دانلود کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر)

  • از: سید مهدی سیدقطبی، حسن زحمتکش گلیان
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر)

ضریح، سازه مشبّکی از طلا، نقره، مس یا چوب و جز آن است، که بر روی مرقد (قبر) امام، امامزاده یا بزرگان مذهبی ساخته می‌شود تا زائران و علاقمندان از طریق آن به راز و نیاز با صاحب ضریح بپردازند. حضرت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام تنها امام معصوم شیعیان است که حرم مطهرش در ایران اسلامی قرار دارد که با توجه مدارک تاریخی، نصب ضریح بر مرقد منورش از زمان دوره صفویه بوده  و تاکنون تعداد پنج ضریح بر مرقد این امام رئوف نصب شده است. چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر وشکر) در سال 1338 خورشیدی بر مرقد  امام رضا نصب و در سال 1379 برچیده شد.

کتاب «سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر وشکر) مرقد امام رضا علیه‌السلام به روایت مطبوعات» دستاورد یک ساله بررسی و مطالعه روزنامه خراسان چاپ مشهد است. پژوهشگران کتاب با توجه به زمان ساخت و استفاده ضریح چهارم، یکایک صفحه‌های روزنامه خراسان در سالهای 1336-1356خ. را خوانده و مطالب موجود دربارۀ این ضریح را  استخراج نموده‌اند.

با بررسی منابع اطلاعاتی مکتوب (مرجع و غیرمرجع) مرتبط با تاریخ آستان قدس رضوی مشخص گردید بیشتر مطالب نوشتار حاضر شامل  شرح آگهی‌های منتشره، گارگاه ساخت، اشخاص کمک کننده، مراحل نصب ضریح،  روند تکمیل ضریح و چگونگی نوسازی ضریح چهارم  پیش از این در هیچ منبعی نیامده و در کتاب  حاضر برای نخستین بار مطرح  شده است.

فهرست مطالب

مقدمه
تاریخچه ضریح‌های امام رضا علیه‌السلام
ضریح اول
ضریح دوم
ضریح سوم
ضریح چهارم
ضریح چهارم (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر)
آگهی‏های ضریح
گارگاه ساخت ضریح
کارگاه قلمزنی
هنرمندان اصفهان
نحوه کار
قالب گیری
اندازه ضریح و خصوصیات آن
اشخاص کمک کننده به ساختمان ضریح
نصب ضریح
تکمیل ساختمان ضریح
نوسازی ضریح چهارم
منابع و ماخذ

 ۱۵۱ صفحه، ۵ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
چاپ ۱۳۹۵، قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰ ت - 0.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر)

برای دانلود کتاب سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سرگذشت (ساخت، تکمیل و نوسازی) چهارمین ضریح (ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر)
محمد افخمی
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
محتوای کتاب به لحاظ نظم تاریخی و سبک نوشتاری ساده‌ای و روزنامه‌ای، از جذابیت و صمیمیت خاصی برخوردار است. بنده از مطالعه این اثر خوشحال هستم چون فضای احساسی و زیبای طراحی و ساخت این ضریح را کاملاً به بیشتر...
جواد محمودی
۱۳۹۶/۱۱/۳۰
بسیار خوب و خواندنی بود. درباره ضریح شیر و شکر اطلاعات جالب و منحصر به فردی دارد که در کتابهای دیگر ندیدم.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)