دانلود کتاب صوتی سفرهای گالیور

  • از: جاناتان سویفت
  • راوی: صفا صهری
  • ناشر صوتی: راوی نو
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب صوتی سفرهای گالیور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سفرهای گالیور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی سفرهای گالیور

کتاب صوتی سفرهای گالیور اثر جاناتان سویفت، به شرح ماجراهای سفر مردی به نام لموئل گالیور، به سرزمین‌های فانتزی لی‌لی پوت، براب دینگ نگ و لاپوتا می‌پردازد.

این کتاب صوتی خلاصه‌ی رمان سفرهای گالیور (Gulliver's Travels) است که یکی از آثار ماندگار و کلاسیک ادبیات انگلیسی و داستان‌های ماجراجویانه به شمار می‌رود. زمانی که اولین بار با ماجراهای این سرزمین‌ها آشنا می‌شوید، ممکن است تصور کنید صرفا در حال شنیدن داستان‌های فانتزی سرگرم‌ کننده مخصوص کودکان هستید. حتی اگر از جنبه هجو‌گونه این رمان آگاهی داشته باشید، باز هم ماجراهای کتاب سرگرم کننده به نظر می‌رسند. اما باید بدانید که سویفت در این اثر به شکلی عمومی به بررسی وضعیت جامعه انگلستان و بشر به طور کلی پرداخته است.

در ابتدا، گالیور یک انسان معمولی به نظر می‌رسد. فردی از طبقه متوسط انگلیس که ذاتا نجیب و خوش نیت است. به تدریج و در طول سفرهایش، او شکیبایی خود را از دست داده و نسبت به ملت‌ها و افرادی که پیش روی خود می‌بیند، به راحتی قضاوت می‌کند. در آغاز داستان گالیور کمی از گذشته خود صحبت می‌کند. درباره وضعیت زندگی خود، چرا این سفرها را آغاز کرده است و در ابتدای این داستان خود را در چه جایگاهی می‌بیند. او در ابتدای داستان به روایت خراب شدن کشتی و قرار گرفتن در سرزمین لی‌‌لی پوت می‌پردازد. زمانی که به هوش می‌آید متوجه می‌شود دست و پایش را بسته‌اند و او اسیر یک سری انسان‌های کوتوله شده است. آن‌ها ساکنان لی‌لی پوت هستند. گالیور برای آن‌ها چیزی در حد یک غول است. دست و پایش را بسته‌اند، به همین دلیل هیچ حرکتی نمی‌تواند بکند. موجودات کوتوله تمام دارایی‌های گالیور را می‌گیرند و مورد بررسی قرار می‌دهند. هیبت و بزرگی او آن‌ها را می‌ترساند. آن‌ها به گالیور غذا می‌دهند و کمی بعد او را متحد خود در نظر می‌گیرند، ولی هم‌چنان معتقدند او باید زندانی باشد. گالیور به تدریج زبان و آداب و رسوم لی لی پوت را یاد می‌گیرد.

جاناتان سویفت (Jonathan Swift) با نمایش سیستم مضحک حکومت‌داری لی‌لی پوت، حکومت انگلستان را به سخره می‌گیرد. همسانی‌های بین انگلستان و لی‌لی پوت در نگاه اول چندان به چشم نمی‌آیند، اما با کمی دقت می‌توان به وجود آن‌ها پی برد. لی‌لی پوتی‌ها نشان‌ دهنده انسان‌های خرد و سبک مغز هستند. آن‌ها هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی از گالیور حقیرترند.

