دانلود کتاب مسائل اساسی مارکسیسم و مقالات فلسفی دیگر

دانلود کتاب مسائل اساسی مارکسیسم و مقالات فلسفی دیگر
بزرگنمایی
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب مسائل اساسی مارکسیسم و مقالات فلسفی دیگر

گئورکی پلخانف، پایه‌گذار جنبش سوسیال دموکراسی کارگری روسیه و یکی از متتفکران و نظریه‌پردازان مارکسیسم در جهان است. وی در سال‌های پایانی سده نوزدهم و اوایل قرن بیستم آغاز برجسته‌ای از خود در زمینه فلسفه تاریخ و تاریخ فلسفه به جای گذاشت. پلخانف نظریه ماتریالیستی نقش توده‌های مردم، نقش شخصیت در تاریخ، هم کنشی زیربنا و روبنا، و تاثیر متقابل ایدئولوژی بر تحولات اجتماعی را گسترش داده آنها را به زبان ساده باز می‌گوید.

در این کتاب ترجمه شش مقاله از پلخانف فراهم آمده که از این قرارند: مسائل اساسی مارکسیسم، چند کلمه‌ای در دفاع از ماتریالیسم اقتصادی، در تبیین ماتریالیستی تاریخ، تذکراتی چند پیرامون تاریخ, و سیری در فلسفه تاریخ. گفتنی است پلخانف در حاشیه رساله مسائل اساسی مارکسیسم نوشت که  لنین و هواداران بلشویک وی زیر تاثیر اندیشه‌های ضد سرمایه‌داری توخالی نیچه، خواهان استقرار سوسیالیسم در روسیه عقب مانده شده‌اند. پلخانف پس از انقلاب فوریه 1917نیز بر این باور بود که این انقلاب، انقلابی بورژوایی است که باید دوره طولانی از تکامل سرمایه‌داری را بگذارند، از این رو، وی نسبت به انقلاب سوسیالیستی اکتبر رویکردی منفی پیش گرفته و آن را چونان نقض تمامی فوانین تاریخ تلقی کرد.

ادامه
فهرست مطالب

پیشگفتار
مسائل اساسی مارکسیسم
چند کلمه ای در دفاع از ماتریالیسم اقتصادی
در تبیین ماتریالیسمی تاریخ
تذکراتی چند پیرامون تاریخ
نقش شخصیت در تاریخ
سیری در تحول فلسفۀ تاریخ
توضیحات

ادامه
کاربر مهمان

کاربر گرامی، برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد شوید.

Qasimi Nezhad
۱۳۹۶/۲/۱۰
دل چسپ بود
پرهام میرزایی
۱۳۹۵/۶/۴
هستی موضوع است .تفکر محمول
Hemmat . n
۱۳۹۴/۱۲/۲۵
مارکسیسم یک فلسفه و یک مکتب اقتصادی اجتماعی است که در آغاز توسط مارکس وبر پایه دو اصل ماتریالسم تاریخی فویر باخ و دیالکتیک هگل در قرن ۱۹ بنا نهاده شد اما بعدها در سوسیالیسم راه خود را به نقد کاپیتالیسم ادامه داده و بعدها توسط متفکران مارکسیسم و پیروان مارکس ادامه داده و توسط نحله های مختلف نقد شد. اما مارکسیسم حتی با فروپاشی شوری بعنوان یک مکتب ادامه دارد.
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه