دانلود رمان زینی برکات

دانلود رمان زینی برکات
بزرگنمایی
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی رمان زینی برکات

رمان «زینی برکات» اثر مشهور روزنامه‌نگار شهیر مصری جمال غیطانی

این کتاب که از روی آن مجموعه‌ای تلویزیونی نیز ساخته شده، در سال ۱۹۷۴ منتشر شد و داستانش در اواخر دوره مملوک‌ها (سلسله فرمانروایان ترک که بر شام و مصر فرمانروایی می‌کردند) در قرن شانزدهم میلادی در قاهره می‌گذرد اما بسیاری این کتاب را انتقادی سربسته از حکومت جمال عبدالناصر می‌دانند.

در «زینی برکات» که به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه شده است، شاهد حرکت جمال غیطانی به سوی رمان شرقی متمایزی هستیم؛ گونه‌ای رمان – تاریخ جدید با شکلی که می‌کوشد واقعیتی پیچیده و درهم تنیده را از خلال میراث نوشتاری کهن و به‌طور مشخص با تکیه بر تاریخ عرب ترسیم کند. زینی برکات جهانی روایی را می‌سازد که امنیت در آن متلاشی شده‌است؛ حکومتی که براساس دستگاه امنیتی خود پایه‌گذاری شده و مانند «افتخاری سلطنتی» معرفی می‌شود، حکومتی با دستگاه‌های عریض و طویل اما از درون پوسیده، که فساد و رشوه‌خواری و فقر و ثروت‌های بی‌حد و حصر از نشانه‌های آن است.

از متن کتاب:

حال و روز مردم مصر پریشان است، چهره قاهره غریب شده و با آنچه در سفرهای قبلی دیده بودم بسیار تفاوت کرده است. حرف‌های مردم نیز تغییر کرده است. من با زبان و لهجه‌های سرزمینشان آشنا هستم. در نگاهم، چهره قاهره شبیه بیماری در حال گریه است یا مثل زنی وحشت‌زده که از تجاوز در آخر شب هراسان است. آسمان هم صفای خود را از دست داده و با مه آمده از سرزمین‌های دور، گرفته و ماتم‌زده و سیاه شده است. یاد شهرهای کوچک وبازده هند می‌افتم. ‌هوا از رطوبت شرجی سنگین شده است، انگار خانه‌ها در انتظار تقدیر ناشناخته‌ای هستند که دیر یا زود بر سر آنها فرود می‌آید.

ادامه
فهرست مطالب

«هر آغازی پایان و هر بدایتی نهایتی دارد.»
سراپرده اول
آغاز روز
سراپرده دوم
فرمان
سراپرده سوم
بسم الله الرحمن الرحیم
سراپرده چهارم
زکریا بن راضی
سراپرده پنجم
بسم الله الرحمن الرحیم
سراپرده ششم
سعید الجهینی
سراپرده هفتم
بیرون از سراپرده‌ها

ادامه
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید!
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه