دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367

  • از: بهرام نوازنی
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان
 ۵۵۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 964-7357-61-3 

قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

معرفی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367

آن چه که به عنوان روزشمار و گاه‌شمار و سالنامه مطرح است، چیزی فراتر از تاریخ به شیوه‌ی رایج است. روزشمار تاریخ Chronology، Almanac یا Timeline که به آن تبیین اتفاقات، تقویم وقایع و گاهنامه نیز اطلاق شده است، عبارت از ثبت وقایع و حوادث تاریخی به ترتیب زمان وقوع آن‌ها است. ولی آن چه که از دیرباز به نام‌های مشهور تاریخ هرودوت، تاریخ تمدن ویل دورانت، سیرت کوروش کبیر، تاریخ جهان نو، تاریخ طبری و ناسخ التواریخ برای ما باقی مانده است، نگارش تاریخ و گذشته با تقریب یک ساله یا در برخی مواقع، یک ماهه است؛ یعنی روز واقعه و تصمیم‌گیری دقیقاً مشخص نیست. برای مثال باروت 2000 سال پیش در نزد چینیان کشف شد. یا پیامبر اکرم (ص) در عام الفیل به دنیا آمد. در حالی که وقایع این عالم علت و معلول یکدیگرند و این وقایع ممکن است در یک روز یا با فاصله‌ی اندکی در چند روز رخ دهد و بی‌توجهی به ترتیب رخداد این وقایع، به غفلت از علت‌های پدید آورنده‌ی آن‌ها منجر خواهد شد.
اما این اثر پیشِ رو، مهم‌ترین رخدادهای مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را که از ابتدای دی ماه سال 1356 آغاز و تا شروع جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران در 31 شهریور 1359 ادامه می‌یابد و دوره‌ی جنگ که از همین روز آغاز و تا 29 مرداد 1367 که آتش‌بس میان دو کشور از سوی سازمان ملل متحد به اجراء گذاشته شد فرا گرفته است. هدف از انتخاب دی ماه سال 1356، بررسی علل و زمینه‌های شورش‌های خیابانی و رشد انقلاب اسلامی و ارتباط آن با خارج کشور و همچنین مسائل بین‌المللی که دولت ایران در آستانه‌ی انقلاب اسلامی با آن مواجه بوده یا مواضعی که اتخاذ کرده، می‌باشد. شناخت و درک مسائل و مواضع ایران پس از انقلاب اسلامی و سرلوحه قرار دادن شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران، بدون توجه به این زمینه‌های پیشین، دشوار است. آغاز حملات گسترده‌ی ارتش عراق به فرودگاه‌های تهران و چندین شهر کشور که سال‌‌ها بعد از سوی دبیرکل سازمان ملل به منزله‌ی شروع جنگ از سوی عراق شناخته شد، به مدت بیش از هشت سال به مهم‌ترین مسئله‌ی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد و به همراه اشغال سفارت ایالات متحده در تهران که به صورت لانه‌ی جاسوسی و مرکز توطئه‌ی آمریکا در ایران و منطقه تبدیل شده بود، دیگر رفتار و مسائل خارجی ایران را نیز تحت تأثیر خود قرار داد.
مفاهیم و موضوعاتی که در این اثر مورد توجه قرار گرفته، مسائل و مواضع مربوط به سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در دوره‌ی یاد شده است. هدف این است که با ارائه‌ی یک تصویر واضحی از روابط بین‌الملل و رفتار دولت‌‌ها و دیگر بازیگران عرصه‌ی بین‌المللی نشان دهم که دولت ایران چگونه با تغییرات و تحولات این روابط خود را همگام می‌سازد. دولت ایران، همچون هر دولت دیگری، برای خود سیاست خارجی ویژه‌ای دارد چرا که عضو جامعه‌ی ملت‌هایی است که در کنار هم سیستم بین‌المللی را شکل می‌دهند و هر یک به نوبه خود نیازمند ارتباط با دیگر اعضاء می‌باشد.

فهرست مطالب

مقدمه
اهمیت موضوع
آثار گذشته و کنونی
ابهام در موضوع
ویژگی این اثر
سرفصل‌های این اثر
پیشنهاد
بخش اول            دوره انقلاب اسلامی
سال 1356: از 1 دی ماه
سال 1357
سال 1358
سال 1359: تا 30 شهریور ماه
بخش دوم              دوره جنگ تحمیلی
سال 1359: از 31 شهریور ماه
سال 1360
سال 1361
سال 1362
سال 1363
سال 1364
سال 1365
سال 1366
سال 1367: تا 29 مرداد ماه
نتیجه
کتابنامه
منابع فارسی
منابع انگلیسی
فهرست اشخاص
فهرست مفاهیم

راهنمای دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367

برای دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از دی ماه 1356 تا مرداد ماه 1367
ایوب پروندی
۱۳۹۵/۷/۶
درود بر دکتر نوازنی
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه