معرفی و دانلود PDF کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی

عکس جلد کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی
قیمت:
۲۲۵۰۰ تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی

کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی نوشته‌ی محمدحسین وزیری و فهیمه وزیری، به صورت کاربردی و علمی اجزای داخلی، کارکرد و وظایف هر یک از دستگاه‌های داخلی بدن را معرفی و توصیف می‌نماید.

درباره‌ی کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی:

علم آناتومی و فیزیولوژی از اساسی‌ترین علوم زیربنایی و پایه‌ای رشته‌های پزشکی است که یادگیری آن برای فهم و درک بیماری‌ها اهمیت زیادی دارد. تاکنون کتاب‌های زیادی در رابطه با این علوم به رشته تحریر درآمده است تا مورد مطالعه دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی قرارگیرد.

با توجه به اینکه پیش‌نیاز درس‌های "بیماری‌های ناشی از کار" و "کمک‌های اولیه" در رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای، "فیزیولوژی و کالبدشناسی" می‌باشد و طبق بررسی انجام شده تاکنون کتابی خلاصه، مناسب و مطابق سرفصل‌های اعلام شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این رشته نوشته نشده است، نویسندگان تصمیم گرفتند این کتاب را که طبق سرفصل‌های "درس 3 واحدی فیزیولوژی و کالبدشناسی" دانشجویان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای است به نگارش درآورند تا مورد استفاده آنان قرار بگیرد.

کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی (Physiology and Anatomy) از دوازده فصل تشکیل شده است. فصل اول کلیات آناتومی، فصل دوم آناتومی اسکلت بندی انسان، فصل سوم آناتومی و فیزیولوژی عضلات، فصل چهارم آناتومی دستگاه عصبی مرکزی و محیطی، فصل پنجم مختصری از آناتومی پوست و بافت‌های پوششی، فصل ششم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس که در رشته بهداشت حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد، فصل هفتم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه قلب و عروق، فصل هشتم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه ادراری، فصل نهم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه شنوایی که به لحاظ مواجهات شغلی اهمیت زیادی دارد، فصل دهم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه بینایی، فصل یازدهم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه گوارش و در فصل دوازدهم موضوع فیزیولوژی و آناتومی دستگاه تولید ‌مثل انسان، حاملگی، شیردهی و دوران بلوغ نیز مورد بحث قرار گرفته است.

کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای دانشجویان رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای، ایمنی کار و پزشکی مناسب است.

در بخشی از کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی می‌خوانیم:

پوست دارای اعمال مهمی است. پوست مایعات بدن را در محدوده‌های خاص خود نگه می‌دارد، از بافت‌های زیرین در مقابل میکروارگانیسم‌ها، مواد زیان آور و پرتوها محافظت می‌کند، ویتامین D تولید می‌نماید و به تنظیم درجه حرارت بدن کمک می‌کند، پوست تقریباً 10 درصد وزن طبیعی بدن را تشکیل می‌دهد و مرکب از سه لایه اپیدرم، درم و بافت‌های زیر جلدی است، سحطی‌ترین لایه اپیدرم است که نازک و فاقد عروق می‌باشد، ضخامت اپیدرم حدود 0/1 تا 0/2 میلی‌متر است، اپیدرم شامل یک لایه خارجی شاخی است که مهم‌ترین سد پوست را تشکیل داده و مانع اصلی در برابر نفوذ مواد شیمیایی اگزون و میکرو ارگانیسم‌ها است. بقیه اپیدرم شامل کراتینوسیت‌ها، مقداری ملانوسیت و سایر سلول‌ها از جمله سلول‌های ایمنی نظیر سلول‌های لانگرهانس می‌باشد، تغذیه اپیدرم به درم وابسته است که زیر آن قرار دارد.

درم یک ساختمان حمایت کننده بافت همبند است و شامل کلاژن و دسته‌های الاستیک است. درم حاوی عروق خونی و لنفاتیک است و خونرسانی فراوانی دارد که توسط آن‌ها سلول‌های ایمنی نظیر ماکروفاژها، ماست‌سل‌ها و لنفوسیت‌ها به درم حمل می‌شود. ضمایم پوستی نظیر فولیکول‌های مو، غدد سباسه، غدد عروق آپوکرین و اکرین و مو در درم یافت می‌شود، زیر درم لایه چربی زیر جلدی قرار دارد که بعنوان یک بالشتک بین اپیدرم/درم و ساختمان‌های داخل بدن عمل می‌کند. پوست به عنوان یک لایه حفاظتی کارآمد بدن عمل می¬کند و وظیفه اصلی آن عمل حفاظتی در برابر مواد مختلف است.

پوست به علت داشتن قدرت کششی و ارتجاعی زیاد می‌تواند یک سد دفاعی در برابر آسیب‌های فیزیکی بخصوص فشارهای جنبی به وجود آورد. لایه شاخی مانند سدی عمل کرده و پوست را در برابر مواد حساس کننده و محرک، سموم سیستمیک و میکروارگانیسم‌ها حفظ می‌کند. رنگدانه پوست یا ملانین پوست را از آسیب اشعه ماوراء بنفش حفظ می‌کند حرکت مستمر سلول‌های اپیدرمی به سمت بالا باعث تجدید حیات این لایه شده است و این کار مانع کولونیزاسیون و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود. علاوه بر این، عملکرد تنظیم حرارت پوست توسط تعریق انجام می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: کلیات آناتومی 
فصل دوم: آناتومی اسکلت‌بندی انسان 
فصل سوم: آناتومی و فیزیولوژی عضلات  
فصل چهارم: آناتومی دستگاه عصبی مرکزی و محیطی 
فصل پنجم: آناتومی پوست و بافت‌های پوششی
فصل ششم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس 
فصل هفتم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه قلب و عروق 
فصل هشتم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه ادراری 
فصل نهم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه شنوایی 
فصل دهم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه بینایی 
فصل یازدهم: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه گوارش  
فصل دوازدهم:  آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل 
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات بشری
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۹۱
زبانفارسی
شابک978-964-3994-63-1
موضوع کتابتخصص‌های پزشکی، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۲۵۰۰ ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی

برای دریافت کتاب فیزیولوژی و کالبدشناسی عمومی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.