دانلود کتاب مدیر مدرسه

دانلود کتاب مدیر مدرسه
بزرگنمایی
  • از:
  • (۶)
  • چاپ ۱۳۹۵: ۱۴۰۰۰ تومان
  • قیمت: ۳۰۰۰ تومان
  • ۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب مدیر مدرسه

«مدیرمدرسه» شاید به جرأت بهترین اثر «جلال آل احمد» باشد. نویسنده‌ای ظلم‌ستیز که واقعیت‌های زندگی را با نظری انتقادی ارائه می‌کند. راوی داستان که از آموزگاری به تنگ آمده است، برای آسودگی خود و داشتن درآمد بیشتر و بی دردسر به مدیری دبستان رو می آورد، بی آنکه بداند چه دردسرهایی در پی خواهد داشت. مدیر که خود را هیچکاره می داند و آمده تا گوشه ای آرام در دفترش از گچ خوردن و بیهودگی کار آموزگاری خود را برهاند، با دشواری سرپرستی «یک ناظم و هفت تا معلم و دویست و سی و پنج تا شاگرد» روبرو می شود. پس همه توان خود را به کار می گیرد تا کمبودها و نارسایی‌ها را به گونه ای سروسامان دهد. اما در این شرایط محیطی امکان اصلاح وجود ندارد و مدیر تصمیم می‌گیرد که استعفا دهد.

از متن کتاب:

تحمل این یکی را نداشتم. با اداهایش. پیدا بود که تازه رئیس شده. زورکی غبغب می‌انداخت و حرفش را آهسته توی چشم آدم می‌زد. انگار برای شنیدنش گوش لازم نیست. صد و پنجاه تومان در کارگزینی کل مایه گذاشته بودم تا این حکم را به امضا رسانده بودم. توصیه هم برده بودم و تازه دو ماه دویده بودم. مو، لای درزش نمی‌رفت. می‌دانستم که چه او بپذیرد چه نپذیرد کار تمام است. خودش هم می‌دانست. حتماً هم دستگیرش شد که با این نک و نالی که کرد خودش را کنفت کرده، ولی کاری بود و شده بود.

در کارگزینی کل سفارش کرده بودند که برای خالی نبودن عریضه رونویس حکم را به رویت رئیس فرهنگ هم برسانم که تازه اینطور شد وگرنه بالای حکم کارگزینی کل چه کسی می‌توانست حرفی بزند؟ یک وزارتخانه بود و یک کارگزینی! شوخی که نبود. ته دلم قرص‌تر از این‌ها بود که محتاج به این استدلال‌ها باشم. اما به نظرم همه‌ی تقصیرها از این سیگار لعنتی بود که به خیال خودم خواسته بودم خرجش را از محل اضافه حقوق شغل جدید دربیاورم. البته از معلمی هم اُقم نشسته بود. ده سال الف ب درس دادن و قیافه‌های بهت‌زده‌ی بچه‌های مردم برای مزخرف‌ترین چرندی که می‌گویی... و استغناء باغین و استقرا باقاف و خراسانی و هندی و قدیم‌ترین شعر دری و صنعت ارسال مثل وردالعجز...و از این مزخرفات!

ادامه
مرتضی شمالی
۱۳۹۶/۶/۱۱
۰
۰
روایت صمیمانه ی نویسنده از خودش و محیط اون زمان. تاریخ برای من در چنین نوشته هایی متجلی میشه، بیش از هر کتاب تاریخیه
میم عبدالله نژاد
۱۳۹۶/۱/۱۳
۰
۰
خیلی خوب بود.فضاسازی ها و توصیف ها عالی
جودی آبوت
۱۳۹۵/۱۰/۶
۰
۰
داستانی خواندنی و البته قابل تامل.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۵)
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه