دانلود کتاب رشیدیان ها: رجال عصر پهلوی به روایت اسناد ساواک - جلد 2

دانلود کتاب رشیدیان ها: رجال عصر پهلوی به روایت اسناد ساواک - جلد 2
بزرگنمایی
  • از: ...
  • (۰)
  • قیمت: ۳۰۰۰ تومان
  • ۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب رشیدیان ها: رجال عصر پهلوی به روایت اسناد ساواک - جلد 2

تاریخ آکنده از رخدادهای مبهم و پیچیده‌ای است که در پدید آمدن آنها، اشخاص و گروه‌های سیاسی مستقیم و غیرمستقیم نقش آفرینی کرده‌اند؛ بنابراین، از آنجا که در این میان، نقش برخی از سیاسیون مهم، شفاف نبوده، نیاز به واکاوی دوباره و دقیق دارد تا بتوان به سیمای واقعی آنان پی‌برد.

در کاوش و بررسی نام‌های این عناصر به نام «رشیدیان» برمی‌خوریم که در سه دهه پایانی عمر رژیم پهلوی شبکه مهم اطلاعاتی و جاسوسی به راه انداخته بود.

کتاب «رشیدیان» در سه جلد حاصل فعالیت مرکز بررسی اسناد تاریخی که حاوی سندهای مربوط به سال های 1331 تا 1339 است و به معرفی و حضور و کارکرد خانواده اطلاعاتی ـ جاسوسی رشیدیان در دهه سی می‌پردازد.

بنابر اسناد منتشر شده در این کتاب، رشیدیان با ارایه چهره مردمی و حلال مشکلات آنان، در واقع، نفوذ خود را در میان کسبه و اصناف بیشتر می‌کرده تا در مواقع ضروری بتواند از آنان بهره سیاسی ببرد.

سندهای جلد دوم کتاب، مربوط به سال های 1340 و 1341 است که وضعیت سیاسی ایران در دولت های علی امینه و اسدالله علم را مورد واکاوی دوباره قرار می دهد. اعم اسناد مربوط به نشست هایی در منزل اسدلله رشیدیان است که برنامه ریزی و سیاستگذاری و طرح های اجرایی مخالفت با دولت وقت در این نشست ها مطرح، تصویب و به منصه ظهور می رسد.

ادامه
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید!
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه