دانلود کتاب فرانکشتاین در بغداد


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فرانکشتاین در بغداد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فرانکشتاین در بغداد

کتاب فرانکشتاین در بغداد نوشته‌ی احمد سعداوی، برنده‌ی جوایز متعدد ادبی، داستان فروشنده‌ای را به تصویر می‌کشد که در هنگامه‌ی جنگ به جمع‌آوری استخوان‌های اجساد روی می‌آورد و با آن‌ها موجودی عجیب خلق می‌کند.

یک فروشنده‌ی وسایل دست دوم به نام هادی عتیقه که در محله البتاویین مرکز شهر بغداد مشغول زندگی است، در زمستان سال 2005 بقایای اجساد قربانیان بمب‌گذاری‌های تروریستی را جمع‌آوری می‌کند. او اندام‌های قربانیان را به یکدیگر می‌چسباند و از آن‌ها یک موجود عجیب می‌آفریند. یک حادثه به این موجود جان می‌دهد تا هر چه زودتر انتقام خود را از جنایتکارانی که باعث قتل تکه‌هایش شده‌اند بگیرد.

هدف هادی از خلق چنین موجودی این است که دولت به دید انسان به این اعضا بنگرد و برای آنان مراسم خاکسپاری مناسبی تدارک ببیند. اما وقتی که این جسد مفقود می‌شود، رشته‌ای از قتل‌های عجیب در شهر رخ می‌دهد و گزارش‌ها از یک جنایتکار وحشتناک می‌گویند که گلوله در وی هیچ اثری ندارد. هادی به سرعت درمی‌یابد موجودی را آفریده که برای ادامه بقا به گوشت انسان نیازمند است، ابتدا گوشت بدن مجرمان و بعد هر فردی که بر سر راهش باشد.

هادی عتیقه این ماجرا را برای مشتریان یک چایخانه بازگو می‌کند و آن‌ها به این داستان می‌خندند و آن را غیرواقعی ولی جذاب و جالب می‌خوانند، اما مدیر هیئت پیگیری و تعقیب به نام سرتیپ سرور مجید، نظر متفاوتی از دیگران دارد و تصمیم می‌گیرد به شکل نامحسوس هادی را مورد تعقیب قرار دهد.

مسیر افراد بسیاری در بغداد و محله‌های آن در این تعقیب و گریز با یکدیگر گره می‌خورد، در این راه تغییر و تحولات مهمی روی می‌دهد و این موضوع فاش می‌شود که همه آن‌ها به نوعی در شکل‌گیری این موجود فرانکشتاینی شریک بوده و یا به دلایلی به رشد و بقای او کمک کرده‌اند. اما در این مسیر با اتفاقات شگف‌انگیزی روبه‌رو می‌شوند که هیچ‌کس انتظارش را ندارد.

احمد سعداوی (Ahmed Saadaoui) در رمان فرانکشتاین در بغداد (Frankenstein in Baghdad) به ترس، وحشت و هراس مردم از زندگی در شهر و جایی که روزانه مرگ و نابودی را به چشم می‌بینند، می‌پردازد؛ مردمی که گویی دیگر هیچ نقطه اشتراکی با یکدیگر ندارند، با هم غریبه هستند و رنج و ناراحتی دیگران برایشان معنا و مفهومی ندارد.

یک خبرنگار جوان که زخم‌ها و دردهای بسیاری دارد، دستفروشی شلخته و دروغ‌گو که کارش فریب و خرید و فروش جنس‌های به‌دردنخور است، زنان افسرده‌ای که به باورها و عقاید خرافی پناه برده‌اند، سرتیپ تحقیر شده دوران رژیم بعث و قهرمان اصلی داستان با نام فرانکشتاین که خود هم قاتل و هم مقتول است، شخصیت‌های اصلی این داستان را تشکیل می‌دهند.

کتاب فرانکشتاین در بغداد هرچند غیرواقعی محسوب می‌شود اما بسیار هوشمندانه و باورپذیر نوشته شده است. بیزاری از جنگ و فضای وحشتی که در بغداد جنگ‌زده حکم‌فرماست همراه با خفقان موجود، در رمان به شکلی پرداخت شده‌اند که بسیار ملموس جلوه می‌کنند.

افتخارات کتاب فرانکشتاین در بغداد:

- برنده جایزه بوکر 2014 عربی
- برنده جایزه بین‌المللی ادبیات داستانی عرب
- برنده جایزه بزرگ فرانسه برای رمان فانتزی
- برنده جایزه شاخک طلایی The Kitschies برای بهترین آغاز
- نامزد دریافت جایزه ادبی بین‌المللی دوبلین

نکوداشت‌های کتاب فرانکشتاین در بغداد:

- شجاعانه و نبوغ آمیز. (The New York Times)
- نگاهی دلهره‌آور و تأثیرگذار به زندگی روزمره در عراق جنگ‌زده. (Publishers Weekly)
- قدرتمند... سورئال... با طنزی تاریک. (Chicago Tribune)

در بخشی از کتاب فرانکشتاین در بغداد می‌خوانیم:

چهره‌اش هر از گاهى تغییر مى‌کرد، همان‌گونه که به بزرگ منجمان مى‌گفت؛ همان شبى که او را کشت، این تنها بهانه اخلاق‌مدارانه او بود. او نمى‌خواست ذوب و فنا شود. هیچ‌کس نمى‌خواهد بدون آن که بداند چرا مى‌میرد بمیرد، و این‌که بعد از مرگ به کجا مى‌رود. او جوابى براى سؤال‌هایش نداشت. به همین خاطر، به زندگى چنگ مى‌زد. شاید بیشتر از دیگران، همان‌هایى که به دلیل ترس، از زندگى و جسم شان به او مى‌دادند، آن‌ها از زندگى‌شان دفاع نمى‌کردند، به همین دلیل او بیش از آن‌ها مستحق این زندگى بود. حتى اگر مطمئن باشند که نمى‌توانند بر او غلبه کنند، حداقل باید با او مى‌جنگیدند. نباید قبل از آن‌که نبرد را ببازند خودشان را تسلیم کنند، چه این نبرد و یا هر نبردى دیگر، این نبرد براى دفاع از زندگى خودشان است، زندگى‌اى که تکرار نمى‌شود. در زندگى این تنها نبردى است که انسان استحقاق جنگیدن براى آن را دارد.

چهره‌اش شناخته‌تر مى‌شد، با این که چهره‌اش تغییر مى‌کرد. در منطقه‌اى بمانند محله‌ى الصدر از او به عنوان یک وهابى یاد مى‌کردند، اما در محله الاعظمیه داستان‌ها از این حکایت داشت که او یک تندروى شیعه است. حکومت عراق هم او را به عنوان یک دست‌نشانده خارجى مى‌شناخت، ولى سخنگوى رسمى وزارت امور خارجه آمریکایى‌ها یک بار اعلام کرده بود که او مردى هزار چهره است که مى‌خواهد عرصه را بر آمریکایى‌ها در عراق تنگ کند.

اما از دید سرتیپ سرور در وراى این هیولاها، آمریکایى‌ها قرار دارند. هدف آمریکایى‌ها خلق فرانکشتاین و رها کردن او در بغداد است.

 ۳۳۶ صفحه، ۹۱۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-176-168-3 

چاپ ۱۳۹۷: ۴۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۹۵۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: زن دیوانه
فصل دوم: دروغگو
فصل سوم: روح سرگردان
فصل چهارم: خبرنگار
فصل پنجم: جسد
فصل ششم: حوادث عجیب
فصل هفتم: اوزو بلودیمیرى
فصل هشتم: رازها
فصل نهم: صداى ضبط شده
فصل دهم: همان
فصل یازدهم: بازجویى
فصل دوازدهم: در کوچه شماره هفت
فصل سیزدهم: خرابه یهودى
فصل چهاردهم: پیگیرى و تعقیب
فصل پانزدهم: روح سرگردان
فصل شانزدهم: دانیال
فصل هفدهم: انفجار
فصل هجدهم: نویسنده
فصل نوزدهم: جنایتکار

راهنمای دانلود کتاب فرانکشتاین در بغداد

برای دانلود کتاب فرانکشتاین در بغداد و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فرانکشتاین در بغداد

نظرات کتاب فرانکشتاین در بغداد

Nikonab kala
۱۳۹۹/۱۰/۳
کتاب خیلی عال هست در مورد عراق و مشکلاتی که بعد از جنگ با ایران داشتن و از اهالی محله‌ای قدیمی و خرابهداستان تعریف میشه و نحوه تشکیل شبه نظانیان و تا تعقیرش به ظالمان رو توضیح میده کتاب فراداستان هست
مشاهد همه نظرات (۱)
داستان و رمان علمی و تخیلی، دانلود رمان ژانر وحشت، ژانر وحشت، دانلود رمان خارجی معروف، رمان معروف خارجی، رمان جایزه گرفته، داستان جایزه گرفته، رمان ژانر وحشت، کتاب های ژانر وحشت، رمان وحشتناک، دانلود رمان وحشتناک، ادبیات جنگ، دانلود رمان جنگی، رمان جنگی، رمان جنگی خارجی، رمان جنگ، داستان جنگ، داستان فانتزی، رمان فانتزی، دانلود رمان فانتزی، داستان و رمان فانتزی، رمان فانتزی تخیلی، دانلود داستان فانتزی، ادبیات فانتزی، دانلود رمان خارجی، رمان خارجی معروف، رمان ترجمه شده، دانلود داستان خارجی، رمان خارجی، دانلود داستان ترجمه شده، داستان خارجی، دانلود رمان هیجان انگیز، داستان ترجمه شده، رمان هیجان انگیز، داستان تخیلی، دانلود رمان تخیلی، دانلود داستان تخیلی، رمان تخیلی، دانلود رمان علمی تخیلی، داستان فارسی تخیلی، دانلود کتاب فرانکشتاین در بغداد، رمان فرانکشتاین در بغداد، رمان عربی، داستان عربی، Frankenstein in Baghdad، Ahmed Saadaoui