دانلود کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر

کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر اثر درک تراورسی، پژوهشگر حوزه تئاتر است. برخی منتقدان و پژوهشگران معتقدند کمدی وسیله‌ای برای بیان اندیشه‌های طبیعی ویلیام شکسپیر بود زیرا وی را از این فرصت بهره‌مند ساخت تا کلمات و جملات خود را با آزادی بیشتری انتخاب کند.

بهترین نمونه این کمدی و زبان را می‌توان در نمایشنامه «تلاش بی‌ثمر عشق» مشاهده کرد. شکسپیر در آثار اولیه خود کمتر توفیق می‌یاید چرا که هنوز تمایل داشت مطابق سلیقه مردم و میل باطنی خود ثقیل بنویسد و از واژه‌های مطنطن استفاده کند.

اکثر منتقدان صاحب‌نام و معتبر، نمایشنامه «طوفان» را آخرین و مهم‌ترین اثر شکسپیر دانسته‌اند. در این اثر او به دورترین مرزها و قله‌های زبان (به ویژه انگلیسی) در قلمرو لحن و بیان دست پیدا کرده است.

شکسپیر با نمایشنامه «طوفان» نشان می‌دهد که حتی با زبان دشوار انگلیسی چه قلمروهایی را می‌توان فتح کرد. درک تراورسی (Derek Traversi) می‌نویسد: «دو راه متفاوت برای بررسی این نمایشنامه‌ها وجود دارد که از هر دو شیوه برای بررسی این آثار استفاده خواهد شد. در واقع در آن‌ها به چشم اصولی نظر خواهیم افکند تا بتوانیم به تحولات بعدی دست یازیده، نشان دهیم که چگونه این اشعار به سوی تنوع و آزادی بیشتر بسط می‌یابند، چگونه شخصیت‌ها به شکلی واقع‌بینانه نقش خود را مجسم می‌کنند، چگونه شرایط و اوضاع غیرطبیعی با مهارت هرچه تمام‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و نیز چگونه به دور و جدای از هر نوع تصنع و تجربه یک ساختار دراماتیک نتیجه منطقی‌تری فراچنگ می‌آید».

در جهان چیز یا کسی نیست که بتواند برای مدتی طولانی همۀ مردم را خشنود و راضی نگاه دارد، زیرا مردم بر سبیل عادت به دنبال لذایذ زودگذر و آنی حاصل از تحسین و اعجاب ناگهانی اند. لذایذی که عمر بسیار کوتاهی نیز دارند. بنابراین، فقط اندیشه بلند آدمی است که می‌تواند بر مسند بلند حقایق استوار قرار گیرد و شکسپیر از زمرۀ انسان‌های والامقام و شاعران تراز اولی است که بی‌شک عمری به درازای هستی انسان خواهد یافت.

در بخشی از کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر (William Shakespeare the early comedies) می خوانید:

هارمونی‌های سحرآمیز موسیقی در حقیقت به پژواک برخی از احساسات عمیق ما تبدیل می‌شوند. احساساتی که اگر اشعار و سرودهای عالم‌گیر را رها نمایند، از بصیرت عمیق‌تری در نگاه‌شان برخوردار می‌شوند. جلب و جذب زیبایی‌های زندگی که انسان را همه جا در احاطه خود درمی‌آورد و عدم قابلیت وی در حفظ همه چیزها، به غیر از آن‌که کنترلی زودگذر بر آن‌ها دارد، بر بستری فراگیر برای تمهیدات شکسپیری مبدل می‌شوند. در پایان، صرفا باید به داستان فرعی هدیه عشاق به پورشیا و نرسیا و حلقه‌های آن‌ها و بازگشت نهایی آن‌ها به سوی اربابان خودشان اشاره کرد. با هر احتمال، مطلبی که از داستان بوکاچیو استنباط می‌شود آن است که حادثه به موازات کلید قفل کمیک اخلاق و مناسبات اصلی عشق به پیش می‌رود، زیرا این حادثه از خطر پذیرفته شده و موهبت فی نفسه خویشتن تشکیل شده است.

فهرست مطالب

پیشگفتار مترجم
کمدی‌های اولیه شکسپیر
کمدی اشتباهات
رام‌کردن زن سرکش
دو جنتلمن از ورونا
تلاش بی‌ثمر عشق
تاجر ونیزی
تصویرها

 ۱۰۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-175-013-7 

چاپ ۱۳۸۹: ۱۹۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰ ت - 0.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر

برای دانلود کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر