دانلود کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک

مقالات موجود در کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک، مجموعه‌اى منتخب از شاهکارهاى گرافیک معاصر را توسط استیون هلر و کارن پومری مورد مطالعه قرار مى‌دهند و کارکردها و عملکردهاى درونى آن‌ها را در رسانه‌هاى بى‌شمار بررسى مى‌کنند.

امروزه پى به این واقعیت برده‌اند که طراحى گرافیک به اندازه کاغذى که بر آن چاپ مى‌شود کم‌دوام و زودگذر نیست. برخى آگهى‌هاى تبلیغاتى، پوسترها، بسته‌بندى‌ها، نشانه‌ها، کتاب‌ها و مجله‌ها گاهى به عنوان دستاوردهاى هنرى، تجارى و فناورانه شاخصى مطرح مى‌شوند که اغلب بیش از این‌ که درباره هنرهاى زیبا حرف براى گفتن داشته باشند، از دوره‌ها و محیط‌هاى اجتماعى خاص سخن مى‌گویند. بسیارى از نمونه‌هاى آثار طراحى گرافیک را همچون اشیاى با ارزش نگه مى‌دارند و مورد مطالعه قرار مى‌دهند و به آن‌ها صرفا به عنوان کاغذهایى خاطره‌انگیز براى پوشاندن دیوارها نگاه نمى‌شود.

اما شگفت این‌ که خود آفرینندگان این موارد شاخص، یعنى طراحان گرافیک، معمولاً اهمیت تاریخى این آثار هنرى را که در اطرافشان وجود دارند، درک نمى‌کنند. آن‌هایى که ادعا مى‌کنند سواد بصرى دارند، اغلب وقتى موضوع درک و ارزش‌یابى چیزهایى پیش مى‌آید که به زبان حرفه خودشان نقش بسته است، از درک و ارزش‌یابى آن عاجز مى‌مانند.

استیون هلر (Steven Heller) و کارن پومری (Karen Pomeroy) به جاى جمع کردن انبوهى از آثار گرافیک در یک مجلد که معمولاً باعث مى‌شود شأن طراحى گرافیک در حد یک همهمه بصرى تقلیل یابد، در کتاب سواد طراحى (Design litracay understancling graphic design) نمونه‌هایى از این آثار را مورد بررسى قرار داده و اهمیت آن‌ها را در کل تاریخ طراحى گرافیک و فرهنگ عمومى در نظر آورده شده. گرچه طراحى گرافیک را مى‌توان بر اساس عناصر بسیار مهم فرم و سبک تعریف کرد که بنابر ضرورت‌هاى بازار قابل تغییر هستند، اما درک و بررسى یک اثر مجزا مى‌تواند در تعیین این‌ که چگونه یک فرد طراح، طراحى گرافیک را به کار مى‌برد، مفید واقع شود. طراحان گرافیک معمولاً با چشمان مشتاق و حریص انبوه کتاب‌ها، مجلات و کتاب‌هاى سال طراحى را نگاه مى‌کنند و تصاویرشان را مى‌بلعند، اما باید در عین حال بتوانند ارزش تک‌تک آثار منحصربه‌فرد را درک کنند و آن‌ها را به عنوان منبع اطلاعات تاریخى و سرچشمه‌هاى معاصرى براى دریافت الهام بدانند.

شیوه معمول مطالعات موردى مراحل متوالى خلق و تولید یک اثر را دنبال مى‌کند. هر یک از این شاهکارهاى گرافیک معاصر، معرف تحولى منحصر به‌ فرد و بسط و گسترشى است که در نهایت با سایر تجلیات فرهنگ طراحى ارتباط مى‌یابد. سعى کرده‌ایم تا به این آثار مثل یک بت نگاه ستایش‌ گرایانه نکنیم، بلکه آن‌ها را همچون سرنخى در نظر بگیریم که مى‌توانند ما را به طرز تفکر طراح و نحوه کارکرد طراحى رهنمون کنند. این نوع بررسى و درس‌ آموزى موردى را به جاى شیوه‌هاى مرسوم آموزشى به کار گرفته‌ایم، شیوه‌هایى با قواعدى معمول مثل قاعده «استاد بزرگ» که سازنده اثر را در چارچوب یک فرقه یا جماعت مى‌گنجاند یا قاعده «نهضت بزرگ» که به مکتب یا ایدئولوژى، ویژگى‌هاى خاصى را نسبت مى‌دهد یا قاعده «سبک بزرگ» که طراحى را براساس دوره، مد یا جریان خاصى طبقه‌بندى مى‌کند.

