دانلود کتاب زندگی جورج اورول


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب زندگی جورج اورول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب زندگی جورج اورول

کتاب زندگی جورج اورول اثر ب.ت. اوکسلی انتخاب مناسبی برای کسانی است که به جورج اورول، نویسندهٔ متبحر، مشهور و توانمند انگلیسی علاقه‌مندند ولی برای خواندن آثار او زمان کافی ندارند و یا مطالعه‌شان در حوصله‌ آن‌ها نمی‌گنجد.

این کتاب برخلاف آن‌چه از نامش استنباط می‌شود، تنها به زندگی خصوصی این نویسندهٔ محبوب نپرداخته، هرچند که مطالعهٔ زندگی‌نامهٔ صاحب آثاری همچون «قلعه حیوانات»، «1984»، «تنفس هوای تازه»، «پول... و دیگر هیچ» و... مطمئناً خواندنی بوده و خالی از لطف نیست؛ بلکه با نگاهی کلی در آثارش، مخاطبان را با فراز و فرود افکار «اورول» در تک‌تک آن‌ها آشنا نموده و این‌که یک رمان در چه بازهٔ زمانی و در کدام جغرافیا نوشته شده، چه عواملی در نگارش آن سهیم بوده، نویسنده تحت چه الهاماتی کاراکترهای آن را خلق کرده و وقایع تاریخی که هم‌زمان با دوران کوتاه زندگی وی اتفاق افتاده و بر افکار و آثار وی اثر مستقیم گذاشته را مورد بررسی قرار داده است.

نگاهی به آثار جورج اورول (George Orwell) نشان می‌دهد که علی‌رغم واقع شدن هر کدام‌شان در زمانی متفاوت، همگی یا اکثریت آن‌ها موضوع واحدی دارند و بالطبع نتیجه‌گیری واحد. سیر منطقی اندیشه‌های وی که در آثارش متبلور است، از بد تصویر کشیدن وضعیت طبقهٔ پایین یا به قول خودش طبقهٔ کارگر انگلستان و انتقادات بسیار شدید به سیستم اقتصادی اجتماعی آن کشور در اواخر دههٔ 20 و اوایل دههٔ 30 میلادی به تأیید یا با کمی خوش‌بینی به تأیید همراه با انتقادات سطحی آن سیستم در اواخر دههٔ 30 و در دههٔ 40 میلادی می‌انجامد. شاید بتوان این ادعای نویسنده را که اورول خود، اصلی‌ترین قهرمان خود بود را تأیید کرد، چرا که سرنوشتی به غیر از آن قهرمانانش یعنی نه گردن نهادن که تأیید همان اوضاعی که داعیهٔ مبارزه با آن را داشت نصیب وی نگشت. کاشتن تخم یأس و ناامیدی نسبت به سرنوشت بشر و به طریق اولی نسبت به سرنوشت هر مبارزه‌ای برای کسب امتیازات بیشتر، از اصلی‌ترین اهداف او بود. او سیمای استعمار بریتانیا را با پیروزی مبارزات مردم هند و کسب استقلال و اخراج انگلیسی‌ها از آن کشور، متحول‌شده می‌نمایاند گویی که پس از این واقعه، ماهیت سلطه‌طلبانهٔ انگلستان به ماهیتی آزادی‌خواهانه تغییر یافته است و دیگر انگلستان مهد آزادی است، چرا که «این کشور تنها جایی است که در آن مردان مسلح در خیابان‌ها پرسه نمی‌زنند و کسی از پلیس مخفی در وحشت نیست». ‌

گفته می‌شود اورول مذهبی نبود، ولی در خلال آثارش این نکته کاملاً مشهود است که افکار وی پس از درگیری‌های بسیار با تناقضات کاملاً آشکار به اخلاق‌گرایی و گردن نهادن به سرنوشت و تقدیر که از اصول بنیادین مسیحیت است متمایل می‌شود. مسیحیت برعکس اسلام انقلابی و تحول‌طلب، عمدتاً به تثبیت اوضاع موجود پیرامونش رأی مثبت داده و نقش سازش‌کارانه ایفا کرده است. (این ادعا را نباید حمل بر نفی مبارزات ضدامپریالیستی مسیحیت و روحانیت مسیحی به‌خصوص در اواخر دههٔ هفتاد به بعد و به‌خصوص در آمریکای لاتین و مرکزی دانست. )

اورول در مجموعهٔ آثار خود پس از کشمکش بسیار بر سر اعتقاد به جهان دیگر و عقاید مذهبی در مورد زندگی می‌نویسد:
«مشکل اصلی اینست که ضمن پذیرش مرگ به عنوان انتها، چگونه می‌شود عقاید مذهبی را (نسبت به زندگی) به شرایط نخست برگرداند.»

در جایی دیگر می‌گوید: «اگر مرگ همه چیز را به پایان ببرد، آن‌وقت باور کردن این‌که انسان می‌تواند حتی در عین شکست‌خوردگی محق باشد، بسیار مشکل‌تر خواهد بود.»

ولی او از این اعتقادات مذهبی در جهت مبارزه استفاده نکرد، چرا که با مبارزه یا چیزی که خود مبارزه می‌خواند بدرود گفته بود. توضیح این‌که چرا اورول که به مبارزه بر علیه استعمار و به قول خودش بر علیه تمام مظاهر ستم انسان بر انسان اعتقاد داشت، در پایان زندگی به آستان‌بوسی گردانندگان سیاست جزیره می‌رود، ‌ شاید وظیفهٔ یک جامعه‌شناس و یا در بعدی محدودتر یک روان‌شناس باشد، ولی آن‌چه احتیاج به توضیح ندارد اینست که دیگر برای او مبارزات کارگران لنکشایر و یورکشایر به کجا بیانجامد یا این‌که استعمار نوین بریتانیا چه بلایی بر سر مردم کشورهای تحت‌سلطه بیاورد اهمیتی نداشت. کتاب زندگی جورج اورول، نقدنامه‌ای در مورد آثار اورول است.

جملات برگزیده جورج اورول:

- احمق‌ها همیشه خود را چیزی غیر از آنچه هستند نشان می‌دهند.
- پیروی از عقاید مرسوم ناخودآگاه است.
- عقیده است که نابود نشدنی است.
- شکست قانون طبیعی انسان است.
- در این بازی پیروزی امکان ندارد، فقط بعضی از شکست‌ها بهتر از آن‌های دیگر است. همین!
- تنهایی چیز باارزشی است. هرکسی گهگاه نیاز به تنها بودن دارد.

فهرست مطالب

مقدمه‌ی مترجم
فصل 1: نویسنده، انسان و نگارش
فصل 2: اوضاع جهان در دوران اورول
فصل 3: دیدگاه‌های اساسی
فصل 4: دو واقعه‌ی تاریخی دوران وی
فصل 5: پنج شخصیت و دنیایشان
فصل 6: بینش آزاد

 ۲۲۴ صفحه، ۵۵۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8137-62-7 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۲۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب زندگی جورج اورول

برای دانلود کتاب زندگی جورج اورول و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  زندگی جورج اورول
Sadegh Karami
۱۳۹۷/۸/۱۳
واقعا دیدگاه جورج اورول به زندگی و فراز و نشیب های آن دیدگاه بسیار جالب و منحصر به فرد است، با عمر کمی که داشت اما تجارب بسیاری رو به نگارش درآورده اورول بزرگ
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)