دانلود کتاب سونات کرویتسر


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سونات کرویتسر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سونات کرویتسر

در کتاب سونات کرویتسر، می‌توان زندگی شخصی خود لئو تولستوی را دید که چگونه بعد از بیهوده گذراندن زندگانی خود ناگهان با دیدن عشق حقیقی، تصمیم می‌گیرد راه درست را انتخاب کرده و دست از بیهودگی بردارد...

نام این داستان برگرفته از معروفترین سونات ویولن و پیانوی بتهوون است که او آن را به ویولنیست فرانسوی معروفِ هم عصر خود، رودلف کرویتسر اهدا نمود. این سونات در سال 1803 و درست مدت کمی بعد از نوشتن وصیت‌نامه هایلیگن شتات توسط بتهوون ساخته شد. در آن سال وی به خاطر ابتلا به ناشنوایی به روستایی دورافتاده مهاجرت کرده بود و در همان جا در صدد خودکشی برآمده بود از این رو وصیت‌نامه‌ای ‌برای برادرانش نوشت که در آن به شرح افکار پریشانش پرداخته بود. از آنجائیکه این سونات بازتاب لجام گسیختگی و پریشانی افکار بتهوون است، همین نام به خودی خود در پیشروی داستان، بیان مضمون کلی و پیکره بخشیدن به آن نقش موثری را ایفا کرده است. 

صاحب نظران روسی معتقدند تولستوی برای نوشتن کتاب سونات کرویتسر، زندگی شخصی خودش را الگو قرار داده است بنابراین داشتن پیش زمینه‌ای ‌از آن خالی از لطف نیست بخصوص که این داستان باعث بروز تنش‌های ‌زیادی در زندگی خانوادگی‌ او شده بود و در حقیقت هیچ کتابی به این اندازه در زندگی شخصی نویسنده‌اش و به خصوص در زندگی زناشویی او مشکل آفرین نبوده است. 

وی تا سن 34 سالگی عیاشی و خوش گذرانی را سرلوحه زندگی خویش قرار داده بود اما سرانجام در همان سال تحت تاثیر نیروی عشق قرار می‌گیرد. طوریکه به یکباره رویه زندگی خویش را تغییر می‌دهد و از دوران تجرد و سرخوشی هایش دست می‌کشد تا با یک دختر اشراف زاده که علاوه بر داشتن هنرهای یک زن خانه‌دار، پیانو می‌نواخت و دستی هم در نویسندگی داشت ازدواج کند. در حقیقت همین مسأله یعنی هنر نویسندگی جرقه آشنایی آنان را روشن کرد. با توجه به این تفصیلات زندگی شخصی تولستوی و زندگی کاراکتر اصلی این داستان آن چنان هم رنگ شده‌اند که دیگر تفکیک آن‌ها ‌از یکدیگر امکان پذیر نیست. 

تولستوی دو سال از دوران شصت سالگی‌اش را صرف نوشتن کتاب سونات کرویتسر که مضمون اصلی آن عشق و زناشویی است، کرد. او در این داستان در کنار ترسیم تصورات ذهنی‌اش و خلق یک اثر داستانی، در لفافه به شرح شرایط زندگی اجتماعی و سیاسی اواخر قرن نوزدهم روسیه و موشکافی در روانشناسی فردی و زندگی زناشویی افراد می‌پردازد. او با بیانی ساده از زبان یک مسافر به کاوش در بسیاری از مسائل لاینفک زندگی زناشویی که در زمان خودش عمدا یا سهوا اغلب نادیده گرفته می‌شده می‌پردازد و داستان را حول تفکرات و اندیشه‌های ‌مردی می‌گرداند که قریب به یقین از آن به عنوان ابزاری برای بیان حقایق نهفته در ذهن خود و آرام ساختن طغیان افکارش در آن دوره، بهره برده است. در حقیقت شخصیت اصلی داستان به زبان گویای تولستوی در بیان حرف‌های ‌تلنبار شده در گوشه ذهنش و گله‌ها ‌و شکایت هایش از دنیایی که تا آن زمان حدود شش دهه را در آن گذرانده بود تبدیل شده است. 

او با خلق شخصیت‌های ‌داستانی‌اش به ابعاد مختلف روانی افراد در حوزه‌های ‌متفاوت با یکدیگر، می‌پردازد. گاه گاه اندیشه خود را از زبان شخصیت‌های ‌مختلف داستان نقد می‌کند، به آن قوت می‌بخشد، علیه آن قیام می‌کند و یا بر آن پافشاری می‌ورزد. این چند بعدی بودن افکار و عقاید در خلال داستان، خود نشانگر پریشانی افکار نویسنده است طوریکه گویا او خودش هم با افکارش و حتی با تایید و یا رد آن‌ها در جدال است و دچار تناقض گشته است. وی در طی این داستان زندگی شخصی خود و بسیاری از جوانان امثال خود را در دوره جوانی، میانسالی و کهن سالی به تصویر کشیده است، از همین رو این داستان گویای احوالات افراد زیادی در جامعه است که البته به سبب تابو بودن موضوع داستان در زمان خلق آن، کمتر کسی از این اثر حمایت کرد.

