دانلود کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها

کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها نوشته‌ی افرایم توربان و لیندا ولونیو به بررسی موارد مختلفی از جمله مدیریت داده، پایگاه‌های داده، چگونگی سودمندی آی‌تی برای شما و بررسی امنیت اطلاعات می‌پردازد.

این کتاب دومین جلد از مجموعۀ "اقتصاد دیجیتال و مدیریت فناوری اطلاعات" است که قبلا با عنوان "فناوری‌اطلاعات برای مدیریت: دگرگونی سازمان‌ها در اقتصاد دیجیتال" در یک جلد توسط همین ناشر و از همین مترجمان در 683 صفحه منتشر شده بود. علت انتشار تقریبا هم‌زمان آن در قطع رقعی و در چند جلد مجزا تقاضای برخی از خوانندگان و مدرسان برای مطالعه و تدریس بخش‌های گزیده‌ای از آن بود. به همین دلیل تلاش شد بخش‌هایی که بیشتر به هم مرتبط بودند در یک جلد قرار گیرند تا هم جداجدا و نیز با هم عرضه گردد.

"گذر به اقتصاد دیجیتال" و "مدیریت دانش و اطلاعات" روح این کتاب جالب و خواندنی است که نویسندگان افرایم توربان (Efraim Turban) و لیندا ولونیو (Linda Volonino)، آن را در کالبد "فناوری اطلاعات و ارتباطات" درآمیخته‌اند. این سه‌ با هم، در وجودی یکپارچه و متناسب با اهداف افراد و نهادها، تحولی عظیم در مدیریت نهادهای اقتصادی و خدماتی و بلکه مدیریت هر فعالیتی ایجاد خواهند کرد. این کتاب محصول همکاری چندین دانشمند برجستۀ جهانی در حوزۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربرد آن در اقتصاد و مدیریت است و تاکنون 7 بار ویرایش شده است.

نویسندگان کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها (Information technology for management: transforming organizations in the digital economy) قویاٌ باور دارند که فناوری اطلاعات و ارتباطات سبب شده است تا دنیای تجارت، کسب‌وکار، و مدیریت شرکت‌ها و سازمان‌ها تغییر کند. آن‌ها همۀ این تغییرات را تنها بخش کوچکی از کوه یخ شناوری می‌دانند که قسمت بزرگ‌تر آن زیر اقیانوس است.

فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی نه‌تنها ارتباط فردی انسان‌ها را متحول ساختند بلکه ارتباط کسب‌وکارها با همدیگر، ارتباط مشتریان با کسب‌وکارها، مشتریان با دولت، دولت با دولت، و ده‌ها الگوی ارتباطی دیگر را نیز تغییر دادند. شیوۀ کار، خرید و فروش، رای دادن، سرمایه‌گذاری، تحصیل، بازی، سرگرمی، امور مالی، تعامل و گذران زندگی ما همگی در حال تغییر است.

تجارت و بازرگانی الکترونیکی، خدمات الکترونیکی، شهر الکترونیکی، شهروند الکترونیک، دولت الکترونیکی، دنیای مجازی، و ده‌ها واژه دیگر همگی ناظر بر همین تحول در فضایی است که فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بازیگر اصلی آن است. همه این‌ها در این مجموعه با نمونه و مثال بررسی شده است.

مجموعۀ حاضر بر این فرض استوار است که نقش اصلی فن‌آوری‌اطلاعات، فراهم کردن مزایای راهبردی برای شرکت‌ها از طریق آسان‌سازی حل مسئله، افزایش کارایی و کیفیت، خدمات ارتباطی و همکاری پیشرفته و توانمند‌ی برای بازسازی فرایند کسب و کار است. مدیریت هوشمند منابع اطلاعاتی، فن‌آوری‌ها و شبکه‌های ارتباطی، عوامل موثر و حیاتی در عملیات شرکت‌ها و بقای آن‌هاست.

این ویراست با توجه به نیازهای حال و آینده مدیران (در هر سطحی) تالیف شده است. اغلب کتاب‌های مرتبط با نظام اطلاعاتی یا رویکرد فنی دارند یا اجتماعی - رفتاری. در حالی که هر دو رویکرد، اهمیت دارد. ارتباط فناوری‌ها با حسابداری، مالی، بازاریابی، مدیریت عملیات/ تولید، مدیریت منابع انسانی و دولت نیز برجسته شد. مثال‌های گسترده، مفاهیم را شفاف‌تر ساخته‌اند. در تمام بخش‌های این مجموعه، علاوه بر کاربرد موفق فناوری‌های اطلاعاتی به شکست‌ها و درس‌های آن نیز توجه شد. هر کس متناسب با نیاز خود می‌تواند خوشه‌ای از این مجموعه برچیند؛ حتی اگر فصلی از آن باشد. برخی از جملات، مفاهیم و بحث‌های این مجموعه، جرقه‌ای است که می‌تواند مسیر و راهبرد یک کسب و کار را عوض کند.

در بخشی از کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها می‌خوانیم:

دنیای جدید کسب‌وکار روند سریعی را به سوی انبارکردن و تحلیل‌های داده زمان حقیقی تجربه می‌کند. در گذشته، انباره‌های داده اساسا برنامه‌های کاربردی راهبردی را پشتیبانی می‌کردند، که نیازی به زمان پاسخ فوری، تعامل مستقیم مشتری، یا یکپارچگی با نظام‌های عملیاتی نداشتند. امروزه، کسب‌وکارها به‌صورت فزاینده‌ای اطلاعات را برای پشتیبانی از تعامل مشتری در زمان حقیقی در لحظه استفاده می‌کنند. شرکت‌ها با داشتن یک انباره داده فعال قادر خواهند بود تا با مشتری به گونه‌ای مناسب تعامل کنند تا خدمات مشتری در سطح عالی فراهم نمایند. این کار به نوبه خود درآمد شرکت را بالا خواهد برد.

شرکت‌ها، مانند شرکت کارت‌های اعتباری کپیتال وان، سودمندی هر کدام از مشتریان را ردگیری می‌کند و امتیازی را برای تعیین سطح خدمات مشتری بکار می‌گیرد. برای مثال، زمانی که مشتری به کپیتال وان زنگ می‌زند، از مشتری خواسته می‌شود که شماره کارت اعتباری خود را وارد کند، که به امتیاز سودمندی مشتری متصل است. مشتریان با سودمندی پایین فقط پاسخ صوتی دریافت می‌کنند؛ مشتریان با سودمندی بالا با پاسخگوی زنده هم‌صحبت می‌شوند – نماینده خدمات مشتری. بسیاری از شرکت‌ها انباره‌های داده ساختند. زیرا از داده‌های پشتیبانی از تصمیم مایوس شده بودند، یا به بهبود برنامه‌های کاربردی گزارش‌دهی یا فهم بهتر کسب‌وکار نیاز داشتند. نگریستن از این منظر، انباره‌های داده سرمایه‌گذاری زیرساختی است که شرکت‌ها برای پشتیبانی از تصمیمات جاری و آینده انجام می‌دهند.

موفق‌ترین شرکت‌ها آن‌هایی است که می‌توانند به سرعت و با انعطاف به تغییرات و فرصت‌های موجود در بازار پاسخ دهند، و کلید چنین پاسخی استفاده از داده و اطلاعات به‌صورت موثر و کارامد است. شرکت‌ها این کار را نه تنها از طریق پردازش تراکنش‌ها بلکه از طریق پردازش تحلیلی نیز انجام می‌دهند که در آن کارکنان شرکت – اغلب کاربران نهایی – داده‌های گردآوری شده را تحلیل می‌کنند. پردازش تحلیلی، همچنین ارجاع به هوش تجاری (بی‌آی)، شامل داده‌کاوی، نظام‌های پشتیبانی تصمیم (دی‌اس‌اس‌ها)، نظام‌های کسب‌وکار، برنامه‌های کاربردی وب، پرسشگری، و دیگر فعالیت‌های کاربر نهایی دارد.

 ۹۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-241-177-8 

چاپ ۱۳۹۶: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل 1
مدیریت داده برای بهبود کارایی کسب و کار
مدل عملکرد فن‌آوری اطلاعات
داده، داده اصلی و مدیریت مدرک
اهمیت مدیریت داده
عدم قطعیت: محدودیتی برای مدیران
مدیریت داده
مدیریت داده: مسائل و چالش‌ها
مدیریت داده اصلی
تغییر داده به دانش
کیفیت و یکپارچگی داده
خصوصی ماندن داده و استفاده اخلاقی
مدیریت مدرک
نظام‌های مدیریت فایل
دسترسی به رکوردها از فایل‌های رایانه
محدودیت‌های محیط فایل داده
پایگاه‌های داده و نظام‌های مدیریت پایگاه‌های داده
پایگاه‌های داده
نظام‌های مدیریت پایگاه داده
انباره‌های داده، بازارهای داده، و مراکز داده
مقایسه پایگاه‌های داده و انبارهای داده
روند حرکت به سوی پشتیبانی زمان حقیقی بیشتر از سوی یک انباره داده
نیاز به انبار کردن داده
منافع یک انباره داده
ساختن یک انباره داده
بازارهای داده، فروشگاه‌های داده عملیاتی و پایگاه‌های داده چند بعدی
انبارهای داده عملیاتی
ادغام کردن بازارهای داده در انبار داده کسب‌وکار
مدیریت محتوای کسب‌وکار
رکوردهای الکترونیکی و مدیریت مدرک
ارزش تجاری مدیریت رکوردهای الکترونیکی
رشد ئی‌سی‌ام و ئی‌آر‌ام
چگونگی سودمندی آی‌تی برای شما
برای تخصص حسابداری
برای تخصص مالی
برای تخصص مدیریت منابع انسانی
برای تخصص نظام اطلاعاتی
برای تخصص بازاریابی
برای تخصص مدیریت تولید/ عملیات
منابع
فصل 2
امنیت اطلاعات و ایمنسازی کسب‌وکار
مدل عملکرد آی‌تی
2/ 1. رخدادهای امنیت داده کسب و کار
تهدیدات و رویدادهای امنیت اطلاعات
افزایش آسیب‌پذیری
مقررات دولتی
استانداردهای صنعتی
بررسی امنیت اطلاعات
از کار افتادگی‌های نظام‌های اطلاعاتی فراتر از کنترل شرکت
عوامل پیشاهنگ در رخدادهای امنیت اطلاعات
امنیت آی‌تی و مدل کنترل داخلی
2/ 2 شکنندگی‌ها و تهدیدات نظام اطلاعاتی
تهدیدات عمدی
روش‌های حمله به تسهیلات رایانه‌ای
بات‌نتها
دفاع در مقابل بدافزار
2/ 3 تقلب و جرائم با واسطه رایانه
تقلب
جلوگیری و کشف تقلب داخلی
سرقت هویت
2/ 4 مسائل مدیریتی
چگونه آی‌تی به شما سود می‌رساند؟
برای تخصص حسابداری
برای تخصص مالی
برای تخصص مدیریت نیروی انسانی
برای تخصص نظام اطلاعاتی
برای تخصص بازاریابی
برای تخصص مدیریت عملیات/ تولید
منابع

راهنمای دانلود کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها

برای دانلود کتاب مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مدیریت داده‌ها و امنیت اطلاعات در کسب و کارها