گالیور سپس به سرزمین براب دینگ نگ می‌رود، او متوجه می‌شود این بار با شرایطی برعکس لی‌لی پوت مواجه شده است. این بار این گالیور است که در برابر آدم‌های براب دینگ نگ کوتوله به نظر می‌آید. چرا که ساکنان این سرزمین هیبتی غول‌آسا دارند. گالیور ابتدا فکر می‌کند با موجوداتی هیولاوار طرف شده و از آن‌ها می‌ترسد، اما بعدا متوجه می‌شود که اتفاقا آن‌ها افراد بسیار آرامی هستند و نوعی آرامش لذت‌بخش در سرزمین آن‌ها حکم‌ فرما است. سوییفت در این‌جا نگرانی افرادی را دست می‌اندازد که از افرادی متفاوت یا قدرت‌مندتر از خود می‌ترسند. ابعاد بزرگ و قدرت آن‌ها و تفاوت این سرزمین با لی‌لی پوت، ناخودآگاه ما را متوجه ماهیت نسبی و غیرقابل اطمینان قدرت می‌کند. 

گالیور در سومین ماجراجویی خود وارد سرزمین لاپوتا می‌شود. این بخش از داستان یک هجویه تمام عیار علیه سیاست‌های دولتی است که در زمان سویفت بر بریتانیا حکم فرمایی می‌کرد. امروزه این بخش از کتاب چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و اغلب افرادی که این رمان را می‌خوانند؛ آن را نادیده می‌گیرند. این به خاطر این است که بیش‌تر مردم نمی‌دانند سویفت در این بخش دقیقا به چه کسانی اشاره داشته است. لاپوتا نشان‌ دهنده خطرات و محدودیت‌های دانش انتزاعی و نظری است. این مساله‌ای بود که در دوران سوییفت و تحت عنوان «روشنگری» رواج زیادی داشت. بسیاری از آزمایش‌هایی که در این سرزمین انجام می‌شود در انگلستان آن زمان واقعا مورد بررسی قرار گرفته بود. 

از دیگر بخش‌های جالب توجه کتاب، جنگی است که بین دو گروه بیگ اندین و لیتل اندین در گرفته است. بیگ اندین‌ها معتقدند تخم مرغ آب پز را باید از سر پهن آن باز کرد، ولی لیتل اندین‌ها فکر می‌کنند این کار باید از سر کوچک‌تر تخم مرغ انجام شود. سوییفت با این ماجرا به تمسخر پوچی و بلاهت جنگ‌هایی می‌پردازد که به خاطر مسائل بی‌معنی آغاز می‌شوند. 

بعد از این سفرهای شگفت‌انگیز، گالیور به خانه باز می‌گردد. نکته تحسین برانگیز کار سوییفت در این است که او به شکلی سرپوشیده، شدیدترین انتقادها را نثار جامعه و حکومت آن زمان انگلستان می‌کند. راز موفقیت او در این است که شخصیت‌هایش را در داستانی فانتزی عرضه می‌کند، این سرزمین‌ها و ماجراها برای مردم کاملا ناآشنا و غریب بودند و شبیه یک افسانه به نظر می‌رسیدند، شبیه داستان‌هایی که برای بچه‌ها نوشته می‌شود. اقدامات آدم‌های داستان بسیار مضحک است و در میان این ماجراهای گوناگون، گالیور یک شخصیت معصوم و بی‌گناه به نظر می‌رسد. این ویژگی‌ها باعث شد بسیاری از مردم در نگاه اول پی به صحبت‌های واقعی سوییفت نبرند. با این حال بودند افرادی که از شخصیت سوییفت شناخت داشتند و از همان ابتدا متوجه تمام نمادهایی شدند که او در داستان خود پنهان کرده است.

جاناتان سویفت را یکی از چیره‌ دست‌ترین نثرنویسان ادبیات انگلیسی می‌شناسند. معروف‌ترین اثر او سفرهای گالیور است. هم‌چنین از آثار کوتاه‌ترش می‌توان، قصه یک لاوک، پیشنهاد مؤدبانه و نبرد کتاب‌ها را نام برد.

فهرست مطالب

۹۶ دقیقه
سفر به لیلیپوت
۹۴ دقیقه
سفر به براب دینگ نَگ
۳۷ دقیقه
سفر به لاپوتا
 ۳ ساعت و ۴۶ دقیقه، ۲۰۸ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی سفرهای گالیور

برای دانلود کتاب صوتی سفرهای گالیور و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  سفرهای گالیور