این بدان معنى نیست که این روش‌ها بى‌ارزش یا فاقد اعتبارند، بلکه هدف ما فقط این است که نشان دهیم بررسى و درک یک اثر در بستر خودش، طراحى گرافیک را از جرگه‌اى صرفا صورى به عرصه‌اى اجتماعى و سیاسى سوق مى‌دهد.

اغلب آثارى که در کتاب سواد طراحى بررسى مى‌شوند، توسط افراد سرشناسى خلق شده‌اند، اما به آثار گمنام هم پرداخته شده است. در اغلب مقالات فقط به یک اثر یا مجموعه‌اى از آثار مرتبط به هم پرداخته شده، اما در تعدادى نیز یک گونه یا طبقه‌بندى بزرگ‌تر مدنظر قرار گرفته، و این مواقعى بوده که یک اثر به تنهایى نمى‌توانسته بیانگر (توصیف‌گر) کل یک ماجرا باشد، مثل مورد پوسترهاى فاشیستى یا آگهى‌هاى تبلیغاتى سیگار براى زنان.

برخى از این آثار شأن یادگارهاى عرصه طراحى گرافیک را یافته‌اند مثل نوع حروف پینو اثر اى. ام. کاساندر و یا کارهاى گرافیکى سائول باس براى فیلم مرد دست طلایى یا پوستر دیلن اثر میلتون گلیزر. به برخى دیگر از آن‌ها در تاریخ طراحى اگر هم توجهى شده باشد، توجهى حاشیه‌اى بوده است مثل پوستر مردان بدون لب اثر رابى کنال یا پوستر پروپاگاندا یا ایست ویلج آدر اثر آرت چانترى. برخى از آثار به این دلیل انتخاب شده‌اند که مظهر دوران خود محسوب مى‌شوند و برخى دیگر به این دلیل که آثار بسیار برجسته‌اى هستند که معمولاً نادیده گرفته شده‌اند.

بسیارى از این مقالات برگرفته از یادداشت‌ها، مقالات و بررسى‌هاى استیون هلر هستند که پیش از این در نشریه‌هاى پرینت، آى، آپر‌اند لورکیس، اى. دى.، کریتیک و خبرنامه طراحى گرافیک انجمن اى. آى. جى. اى. چاپ شده‌اند. بقیه منحصرا براى این کتاب به نگارش درآمده‌اند.

استیون هلر (متولد 7 ژوئیه، 1950) مدیر هنری، روزنامه نگار و منتقد، نویسنده و ویراستار آمریکایی است که در زمینه موضوعات مرتبط با طراحی گرافیکی تخصص دارد. استیون هلر در مورد تاریخچه تصویر، حروف چاپی، و بسیاری موضوعات مرتبط با طراحی گرافیکی کتاب‌های بسیاری را به رشته تحریر درآورده است.

 ۴۰۷ صفحه، ۹۳۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-334-234-4 

چاپ ۱۳۸۷: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک

برای دانلود کتاب سواد طراحى: درک طراحى گرافیک و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سواد طراحى: درک طراحى گرافیک
Farzad Zamani
۱۳۹۸/۷/۲۳
این کتاب بر اساس بررسی نمونه‌های موردی نوشته شده. اونوقت شما اومدید تصاویرشو حذف کردید؟ فقط متنشو کپی پیست کردید؟ اینطوری کتاب منتشر کردن که کاری نداره! اینطوری بیزنس کردن سالم نیست.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)