دانلود کتاب هالیوود و فرجام جهان


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب هالیوود و فرجام جهان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب هالیوود و فرجام جهان

کتاب هالیوود و فرجام جهان نوشته سید ابوالحسن علوی طباطبایی، به بررسی مسئله پایان جهان در فیلم‌های غربی و هالیوودی می‌پردازد.

موضوع فرجام جهان دل مشغولی همیشه‌ی آدمی است از گذشته‌های دور تا فرجام جهان و آثار فرهنگی، محصول تلاشی است پیگیر برای یافتن پاسخ این پرسش، فرجام جهان به کجا می‌انجامد‌؟

منابع دینی و کلام صادره از سوی انبیای عظام الهی اولین منبع پاسخگویی این پرسشند و البته مطمئن‌ترین آن‌ها تا آن هنگام که مورد دستبرد، تفسیر ‌به رأی و‌ تحریف مغرضان واقع نشده باشند.

سینمای غرب، به عبارتی دیگر جادوی غرب، در پی یافتن موضوعاتی محرک برای جلب تماشاگر و ایجاد زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برای محقق ساختن اهداف جریان پشت پرده‌ی سلطه و حکمرانی، طی همه‌ی سال‌هایی‌ که ‌از ‌عمرش‌ می‌گذرد، پرداختن‌ به ‌این‌ موضوع‌ را ‌دست‌ مایه‌ی ‌ساختن بسیاری‌ از‌ آثار ‌سینمایی‌ کرده ‌و ‌آینده‌ی‌ مفروض‌ خود‌ را‌ به‌ انحاء ‌مختلف‌ به تصویر کشیده است.

در بخشی از کتاب هالیوود و فرجام جهان می‌خوانید:

مسئله‌ى پایان دنیا بر اثر نابودى کره‌ى زمین و از میان رفتن حیات از همان دوران در فیلم‌هاى سینمایى و در گونه‌ى علمى - تخیلى مطرح بود و تا اواخر دهه‌ى 1980 م. این مسئله ناشى از پرداختن به دانش و فناورى انرژى هسته‌اى و استفاده از بمب اتم بود. این مسئله در نهایت امرى خطرناک و نابود کننده محسوب مى‌شد که به جز کشورهاى بسیار پیشرفته و شاخص (آمریکا و تا حدى هم انگلستان و فرانسه)، هیچ کشورى را براى پیگیرى این مسائل مجاز نمى‌دانست.

پایان دنیا یا تهدید به این رویداد براى بشر همواره مسئله‌اى هولناک به صورت تصویرى یا مکتوب مطرح شده است و براى فیلم‌سازان تا اواخر دهه‌ى 1980 م. مسئله‌اى پیچیده و با نگرش‌هاى متفاوت بوده است. بعضى‌ها آن را به خاطر دخالت یک پیشوا یا برگزیده‌ى دینى براى نجات بشر یا نفوذ بر انسان‌ها نگریسته‌اند که در داستان فیلم‌ها‌ی‌شان به صورت آشکار شدن نشانه‌ها و علائم الهى بوده است. گروهى دیگر از فیلم‌سازان نیز این رویداد را امرى احتمالى دانسته‌اند و با کمک تمهیدات ویژه و فیلم‌هاى مستندى که از مصایب طبیعى گرفته شده، فیلمى را با درون‌مایه‌اى جذاب ارائه کرده‌اند.

از همان سال‌ها سینماى علمى - تخیلى به مسائل مذهبى و الهى نیز نگاهى ویژه داشت. رخدادهاى پایان دنیا در این فیلم‌ها گاهى به واسطه‌ى وجود هیولاهاى ساخته‌ى دست بشر، در افتادن انسان با طبیعت، انفجارهاى اتمى شدید، کشفِ مناطق ناشناخته و مسائل نظیر آن بود و گاهى هم ریشه‌ى این حوادث را به خارج از زمین نسبت مى‌دادند. ولى چنانچه اشاره شد در بعضى از فیلم‌ها مشیت الهى بر آن قرار مى‌گرفت که کره‌ى‌ زمین به طور کامل در معرض نابودى قرار گیرد ولى در لحظه‌ى آخر نجات یابد. در اکثر فیلم‌هاى علمى - تخیلى پایان دنیا و داورى نهایى و روز قیامت عباراتى مترادف یکدیگر بودند.

فهرست مطالب

سخن ناشر
مقدمه
نگرش هالیوودی
کشف بمب اتم و نقش دانشمندان یهودى
پروژه‌ی مانهاتان و آغاز عصر اتم
تصمیم‌گیرى در مورد بمباران ژاپن
تصمیم هرى ترومن
فاجعه‌ى هیروشیما و ناکازاکى
سینماى هالیوود بین سال‌هاى 1930 الى 1949 میلادى
هالیوود و مسئله‌ى انرژى هسته‌اى
هالیوود و پایان دنیا
دهه‌ى شصت میلادى آغاز مى‌شود
سینماى علمى - تخیلى در دهه‌ى 1960 میلادى
همگانى شدن تولید بمب اتم
بمب هیدروژنى
بمب اتمى و سال‌هاى اولیه‌ى جنگ سرد
هم زیستى مسالمت آمیز
جنگ دنیاها
دهه‌ى هفتاد و تأثیر آن در سینما
هیولاها و آزمایشات هسته‌اى
درونمایه‌هاى هسته‌اى در فیلم‌هاى دهه‌ى 1970 میلادى
نگاهى به دهه‌ى 1970 میلادى
سینماى هالیوود در دهه‌هاى 1990 - 1980 میلادى
فعالیت ایوانجلیست‌ها در دهه‌ى 1990 میلادى
هالیوود: دهه‌ى آخر قرن بیستم و بعد از آن
مضامین فیلم‌هاى سینمایى
هالیوود و پیش‌گویى‌هاى آینده
پایان جهان در فیلم‌هاى سینمایى
آرمگدون و آخرالزمان
چه باید کرد؟
اعلام - فیلم‌ها
فهرست فیلم‌هاى مستندى که مورد استفاده قرار گرفته است
فهرست نشریات ادوارى، مقالات - دائره‌المعارف
منابع

 ۱۷۶ صفحه، ۶۸۶ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-6938-54 

چاپ ۱۳۹۲: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۹۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب هالیوود و فرجام جهان

برای دانلود کتاب هالیوود و فرجام جهان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  هالیوود و فرجام جهان