دانلود کتاب طرحواره درمانی برای زوجین


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب طرحواره درمانی برای زوجین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب طرحواره درمانی برای زوجین

کتاب طرحواره درمانی برای زوجین نوشته کیارا سیمونه، ایکارد رودیگر و بروس استیونز، راهنمای کاربردی برای درمان روابط بین زن و مرد است. این کتاب اصول برخورد با زوجین دچار مشکل را آموزش می‌دهد و درکی عمیق و مبتنی بر نیاز را در مورد آنچه در ارتباط دچار مشکل شده است فراهم می‌آورد.

از زمانی که دکتر جفری یانگ بنیان‌گذار طرحواره درمانی، راهنمای بالینی طرحواره درمانی را در سال 2003 منتشر کرد، این رویکرد درمانی به سرعت در سراسر دنیا در حال گسترش است و هم‌زمان در ایران نیز رشد نمود. طرحواره درمانی اساساً برای درمان فردی شکل گرفت اما خیلی زود خود جفری یانگ این مدل را در مورد زوجین گسترش داد. این کتاب نیز مبنایی برای نحوه به کارگیری طرحواره درمانی روی زوجین را ارائه می‌دهد.

طرحواره درمانی رویکردی است که درک مفاهیم آن آسان است. مفاهیمی مانند طرحواره‌ها و ذهنیت‌ها که تجربه گذشته زوجین را قابل فهم کرده و به آن‌ها آموزش می‌دهد. این مفاهیم به زوجین و درمانگر اجازه می‌دهد که با آنچه در دنیای درونی یک شخص وجود دارد، ارتباط برقرار کنند و توضیحات روشنی از آنچه تجربه می‌شود مانند حس‌های بدنی، احساسات گوناگون، افکار، باورها، ارزش‌ها و مفاهیم بیشتر ارائه می‌دهد.

تمرکز کتاب طرحواره درمانی برای زوجین (Schema Therapy with Couples) به ورای کار روی زوجین حاضر در جلسات درمان می‌رود و دیدگاهی بین فردی به آن می‌افزاید و حوزه درمان فردی را گسترش می‌دهد.

طرحواره درمانی نسبت به رویکردهای رایج، یک رویکرد بالقوه‌ی بسیار مؤثر در دسترس است. این درمان می‌تواند به مشکلاتی که به مقدار زیادی در مسیر اصلی شناخت‌درمانی نادیده گرفته شده‌اند، بپردازد. این کتاب راهکارهای به کارگیری این درمان نیرومند برای کار با زوجین توسط موارد تأثیرگذار را مورد بررسی قرار می‌دهد.

با نویسندگان کتاب بیشتر آشنا شویم:

دکتر کیارا سیمونه دی‌فرانچسکو (Chiara Simeone DiFrancesco) روان‌شناس و مشاور، مرکز رشد و اصلاح خانواده را بنیان گذاشت و 25 سال است که با زوجین در جلسات خصوصی کار می‌کند. او اکنون رئیس کمیته‌ی بین‌المللی انجمن طرحواره درمانی است.

دکتر ایکارد رودیگر (Eckhard Roediger) نورولوژیست، روان‌پزشک و روان‌درمانگر آلمانی است. او از سال 2007 مدیریت بخش روان – تنی یک کلینیک در برلین را بر عهده گرفته که به طور خصوصی کار می‌کند. او همچنین مدیر بخش آموزش طرحواره درمانی در فرانکفورت است. رودیگر تعدای کتاب در مورد طرحواره درمانی به زبان آلمانی به رشته تحریر درآورده.

دکتر بروس ای. استیونز (Bruce Stevens) در گذشته دانشیار روان‌شناسی بالینی در دانشگاه کانبرا استرالیا بوده و هم‌اکنون استاد سالمندی و الهیات عملی در دانشگاه چارلز استوارت کانبرا است. او به مدت چهار سال ریاست بخش کالج بالینی انجمن روانشناسی اجتماعی استرالیا را بر عهده داشته و تعداد زیادی کارگاه حرفه‌ای زوج‌درمانی برگزار کرده است.

دیدگاه‌های برخی از روانشناسان برجسته در مورد کتاب طرحواره درمانی برای زوجین:

- دکتر جان گاتمن: «طرحواره درمانی زوجین ضمیمه‌ای بسیار مفید برای متون مربوط به درمان بالینی زوجین است که چالش‌هایی که افراد در جریان رشدشان با آن روبه‌رو می‌شوند و مدیریت یک رابطه با فردی دیگر که او نیز با چالش‌های شخصی خودش روبه‌رو است را در کنار هم قرار می‌دهد. دکتر دی‌فرانچسکو، دکتر رودیگر و دکتر استیونز، با گذر از این قلمرو دشوار که روزانه هر زوج درمانگر باید از آن عبور کند، یک راهنما ارائه نموده‌اند.»

- دکتر لارنس پی. ریسو: «در جریان 25 سال کار درمانی با زوجین و دنبال کردن متون با دقت فراوان، این مهم‌ترین پیشرفتی است که تاکنون دیده‌ام. طرحواره درمانی زوجین یک مدل نظریه‌ای سیستم‌مدار بسیار رشد یافته ارائه می‌دهد. این رویکرد با شالوده‌ای که در طرحواره درمانی دارد می‌تواند با تمرکز بر ناکارآمدی شخصیتی، تغییرات در یک سطح عمیق شناختی-هیجانی و راهبردهای برانگیزاننده‌ی نیرومند، به طرز استادانه‌ای با زوج‌هایی که دچار بیشترین ناکارآمدی هستند، کار کند. طرحواره درمانی زوجین دارای حجم شگفت‌آوری از اشکال، مثال‌های آموزنده و مداخلات بالینی نیرومند است. بدون شک این کار بدیع نحوه‌ی درمان زوجین توسط شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

- دکتر دیوید ادواردز: «نویسندگان این کتاب سال‌ها در زمینه طرحواره درمانی زوجین به صورت کار گروهی، فعال بوده‌اند و اکتشافات و بینش‌های خود و سایر همکارانشان در کارگروه های دیگر را به اشتراک گذاشته‌اند. آن‌ها نشان می‌دهند که مفاهیم اصلی و رویکرد مربوط به مفهوم سازی موردی و مداخله در طرحواره درمانی چگونه یک چارچوب یکپارچه و منسجم را فراهم می‌آورد. نویسندگان مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها را پیشنهاد می‌دهند و اصولی را تهیه می‌نمایند و نیز مثال‌های عملی از نحوه‌ی انجام مداخلات ویژه در طرحواره درمانی ارائه می‌دهند.»

در بخشی از کتاب طرحواره درمانی برای زوجین می‌خوانیم:

چنانچه پارتنری که مورد خیانت قرار گرفته بتواند بدون هیچگونه بهانه‌ای بپذیرد که به خاطر این خیانت قربانی شده و این کار توجیه‌ناپذیر است، آنگاه بخشش برای او به یک حق انتخاب تبدیل می‌شود. اگر هنوز طفره ‌رفتن و ذهنیت والدِ خودمتهم‌ساز قوی که ایجاد تردید و سوال می‌نماید، وجود داشته باشد، همسر را از بخشیدن بازدارید تا زمانیکه صدای والد کاملاً نادیده گرفته شود یا حداقل بسیار ضعیف شده و از کانون توجه خارج گردد. بخشیدن زودهنگام، پارتنر آسیب‌دیده را ناتوان ساخته و با اجتناب و ترس باعث تخریب بیشتر رابطه می‌شود.

با پارتنر خطاکار نیز باید به صورت هم‌تراز رفتار نمود. وقتی همسرش با او به صورت هم‌تراز رفتار کرده و پیش از اینکه او را تبرئه کند، ابتدا او را مسئول (گرفتار) می‌داند، احساس راحتی خواهد کرد. در کتاب پس از خیانت (اسپرینگ، 2012) توضیحی خوب درباره این مفهوم وجود دارد. این کار، بخشش احتمالی را تبدیل به رفتاری بین دو فرد هم‌تراز می‌کند.

باب چندین جلسه درمانی داشت تا دریابد از رابطه پنهانی چقدر آسیب دیده است. او گفت: «هم من و هم آلیس رابطه جنسی را برای شب عروسی‌مان گذاشته بودیم. این چیزی بود که تصمیم مشترک ما با هم بود و حالا آن منحصربفرد بودن از بین رفته است». باب در جلسات زوجی توانست احساسش را بیان کند. آلیس از اینکه باب از نقش مطیعانه‌اش خارج می‌شد، احساس آسودگی می‌کرد: «حالا می‌تونم با تو بیشتر به عنوان بزرگسالی که مورد احترام منه، ارتباط برقرار کنم. می‌دونم که به تو... خُب، به خودمون... آسیب وحشتناکی زدم... اما مقاومتت برام جذابه».

 ۳۶۰ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8327-11-0 

چاپ ۱۳۹۸: ۵۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۸۰۰۰ ت - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار اصلی
پیشگفتار برای ترجمه فارسی
پیشگفتار ویراستار
مقدمه
1: آن چه طرحواره درمانی ارائه می‌دهد
2: قرارداد اولیه و اولین مصاحبه
3: ارزیابی رابطه
4: درک ریشه‌های تحولی سبک‌های ارتباطی
5: اساس تکنیک مبتنی بر شواهد در زوج‌درمانی
6: طرحواره‌ها و ذهنیت‌ها
7: پرداختن به طرحواره درمانی زوجین
8: نقشه ذهنیت و کارت‌های چرخه تعارض ذهنیت
9: مداخلات در درمان زوجین
10: مشکلات رایج در زوج درمانی، از جمله روابط پنهانی، بخشش و خشونت
11: تمایز نیازها از خواسته‌ها و چالش یکپارچگی
12: ایجاد رابطه دوستی، ساختن بزرگسال سالم
پیوست الف
واژه‌نامه
منابع (References)

راهنمای دانلود کتاب طرحواره درمانی برای زوجین

برای دانلود کتاب طرحواره درمانی برای زوجین و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  طرحواره درمانی برای زوجین
ل پارسا
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
کتاب بسیار مفیدی است برای درمانگران بخصوص طرحواره درمانگران
Zahra Dargahi
۱۳۹۹/۶/۲۸
بسیار عالی👌
کاربردی و ملموس
Fateme Khodabande
۱۳۹۹/۴/۲۱
کتابی مفید و کاربردی بود. ممنون
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴)