دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380

  • از: بهرام نوازنی
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

خرید نسخه الکترونیکنسخه نمونه رایگان
 ۶۶۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 964-7357-62-1 

قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

معرفی کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380

آن چه که به عنوان روزشمار و گاه‌شمار و سالنامه مطرح است، چیزی فراتر از تاریخ به شیوه‌ی رایج است. روزشمار تاریخ Chronology، Almanac یا Timeline که به آن تبیین اتفاقات، تقویم وقایع و گاهنامه نیز اطلاق شده است، عبارت از ثبت وقایع و حوادث تاریخی به ترتیب زمان وقوع آن‌ها است. ولی آن چه که از دیرباز به نام‌های مشهور تاریخ هرودوت، تاریخ تمدن ویل دورانت، سیرت کوروش کبیر، تاریخ جهان نو، تاریخ طبری و ناسخ التواریخ برای ما باقی مانده است، نگارش تاریخ و گذشته با تقریب یک ساله یا در برخی مواقع، یک ماهه است؛ یعنی روز واقعه و تصمیم‌گیری دقیقاً مشخص نیست. برای مثال باروت 2000 سال پیش در نزد چینیان کشف شد. یا پیامبر اکرم (ص) در عام الفیل به دنیا آمد. در حالی که وقایع این عالم علت و معلول یکدیگرند و این وقایع ممکن است در یک روز یا با فاصله‌ی اندکی در چند روز رخ دهد و بی‌توجهی به ترتیب رخداد این وقایع، به غفلت از علت‌های پدید آورنده‌ی آن‌ها منجر خواهد شد.
دوره مورد مطالعه این اثر از روز 29 مرداد 1367 آغاز و تا 18 خرداد سال 1380 ادامه می‌یابد. هدف از انتخاب 29 مرداد 1367، در واقع توجه به نقطه‌ی عطفی بود که در تاریخ پس از انقلاب اسلامی رخ داده است؛ روزی که سازمان ملل متحد پس از یک جنگ هشت سال و اند ویران‌گر و تحمیلی عراق بر ضد ایران، اقدام به اجراء عقب‌نشینی و آتش‌بس کرد. از این تاریخ به بعد، اگر چه بسیاری از ویژگی‌های اساسی انقلاب اسلامی همچنان ادامه یافته و اصول و ارزش‌های حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است، اما بسیاری از مسائل دوره‌ی قبل سپری و مسائل جدیدی مطرح شد و در مقابل انتظارات جدیدی که از جمهوری اسلامی ایران می‌رفت، اولویت‌بندی تازه‌ای صورت گرفت و سیاست‌های نوینی اتخاذ گردید. مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره جدید را می‌توان سرلوحه قرار دادن شعار عزت، حکمت و مصلحت، سازندگی اقتصادی و ایجاد یک کشور آباد اسلامی به عنوان الگو نام برد در حالی که مهم‌ترین ویژگی‌های دوره‌ی قبل خروش انقلابی، صدور افکار و تعالیم انقلاب اسلامی در همه اقصی نقاط جهان بشری و مبارزه دو سویه با شرق تجاوزکار و غرب جنایت‌کار بود.

نقطه‌ی مهم دیگر در تاریخ این دوره را می‌توان دوم خرداد 1376 دانست که با پیروزی حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری آغاز و در دور بعدی انتخابات در 18 خرداد 1380 هم مورد تأیید مجدد قرار گرفت. دوم خرداد هم تحولات بسیاری را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرد و با وصف این که بسیاری از ویژگی‌های اساسی انقلاب اسلامی ادامه یافته و همچنان بر اصول و ارزش‌های حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تأکید شده است، اما بسیاری از مسائل دوره‌ی قبل سپری و مسائل جدیدی مطرح شد و در مقابل انتظارات جدیدی که از جمهوری اسلامی ایران می‌رفت سیاست‌های نوینی نیز اتخاذ گردید. مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره‌ی جدید را می‌توان پی‌گیری مجدانه‌ی سیاست تنش‌زدایی و اعتمادسازی، تأکید بر گفت‌وگوی میان ملت‌ها و تمدن‌ها و مذاهب و فرهنگ‌ها و توسعه‌ی سیاسی و اجتماعی نام برد.
مفاهیم و موضوعاتی که در این اثر مورد توجه قرار گرفته، مسائل و مواضع مربوط به سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در دوره‌ی یاد شده است. هدف این است که با ارائه‌ی یک تصویر واضحی از روابط بین‌الملل و رفتار دولت‌ها و دیگر بازیگران عرصه‌ی بین‌المللی نشان دهم که دولت ایران چگونه با تغییرات و تحولات این روابط خود را همگام می‌سازد. دولت ایران، همچون هر دولت دیگری، برای خود سیاست خارجی ویژه‌ای دارد چرا که عضو جامعه‌ی ملت‌هایی است که در کنار هم سیستم بین‌المللی را شکل می‌دهند و هر یک به نوبه‌ی خود نیازمند ارتباط با دیگر اعضاء می‌باشد.

فهرست مطالب

مقدمه
بخش اول           دوره ی بازسازی اقتصادی
سال 1367: از 29 مرداد ماه
سال 1368
سال 1369
سال 1370
سال 1371
سال 1372
سال 1373
سال 1374
سال 1375
سال 1376: تا 2 خرداد ماه
بخش دوم             دوره ی توسعه ی سیاسی
سال 1376: از 2 خرداد ماه
سال 1377
سال 1378
سال 1379
سال1380: تا 18 خرداد ماه
نتیجه
کتابنامه
فهرست اشخاص
فهرست مفاهیم

راهنمای دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380

برای دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب گاهشمار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: از مرداد ماه 1367 تا خرداد ماه 1380
ابراهیم. د
۱۳۹۵/۱۰/۲۷
کتاب خوبی هست
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه