دانلود کتاب روح هومیوپاتی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب روح هومیوپاتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب روح هومیوپاتی

کتاب روح هومیوپاتی، جهت معرفی شیوه درمانی نه چندان جدید هومیوپاتی توسط راجان سانکران، نوشته شده و شامل مجموعه تجریبات راجان، که یک هومیوپات به حساب می‌آید، است. 

این کتاب در واقع بحثى است که با زبان ساده نوشته شده و شامل تعاریف اولیه و لازم هومیوپاتى از قبیل سلامتى، درمان، سیر تحول بیمارى و غیره است. کتاب روح هومیوپاتی حاصل سال‌ها تلاش و تجربه یکى از بزرگان و پیران دیر این شیوه درمانى است و در عین آن که مى‌تواند براى عموم و به عنوان آشنایى مورد استفاده قرار گیرد، یک کتاب درسى مورد استفاده در بسیارى از دانشکده‌هاى هومیوپاتى جهان نیز هست. شاید گفتن این نکته همین جا بى‌مناسبت نباشد که در حال حاضر هومیوپاتى، علمى بسیار پیش‌رونده در شرق و غرب است و کسانى که به هر ترتیب و عنوان از پزشکى رایج خیرى ندیده‌اند و یا از پس مخارج کمرشکن آن بر نمى‌آیند به هومیوپاتى روى آورده‌اند، به‌طورى که در اروپا، آمریکا، هند و پاکستان و مسلما نقاط دیگر نوعى از این شیوه درمانى، به عنوان یک روش مؤثر و اصلى و نه یک شیوه ثانویه و جایگزین مورد استفاده و کاربست است. 

تقریبا در تمامى ادبیات هومیوپاتى دکتر ساموئل هانه‌من به عنوان مبدع و پایه‌گذار این علم معرفى شده است. اما مى‌دانیم، همان طور که در کتاب روح هومیوپاتی (The Spirit of Homeopathy) نیز آمده است پزشکان و مردمان اعصار قدیم نیز از این شیوه بى‌اطلاع نبوده‌اند، ضمن آن که در پزشکى قدیم ایران نیز رگه‌هایى از این نوع درمان مشاهده شده است و تا همین اواخر نیز معمول بوده است که مثلاً یرقان که به باور توده مردم نتیجه ترس بوده با ترساندن بیمار مداوا مى‌شده. از این نمونه‌ها بسیار مى‌توان یافت. 

دکتر ساموئل هانه‌من نابغه‌اى بوده که تحصیلات پزشکى و شیمى داشته و زبان‌هاى قدیم را نیز به خوبى مى‌دانسته به‌ طورى که بعد از سر خوردن از شیوه‌هاى پزشکى تعداد قابل ملاحظه‌اى کتاب ترجمه کرده و مدتى از این طریق زندگى مى‌گذرانیده است. به نظر مى‌رسد، همان‌ گونه که شیوه بسیارى از دانشمندان غربى است که علاقه‌مندند منشأ تمام علوم و فنون و فلسفه را مرهون غرب و یونان قلمداد کنند و به دلیل اینکه خداى ناکرده این شائبه به وجود نیاید که فلاسفه یونان بعضى از نظریات و ایده‌هاى خود را از فرهنگ‌ها و تمدن‌هاى دیگر مثلاً ایران به وام گرفته‌اند مثلاً تاریخ ایران را 2500 سال نوشته‌اند اگر چه در زمان حاضر این برداشت در حال تغییر است.

کتاب روح هومیوپاتی براى پویندگان جدّى هومیوپاتى و همچنین کسانى که صمیمانه در جستجوى یافتن پاسخ براى سؤالاتى درباره سلامتى، بیمارى و درمان هستند نوشته شده است. راجان سانکران (Rajan Rankarn) ادعّا نمى‌کند که راه حلى ارائه داده‌، اما مى‌تواند بگوید این کتاب نتیجه کنکاشى صادقانه است که در طول کاربست داشته‌. 

در بخشی از کتاب روح هومیوپاتی می‌خوانیم:

هومیوپاتى یک روش پزشکى است که پایه‌ گذار آن پزشک نابغه آلمانى دکتر ساموئل هانه‌من است. اصل آن بر پایه «مشابه، مشابه را درمان مى‌کند» استوار شده است. در کاربست این بدان معناست که هر دارویى که شخص سالم از آن استفاده کند بروز علایمى را باعث مى‌شود، و بیمارى که علایم مشابهى داشته باشد را بهبود خواهد داد.

درمان مشابه با مشابه

براى مثال اگر شخص سالمى یک دُز آرسنیک بخورد، استفراغ مى‌کند، اسهال آب برنجى مى‌گیرد، نبضش شدیدا مى‌زند، نیرویش تحلیل مى‌رود، پوستش یخ مى‌کند و چهره‌اش مضطرب مى‌گردد. در صورت مصرف دُزهاى کوچک‌تر و یا چنانچه استفاده از دارو براى مدتى ادامه پیداکند، آب ریزش مداوم بینى پیدا مى‌کند، سرش سنگین مى‌شود سرفه مى‌کند و دچار نزله نایژه‌اى مى‌گردد بعدها حتى پوست و اعصاب بیمار هم به هم خواهند ریخت، دچار سوزش در تمامى بدن مى‌شود که گرما آن را برطرف مى‌کند، مکررا احساس تشنگى مى‌کند و یک جرعه آب عطش او را فرو مى‌نشاند، از مرگ مى‌ترسد و ناآرام مى‌گردد. این علایم هنگام ظهر و نیمه شب تشدید مى‌شوند.

بنابر قوانین وضع شده توسط هانه‌من یعنى «مشابه، مشابه را درمان مى‌کند» بیماران بى‌شمارى که چنین علایمى داشته‌اند بدون در نظر گرفتن نام بیمارى‌اى که به آن مبتلا بوده‌اند (وبا، سرماخوردگى، اگزما، آسم و غیره) با مصرف آرسنیک درمان شده‌اند. این اصل را شاعر باستانى هند - کاوى - کالى داسا این‌گونه بیان کرده است «از ازمنه قدیم در جهان گفته شده که داروى زهر، زهر است» بقراط این اصل را به این ترتیب بیان مى‌نماید که «هر چیزى را به‌ وسیله مشابه آن درمان مى‌کنند».

 ۵۲۲ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-6176-61-5 

چاپ ۱۳۷۹: ۳۴۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۳۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
دیباچه براى چاپ دوم
1: هومیوپاتى چیست؟
2: داستان این کتاب
3: بیمارى چیست
4: دیدگاه نامتناسب
5: واکنش نامتناسب
6: سلامتى و بیمارى
7: قوانین طبیعى درمان
8: سیر تکامل هومیوپاتى
9: اختلال کانونى
10: پویندگى بیمارى
11: چه چیز در دارو است که درمان مى‌کند؟
12: عمق علمى هومیوپاتى
13: حالت و بیمارى
14: حالتمندى، حساسیت و موضع
15: علایم همراه
16: علت‌مندى
17: انتخاب توان مناسب دارویى
18: تکرار مصرف دارو
19: فرآیندهاى حاد
20: رویکرد هومیوپاتیک به دیابت
21: درمان حالت موجود
22: اهمیت حالت ذهنى
23: سازه‌ها
24: توهّمات
25: آئوروم‌متالى‌کوم و رفتار جبرانى
26: رفتار جبرانى
27: قطبیت‌هاى درون دارو
28: رؤیا
29: بدن و ذهن
30: کاربرد فهرست جامع دارویى، استفاده خلاق از سرفصل‌ها
31: مبانى گرفتن شرح حال بیمار
32: چند نکته مهم در مورد گرفتن شرح حال
33: شیوه گرفتن شرح حال
34: ماهیت گرفتن شرح حال
35: فرآیند ادراک
36: بیرون کشیدن تصویر بیمار
37: انتخاب دارو
38: هومیو - روان درمانى
39: فرهنگ دارویى وضعى هومیوپاتى
40: چگونگى تنظیم فرهنگ
41: فرهنگ دارویى وضعى هومیوپاتى بعضى از داروها
42: مقایسه داروها با استفاده از فرهنگ دارویى وضعى هومیوپاتى
43: نسبت‌مندى داروها
44: داروهایى که کمتر مورد استفاده قرار مى‌گیرند
کتب مرجعى که در ترجمه این کتاب مورد استفاده قرار گرفته‌اند
واژه‌هاى ذیل را آقاى دکتر سنکران به شرح ذیل معنا کرده و در انتهاى کتاب خویش آورده‌اند

راهنمای دانلود کتاب روح هومیوپاتی

برای دانلود کتاب روح هومیوپاتی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  روح هومیوپاتی