دانلود کتاب صداهایی از چرنوبیل؛ تاریخ شفاهی یک فاجعه‌ی اتمی

دانلود کتاب صداهایی از چرنوبیل؛ تاریخ شفاهی یک فاجعه‌ی اتمی
بزرگنمایی
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب صداهایی از چرنوبیل؛ تاریخ شفاهی یک فاجعه‌ی اتمی

صداهایی از چرنوبیل؛ تاریخ شفاهی یک فاجعه‌ی اتمی (Voices from chernonyl) اثر سوتلانا الکسویچ (Sverlana Alexievich) برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵ است که روایتی متفاوت از فاجعه اتمی چرنوبیل را ۲۹ سال پس از حادثه روایت می‌کند.

الکسیویچ در کتاب صداهایی از چرنوبیل از زبان بالغ بر 500 شاهد عینی، شامل: پزشکان، فیزیکدانان، آتش‌نشان‌ها، پاک‌سازی‌کننده‌ها و مردم معمولی به بررسی ابعاد این فاجعه پرداخته است.
عموما برندگان جایزه نوبل ادبیات به خاطر آثار داستانی و یا آثار زیبا و شعر گونه خود موفق به دریافت این جایزه شده‌اند ولی خانم سوتلانا الکسیویچ توانسته است برای نوشتن اثری که ترکیبی است از مصاحبه‌ها و تکنیک‌های داستانی و خلق ژانر جدیدی که حاصل این سبک نوشتن است؛ برنده این جایزه شود.

کتاب صداهایی از چرنوبیل حاصل تلاش ده ساله‌ی الکسیویچ برای جمع‌آوری مستندات و نقب‌زدن در این حادثه از طریق گفت‌وگو با مردمی‌ست که از صبح 26 آوریل 1986 درگیر بزرگ‌ترین فاجعه تکنولوژیک قرن بیستم شدند و هنوز هم با عواقب آن دست به گریبانند. این کتاب درباره آثار حادثه چرنوبیل بر مردم و یا صدمات آن بر طبیعت و ژنتیک انسانی نیست بلکه تأثیر این واقعه و این تجربه تلخ بر روی زندگی و روح و روان مردمان در رویارویی‌شان با این واقعه است.

در 29 آوریل 1986، دستگاه‌ها سطوح بالایی ازپرتوها را در لهستان، آلمان، اتریش و رومانی نشان دادند. در 30 اُم آوریل، در سوئیس و شمال ایتالیا؛ اول و دوم مه در فرانسه، بلژیک، هلند، بریتانیای کبیر و شمال یونان؛ و سوم مه در اسرائیل، کویت و ترکیه... ذرات هوابرد گازی در اطراف زمین سفر می‌کردند. دوم مه، در ژاپن ثبت شدند؛ 5 اُم مه در هند؛ و 5 اُم و 6 اُم مه در ایالات متحده. ظرف کمتر از یک هفته، چرنوبیل به معضلی برای کل جهان تبدیل شد.

به نظر ما غیرممکن است که جسد شوهر یا پسرتان را به شما تحویل دهند. آنها آلوده به مواد رادیواکتیویته هستند و قرار است در گورستانی که در مسکو قرار دارد به طور خاصی سوزانده شوند. در تابوت محافظی از جنس روی، زیر آجرهای سیمانی. و لازم است شما این سند‌ی که اینجاست را امضا کنید.

در بخش پایانی این کتاب می خوانید:

در دفترش می‌نویسد: «وقتی مردم، منو بسوزون، دلم نمی‌خواد بترسی.» شایعاتی بود که چرنوبیلی‌ها حتی بعد از مرگ هم رادیواکتیوی بودند. در جایی خوانده بودم که قبرهای آتش‌نشان‌های چرنوبیل که در بیمارستان مسکو مُردند و در گورستانی به نام میتینو، نزدیک مسکو به خاک سپرده شدند، هنوز هم آلوده به رادیواکتیو است و مردم از نزدیکش رد نمی‌شوند و خویشاوندان‌شان را هم آنجا دفن نمی‌کنند. حتی مُرده‌ها هم از مُرده‌های چرنوبیلی می‌ترسند؛ چون هیچ‌کس نمی‌داند چرنوبیل چیست.

همچنین در پشت جلد این کتاب نیز می خوانید: جهان به دو بخش تقسیم شده است: یک طرف ماییم؛ چرنوبیلی‌ها و طرف دیگر شما ایستاده‌اید؛ دیگران. دقت کرده‌اید؟ اینجا هیچ‌کس نمی‌گوید روسی، بلاروسی یا اوکراینی‌ست. ما خودمان را چرنوبیلی می‌نامیم. «ما چرنوبیلی هستیم.» «من یک چرنوبیلی‌ام.» انگار مردمی دیگریم؛ ملتی نو.

ادامه
فهرست مطالب

درباره‌ی نویسنده
سخن مترجم
یادداشت‌های تاریخی
صدای انسانی در انزوا
بخش اول: سرزمین مردگان
تک‌گویی درباره‌ی آنچه می‌توان به مردگان و زندگان گفت
تک‌گویی‌ درباره‌ی سراسر زندگی‌ای که بر درها نوشته شده بود
همسرایی سربازان
تک‌گویی درباره‌ی اینکه تشعشعات چه شکلی هستند
تک‌‌گویی درباره‌ی آوازی بی‌کلام
سه تک‌گویی درباره‌ی یک وطن
تک‌گویی در باره‌ی توبه
تک‌گویی‌های کسانی که بازگشتند
بخش دوم: سرزمین زندگان
تک‌گویی درباره‌ی پیشگویی‌های قدیمی
تک‌گویی درباره‌ی چشم‌اندازی مهتابی
تک‌گویی درباره‌ی مردی که هنگام زمین خوردن مسیح دندان درد داشت
سه تک‌گویی در باره‌ی یک گلوله
تک‌گویی درباره‌ی اینکه چطور نمی‌توانیم بدون تولستوی و چخوف زندگی کنیم
تک‌گویی درباره‌ی فیلم‌های جنگی
یک فریاد
تک‌گویی در باره‌ی ملتی نو
تک‌گویی درباره‌ی نوشتن از چرنوبیل
تک‌گویی درباره‌ی حقیقت‌ها و دروغ‌ها
همسرایی مردم
بخش سوم: خلسه‌ی حزن و اندوه
تک‌گویی درباره‌ی اینکه نمی‌دانستیم می‌شود مرگ هم خیلی زیبا باشد
تک‌گویی درباره‌ی بیل و اتم
تک‌گویی درباره‌ی اندازه گیری‌ها
تک‌گویی درباره‌ی اینکه چطور وحشتناک ترین پیشامدها در زندگی خیلی خوب و طبیعی اتفاق می‌افتند!
تک‌گویی درباره‌ی پاسخ‌ها
تک‌گویی درباره‌ی خاطرات
تک‌گویی درباره‌ی عشق به فیزیک
تک‌گویی درباره‌ی آزادی و آرزوی یک مرگ طبیعی
تک‌گویی درباره‌ی سایه‌ی مرگ
تک‌گویی درباره‌ی کودکان استثنایی
تک‌گویی درباره‌ی استراتژی سیاسی
تک‌گویی یکی از حامیان حکومت شوروی
تک‌گویی درباره‌ی دستورالعمل‌ها
تک گویی درباره‌ی حقایق
تک گویی درباره اینکه چرا چرنوبیل را دوست داریم
همسرایی کودکان
صدای انسانی در انزوا
به جای مؤخره

ادامه
کاربر مهمان

کاربر گرامی، برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد شوید.

زهرا 😊
۲۵ روز قبل
با اینکه مقدار زیادی از کتاب رو نخوندم... اما بیش از پیش ترغیب به خوندنش شدم... بنظرم خییییلی خوب بود
Babak Soren
۱۳۹۶/۵/۲۳
ما تاریخ می‌خونیم... صدها و هزاران جلد کتاب که ما رو آشنا میکنن با سرنوشت دولت ها، احزاب، ارتش‌ها و... درباره سربازان و فرماندهان و جنگ‌ها و فجایع می‌خونیم. اما در لابه لای صفحات تاریخ این مردم هستن که مثل بازیگران سیاهی‌لشکر در حاشیه قرار میگیرن و صداشون به گوش ما نمیرسه. این ضعف تاریخه و اینجاست که ادبیات میتونه(و باید که)وارد بشه. در دفاع از شایستگی خانم الکسیویچ برای دریافت نوبل ادبیات این سوال مطرحه که ادبیات باید چه باشد؟ قراره وقت تلف کردن باشه؟ قراره سراسر غوطه‌ور در دنیای هری پاتر‌ها و رومئو و ژولیت‌ها باشه؟ من در مورد عظمت این آثار شک نمی‌کنم اما ادبیات تنها محدود به این آثار نیست و اتفاقا ارزش خودش رو در ورود به زندگی واقعی عامه مردم و بازتاب رنج‌ها و آرزوهای مردم پیدا میکنه. ادبیات روسیه یک مثال قابل توجه و ارزشمنده. در این بخش از ادبیات هست که صدای مردم شنیده میشه و تجربیات، احساسات و تفکراتشون اهمیت پیدا می‌کنه و به قول بلینسکی منتقد ادبی روس «نشانه‌های زندگی و حرکت» در اون دیده میشه. « به همین دلیل است که در میان ما حرفهٔ نویسندگی این قدر شریف شناخته می‌شود، و حتی استعدادهای ادبی ناچیز هم خریدار دارد. به همین دلیل است که حرفه‌ی قلم لباس‌ها و سردوشی‌های پرزرق و برق نظامیان را ازنظر انداخته است، به همین دلیل است که هر نویسندهٔ آزادی‌خواهی، هرچند که استعدادش ناچیز باشد، توجه عموم را جلب می‌کند» چرا که این تنها ادبیات که تونسته بازتاب صدای مردم باشه. سوتلانا الکسیویچ به عنوان یک خبرنگار(یک نا داستان نویس!) تونسته صدای بخشی از این مردم باشه. برای من جای تردیدی نیست که این کتاب به اندازه ارزشش مورد توجه و تقدیر بوده و نه بیشتر و معتقدم اگه فقط چند کتاب باشه که باید تا پیش از مرگ خوند حتما این کتاب فوق العاده یکی از آثاریه که باید در این لیست قرار بدید.
morteza torabi
۱۳۹۶/۵/۲۰
خیلی جالب بود
سوورێن ئیبراهیم
۱۳۹۶/۳/۲۱
عالی...
shirin zbouri
۱۳۹۶/۳/۲۰
از این کتاب لذت بردم هم به خاطر گزارش واقعی که به زبان خیلی ساده بیان شدند همینکه خیلی مطالب جدید راجع بحث رادیواکتیویته و اتم به دانسته هام افزوده شد. پانویس های انتهای کتاب از مترجم رو هم خیلی پسندیدم. وقتی مترجم اطلاعات ارزنده ای به خواننده می دهد لذت می برم.
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه