دانلود کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور

کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور نوشته‌ی جواد استکی، به مفاهیمی همچون ژئوپلیتیک، امنیت در اسلام و اصول مؤثر آن و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

امنیت در هر جامعه‌ای برای افراد آن یک ضرورت حیاتی و از مواهب الهی محسوب می‌شود؛ لذا جوامع انسانی همواره تلاش کرده‌اند تا آن را به دست آورند و در پایداری و توسعه آن بکوشند. از سویی توسعه پایدار و پیشرفت و رفاه انسان‌ها در حوزه‌های مختلف و دست‌یابی به اهداف کلی و آرمان‌های هر جامعه در گرو تأمین امنیت است. البته تأمین امنیت مقوله‌ای پیچیده با ساز و کارهای مختلف می‌باشد و عوامل متعددی در آن تأثیرگذارند.

در این میان مناطق مرزی نقش استراتژیک و تعیین کننده‌ای در امنیت کشورها و حکومت‌ها و موفقیت دولت‌ها دارند، اقتدار حکومت‌های مرکزی در نظام‌های سیاسی موجود در جهان نیز تأثیر بسیاری بر میزان امنیت این مناطق دارند. حکومت‌هایی که از اقتدار سیاسی، ملی و امنیتی قابل‌ قبولی برخوردارند، قادرند امنیت و آرامش را در سراسر کشور گسترش دهند و مردم را از آن برخوردار سازند. در این میان جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که مناطق مرزی طولانی با کشورهای مختلف دارد و در این سرزمین اقوام مختلف ایرانی با لهجه‌های گوناگون و خرده‌ فرهنگ‌های منطقه‌ای با هم به‌ طور متحد زندگی می‌کنند.

در بخشی از کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور می‌خوانیم:

امروزه مؤلفه‌های نظامی، نقش تعیین‌کننده خود در تأمین امنیت ملی کشورها را از دست داده‌اند و عوامل دیگری همچون ملاحظات فرهنگی و اقتصادی در تضمین امنیت ملی سهیم شده‌اند. کشورها به‌ منظور تأمین امنیت خود راه‌های گوناگونی را برمی‌گزینند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان در یک‌سو کشورهایی را قرار داد که به راه‌های غیرنظامی تأمین امنیت متوسل می‌شوند و در سوی دیگر کشورهایی که همه توجه‌شان به تضمین امنیت از راه‌های نظامی معطوف است. بدیهی است، در صورتی که سیاست امنیت ملی بر مبنای انباشت قدرت نظامی پایه‌گذاری شود، ممکن است نتیجه معکوس حاصل شود؛ به این معنا که کشورهای دیگر آن را مقدمه تجاوز و تهدید علیه امنیت خود تلقی می‌کنند و متقابلاً دست به افزایش توانایی نظامی خود می‌زنند که در نتیجه تلاش کشور نخست بی‌ثمر خواهد ماند.

به‌ طور کلی می‌توان گفت، میزان تلاش یک کشور برای تضمین امنیت خود با درجه اهمیت ارزش‌هایی که در صدد به‌ دست‌ آوردن آن‌هاست، متناسب است. برخی از این ارزش‌ها در زمره ارزش‌های پایه‌ای یک ملت‌اند؛ مثلاً توجه به استقلال و آزادی در تصمیم‌گیری‌های داخلی و سیاست خارجی از جمله ارزش‌های محوری هر دولت – ملت امروزی است. حفظ و صیانت از ارزش‌های بنیادین تنها زمانی امکان‌پذیر است که ساماندهی مقتدر و با پشتوانه ملی در صحنه سیاست حاضر باشد. امروزه افکار عمومی ملی و جهانی بیش‌ از پیش با جنگ، درگیری و استفاده از زور در پیشبرد مقاصد سیاسی مخالفت می‌ورزند و نقش توده‌های مردم در شکل‌گیری سیاست حکومت‌ها روز به‌ روز بیشتر می‌شود. در زمان حاضر دیگر حکومت‌ها نمی‌توانند بی‌توجه به نظر مردم دست به جنگ بزنند، در واقع مردم به پایه‌های اصلی قدرت دولت‌ها در همه سیاست‌ها از جمله سیاست‌های امنیتی تبدیل شده‌اند.

 ۴۶۹ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6350-19-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۹۳۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: امنیت (معنا، مفهوم و سطوح) 
فصل دوم: راهبرد (معنا و مفهوم) 
فصل سوم: ژئوپلیتیک (معنا، مفهوم و سطوح) 
فصل چهارم: امنیت در اسلام و اصول مؤثر آن
فصل پنجم: محیط‌ شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال‌ غرب کشور
فصل ششم: راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در منطقه شمال‌ غرب کشور
فصل هفتم: نتیجه
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور

برای دانلود کتاب محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  محیط شناسی ژئوپلیتیکی - امنیتی منطقه شمال غرب کشور