دانلود کتاب گوهر


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گوهر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب گوهر

«گوهر» از جهاتی شبیه به «دا» است. هر دو کتاب، خاطرات مربوط به جنگ هستند و راویان هر دو، خاطره گویی‌شان را از جایی شروع می‌کنند که مادرشان یعنی «گوهر» و «دا» متولد می‌شوند. باقی ماجراها هم در هر دو کتاب منتهی به انقلاب و جنگ تحمیلی می‌شود.

مهدی جعفری‌نسب اشکذری در کتاب «گوهر»، دست مخاطب را می‌گیرد و با خود ‌می‌برد به اشکذر یزد. او با صداقت و صراحتی غریب، ماجرای این را که پدرش در اشکذر به مادرش دل می‌بندد روایت می‌کند و بعد می‌رسد به ازدواج آنها و تولد بچه‌ها. اساسا فصل اول کتاب، از تولد گوهر- مادر راوی- آغاز می‌شود و تا آغاز انقلاب اسلامی ادامه می‌یابد. جعفری‌نسب در این فصل، از آداب و رسوم مردم اشکذر می‌گوید و محصولاتی که می‌کاشتند و بازی‌های کودکانه؛ بعد هم می‌رود به سراغ مریضی سخت مادرش که البته به خیر می‌گذرد و تولد پشت هم بچه‌ها که تعدادشان به 12 فرزند می‌رسد. از کنار مراسم آیینی در محرم و صفر هم بی‌اعتنا نمی‌گذرد. فصل دوم کتاب، با زمزمه‌های انقلاب اسلامی شروع می‌شود که بی‌تردید اشکذر و مردمش هم در به ثمر رسیدن آن نقش ایفا می‌کنند. پایان‌بخش این فصل، آن‌جایی است که راوی به مشهد رفته و در راه برگشت، از رادیوی اتوبوس می‌شنود که عراق به ایران حمله کرده است. بدین ترتیب فصل سوم کتاب شکل می‌گیرد که به ایام دفاع مقدس اختصاص دارد. حالا از خانواده پر اولاد جعفری که حاصل ازدواج گوهر و همسرش علی هستند، چهار پسربه جبهه می‌روند: محمدحسین، جواد، حسن و عباس. همگی هم در عملیات رمضان شرکت می‌کنند. بعد هم راوی کتاب«گوهر» به جنگ می‌رود.

روزهای ملتهبی است؛ خبر می‌رسد که عباس مجروح و حسن اسیر شده است. بعد هم عباس به شهادت می‌رسد که حتی پیکر مطهرش باز نمی‌گردد. محمدحسین، شهید بعدی است که خانواده جعفری‌نسب تقدیم می‌کند. در همه این اتفاقات هم گوهر، چون شیر زنی ایستاده است و خم به ابرو نمی‌آورد. اگرچه درگذشت گوهر، فضای کتاب را غمزده می‌کند، اما پایان‌بندی آن، با بازگشت حسن از اسارت و پیکر شهید عباس، شوق‌برانگیز است. تصاویر انتهای کتاب هم بر جذابیت و اثربخشی‌اش افزوده‌اند.

از متن کتاب:

علی چند بار اراده کرد چیزی بگوید؛ ولی وقتی می‌خواست بگوید، منصرف می‌شد. گوهر یک بار نگاهش را بالا آورد؛ علی را دید و دوباره سریع نگاهش را پایین انداخت. علی کمی ذوق کرد و گفت:

ـ دلت آمد این‌قدر من را اذیت کنی؟

گوهر، چشمش را کمی بالا آورد و دهانش را برای خنده باز کرد. دندان‌های سفید و منظمش، علی را به وجد آورد. توأم با خنده گفت:

ـ شما هم خوب بلد بودید.

چهرۀ فرشته‌سایی که در این چند صحنه از گوهر در ذهن و مغز و روح و روان علی نقش بست، هرگز پاک نشد.

فهرست مطالب

مقدمه
فصل یکم: تا آغاز انقلاب اسلامی
فصل دوم: تا آغاز دفاع مقدس
فصل سوم: دفاع مقدس

 ۳۶۸ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-175-265-0 

چاپ ۱۳۹۰: ۶۹۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب گوهر

برای دانلود کتاب گوهر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  گوهر
سید ساداتی
۱۳۹۶/۲/۴
این کتاب عالیه حتما بخوانید .کتاب از تولد مادر خانواده (گوهر)شروع میشود و با تولد روای مهدی اشکذری ادامه یافته و دوران انقلاب و جنگ و حال و هوای روستای اشکذر را بخوبی روایت میکند . بسیار زیبا و صادقانه نوشته شده .
sara ss
۱۳۹۶/۲/۲
سلامواقعا کتاب قشنگی بود روایتی صادقانه از بطن زندگی مردم عادی در روزگار جنگخواندن این کتاب رو ب همه شما توصیه میکنم
کاربر ع
۱۳۹۷/۱۰/۳
خیلی کتاب قشنگیه نمدونم چی بگم بقول دوستان صادقانه مخصوصا مادر شهید زندگی روستایی بی غل وغش ووپاک عالیه بخونید لذت ببرید حتما حتما بخونید
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۳)