجرای آن‌ها کاهش یا افزایش پیدا کنند؛ خواه تلاشی یک نفره و خواه همکاری‌های هزاران نفره. با کمی زیرکی بعضی از روش‌ها را می‌توان جایگزین دیگری کرد و برخی دیگر نیز همسان‌های خاص خودشان را دارند. به‌ عنوان یک کاربر؛ تکنیکی را که فکر می‌کنید برای مشکل‌تان مناسب است انتخاب کرده و آن را طوری تغییر دهید که در خدمت شما باشد. ابزارها و تکنیک‌ها کاملا پویا تدوین شده‌اند و فقط یک راه برای انجام کارها وجود ندارد، همچنین می‌توانید با ترکیب تکنیک‌های مختلف روش‌های به مراتب قوی‌تری را طراحی کنید.

این کتاب طرق درگیر کردن و مشارکت دادن افراد با هر سطحی از تجربه، هوش، سن و... را در فرآیند حل مسئله ارائه می‌دهد. تکنیک‌ها بعضا سرگرم کننده (در قالب بازی)، پویا و غیرمنتظره هستند و برای فراهم کردن امکان مقایسه، در بسیاری از موارد به روش‌های سنتی حل مسئله نیز اشاره شده است.

هر تکنیک ارائه شده در این اثر، می‌تواند به راحتی در بخش خصوصی، دولتی، مؤسسات خیریه، شرکت‌ها یا سازمان‌های غیرانتفاعی (مشارکت‌های داوطلبانه اجتماعی) به کار گرفته شود و یا با اندکی هوشیاری به راه‌حلی مختص سازمان‌تان بدل گردد. برای مثال؛ وقتی هنگام استفاده از یک تکنیک در بخشی از آن تفاوت‌هایی را با شرایط فعلی خودتان می‌یابید، پویایی روش‌ها اجازه می‌دهد با اندکی تغییر، آن را با شرایط فعلی خود منطبق کنید.

همچنین بارها درباره‌ی طوفان فکری صحبت شده است. ساده‌ترین سطح طوفان فکری، اصرار بر طرح ایده‌هاست، بدون اینکه درباره‌ی آن‌ها بحثی انجام شود. این روند تا زمانی پیش می‌رود که دیگر ایده‌ی جدیدی باقی نماند. اما روش سنتی طوفان فکری به تنهایی چندان اثرگذار نیست.

با مطالعه‌ی هر یک از این ابزارها، تکنیک‌ها، مدل‌ها یا ایده‌ها به اطلاعات مفیدی درباره‌ی نحوه‌ی کاربرد عملی آن‌ها خواهید رسید و اطلاعات بیشتری نسبت به آشنایی نظری صرف با آن‌ها کسب می‌کنید، و یقینا در اغلب موارد سریعا شروع به پیاده‌سازی این ایده‌ها در زندگی کاری خود خواهید کرد.

در بخشی از کتاب راهکارهای هوشمندانه می‌خوانید:

یک اصل ضروری در آغاز پروژه‌های عظیم و یا برنامه‌های تغییر کسب‌وکار، شناسایی و مدیریت ذی‌نفعان است، اشخاصی که منافع‌شان به آن موضوع وابسته است. نقشه‌ی استاندارد دو بعدی ذی‌نفعان، معمولا به عنوان سازه‌ای یکبار مصرف کاربرد دارد و در طول عمر پروژه (یا تغییر) مورد رجوع و رایزنی قرار نمی‌گیرد، اما نقشه‌ی سه بعدی ذی‌نفعان بر مبنای شبکه‌ای از حقایق موجود و افراد واقعی درون شبکه طراحی شده است که در آن میزان نفوذ، پیش‌بینی سطح حمایت و تأثیرات پروژه (یا تغییر) بر افراد و ذی‌نفعان درگیر، مورد توجه قرار می‌گیرد.

پویایی نقشه‌ی سه بعدی در استفاده‌ی مستمر از آن، این شانس را به شما می‌دهد که از مدیریت صحیح ذی‌نفعان در طول عمر پروژه (یا تغییر) اطمینان حاصل کنید.

چه زمانی از آن استفاده کنیم؟

- در آغاز پروژه‌هایی که مشتمل بر ذی‌نفعان متعدد هستند.
- در آغاز برنامه‌های عمده‌ی تغییر کسب‌وکار.
- زمانی که روابط بین ذی‌نفعان پیچیده است.
- وقتی نیازمند درک بهترین راه‌ها برای تحت تأثیر قرار دادن ذی‌نفعان هستید.

فهرست مطالب

مقدمه
بخش اول: چه موقع از کدام ابزار استفاده کنم؟
بخش دوم: ملزومات حل مسئله
بخش سوم: تکنیک‌های حل مسئله برای افراد و گروه‌های کوچک
بخش چهارم: تکنیک‌های حل مسئله برای گروه‌های بزرگ
بخش پنجم: حل مسئله به سبک بازی‌های کسب‌وکار
بخش ششم: اشتراک‌گذاری و اجرای راه‌حل‌ها

 ۳۴۶ صفحه، ۱۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-8738-57-2 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۴۵۰۰ ت - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب راهکارهای هوشمندانه

برای دانلود کتاب راهکارهای هوشمندانه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  راهکارهای هوشمندانه
علیرضا حمدی
۱۳۹۸/۱/۶
خیلی خوبه خیلی......کتابی که خوب دسته بندی موضوعی شده ...گام های عملی و مرحله ای داده و راهکارها رو دونه دونه بیان کرده ....از تصاویر و جداول هم نسبتا استفاده مناسبی شده برا درک بهتر....خریدش کاملا میتونه یه خرید موفق حساب بشه
Mohamad Sakha
۱۳۹۸/۱/۳
بسیار کتاب عالی بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)