در حقیقت این اثر از برجسته‌ترین آثار تولستوی در سومین دوره زندگی او است. دوره‌ای ‌که او تحت تسلط بحران‌های ‌عمیق مذهبی و اخلاقی قرار گرفته بود و سرانجام به مدد این داستان سرخوردگی‌های ‌پیاپی خود را از زندگی آمیخته به لذات دنیوی نمایان ساخت. او در "سونات کرویتسر" سعی دارد تا نتیجه برپایی یک زندگی زناشویی بر پایه معیارهای نادرست، پیامدهای ازدواجی تنها براساس جاذبه جنسی و از روی شهوت و عدم پیدایش تفاهم و عطوفت را در این سبک از زندگی به تصویر بکشد و بیان دارد که عنصر اصلی برای تشکیل یک خانواده الفت، دوستی و عشق است که این روزها در پس رنگارنگی عناصر دیگر محو گشته است. 

سونات کرویتسر: اگر هرکس با شهوت نگاهش را به دنبال زنی بگرداند، گویی در دل با او زنا کرده است. 

کنت لئو نیکالایویچ تولستوی (Leo Tolstoy) (1910- 1828) در استان تولای، در کشور روسیه چشم بر عرصه این جهان گشود. او در دانشگاه قازان در رشته زبان‌های ‌شرقی و سپس در رشته قانون به تحصیل پرداخت. وی تا سال 1851 زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای ‌را پشت سر گذاشت تا اینکه در این سال به هنگ نظامی قفقاز پیوست و سپس متعاقب آن در جنگ‌های ‌کریمه شرکت کرد. در سال 1862 با سوفیا آندره ژونا برس ازدواج کرد و از او صاحب سیزده فرزند شد. 

از تولستوی به عنوان یکی از بزرگترین رمان نویسان جهان یاد می‌شود و آثاری از جمله جنگ و صلح (1868- 1865) و آناکارنینا (1876- 1874) گزیده‌ای ‌از شاهکارهای ادبی او محسوب می‌شود که به شرح جامع و واقع بینانه سبک وسیاق زندگی روسی می‌پردازد. سونات کرویتسر داستان اعترافات یک مرد خود آزارِ تحت حسادت‌های ‌جنسی و حتی در ابتدای امر برانگیزنده شور و احساسات آدمی است. سوفیا همسر تولستوی در مورد این داستان همواره بیم آن را داشته است که به‌ راستی تولستوی این داستان را بر اساس تجربیات شخصی و روابط زناشویی‌اش با سوفیا به جهت زیر سؤال بردن مقوله ازدواج خلق کرده باشد. 

در بخشی از کتاب سونات کرویتسر (The Kreutzer Sonata) می‌خوانیم:

حس می‌کردم که این انزوا طلبی او را غمگین کرده است. بارها تلاش کردم تا سر صحبت را با او باز کنم. حتی از آنجائی‌که در کوپه قطار به صورت اریب و روبه روی هم نشسته بودیم بارها نگاهمان به یکدیگر گره خورد، اما هربار جهت نگاهش را تغییر می‌داد، مشغول خواندن کتاب می‌شد و یا از پنجره به بیرون نگاه می‌کرد. 

کمی قبل از غروب خورشید در روز دوم، قطار در یک ایستگاه بزرگ توقف کرد. مرد عصبی از واگن بیرون رفت. سپس با مقداری آب جوش بازگشت و برای خودش چای درست کرد. آن مردی که چمدان نویی داشت هم، که البته بعد‌ها ‌متوجه شدم که او یک وکیل است، با همسفرش که همان بانوی سیگاری و میانسال بود برای صرف یک فنجان چای به بوفه رستوران رفتند. 

در خلال غیبت آنان چندین مسافر جدید دیگر وارد واگن شدند. یکی از آن‌ها ‌پیرمردی بلند قامت، با صورتی اصلاح شده و پر از چین و چروک بود. از قرار معلوم او یک بازرگان بود. کتی از جنس پوست موش خرما پوشیده بود و یک کلاه ماهوتی بر سر گذاشته بود. او در جای موقتا خالیِ وکیل و همراهش نشست و خیلی زود با آن مرد جوانی که به نظر یک فروشنده می‌رسید و در همین ایستگاه وارد این کوپه شده بود هم صحبت گشت. 

 

 ۱۶۴ صفحه، ۵۲۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-496-0 

چاپ ۱۳۹۴: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۹۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب سونات کرویتسر

برای دانلود کتاب سونات کرویتسر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سونات کرویتسر
جودی 76
۱۳۹۸/۵/۲۱
کلا تولستوی خیلی تو داستاناش آب می‌بنده، حشو و اضافه توی کارش زیاده
این کتابم از اون کتاباست که بعد از خوندنش باید به زور بگی فهمیدم چی شد!
کاوه عزیزی
۱۳۹۶/۱۰/۱۷
یک داستان بسیار خواندنی با ارجاع به زندگی شخصی زناشویی تولستوی.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)