دانلود کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته

کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته اثر پل استراترن، چهارمین کتاب از مجموعه شش نظریه که جهان را تغییر داد، به بررسی نظریه ماری کوری، نابغۀ فیزیک و شیمی و اولین بانوی برنده جایزه نوبل می‌پردازد.

کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته (Marie Curie and radioactivity) با نثری روان به بیان مختصر زندگی زنی پرداخته که، برنده دو جایزه علمی نوبل در دو رشته متفاوت شده است و نظریه بزرگ او را، که منجر به کشف رادیواکتیویته شد، شرح می‌دهد.

ماریا اسکلودوسکا کوری (Marie Sklodowska Curie) شناخته شده با نام ماری کوری فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی فرانسوی بود و در طول زندگی خود دستاوردهای بسیاری برای جامعه بشریت به ارمغان آورد. وی در سال 1867 در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. پدر او دبیر ریاضی و فیزیک بود و مادر او نیز مدیر بهترین مدرسه دخترانه در آن منطقه بود. ماریا در دوره زندگی خود پستی‌ و بلندی‌های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته بود و اتفاقات تلخی را تجربه کرده بود.

ماری کوری در 1893 لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دو بار جایزه‌ی علمی نوبل دریافت کرده‌ است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده‌ است. او ابتدا این جایزه را در رشته‌ی فیزیک در 1903 و سپس در رشته شیمی در 1911 دریافت کرد.

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دست‌آورد علمی کوری، نظریه‌ای بود که خود آن را رادیواکتیویته نامید. موفقیت‌های وی شامل نظریه رادیواکتیویته (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)، روش‌هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیوم است. به پیروی از کارهای وی اولین مطالعات پرتوزایی روی از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ‌های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه‌اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند ولی همچنین در جنگ جهانی اول اولین مرکز درمانی نظامی رادیو پزشکی را ایجاد کرد.

وی اگرچه شهروند فرانسه بود ولی از امضای ماریا اسکلودوسکا کوری استفاده می‌کرد. و هیچگاه هویت ملی خویش را فراموش نکرد. وی به دخترانش زبان لهستانی یاد داد و آن‌ها را برای بازدید به لهستان می‌برد. همچنین اولین عنصری که کشف کرد را به افتخار لهستان، پولونیوم نامید.

کوری در 1934 به خاطر کم‌خونی آپلاستیک که ناشی از پرتوزایی پرتو ایکس بود در سن 63 سالگی درگذشت. وی این پرتوها را به خاطر تحقیقاتش در مراکز پزشکی نظامی در جنگ جهانی اول دریافت کرده بود.

پل استراترن (Paul Strathern) نویسنده‌ی سرشناس بریتانیایی در باب مسائل علمی است. او در سال 1940 در بریتانیا متولد شد و کتاب‌های زیادی را به رشته تحریر درآورد. از جمله آثار وی که در ایران نیز ترجمه و منتشر شده است، می‌توان به «آشنایی با اسپینوزا»، «آشنایی با دکارت»، «آشنایی با نیچه»، «آشنایی با هیوم»، «آشنایی با داستایفکی» و... اشاره کرد.

شما علاقمندان به کتاب‌های علمی می‌توانید، این کتاب را با صدای اکرم پریمون شنیده و با اولین زن برنده جایزه نوبل و نظریه‌اش بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

۵ دقیقه
پیشگفتار
۳۲ دقیقه
زندگی و کار - بخش اول
۳۲ دقیقه
زندگی و کار - بخش دوم
۳۱ دقیقه
زندگی و کار - بخش سوم
۳۵ دقیقه
زندگی و کار - بخش چهارم
 ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه، ۱۲۵ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته

برای دانلود کتاب صوتی کوری و رادیواکتیویته و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  کوری و رادیواکتیویته
faryad fiuj
۱۳۹۷/۱۰/۲۶
سپاس گزارم.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)