معرفی و دانلود کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی

عکس جلد کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی
قیمت:
70000 تومان - 12.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی

خانواده درمانی یکی از گرایشات علم روانشناسی‌ست که به طور ویژه به مشکلات زیستی، روحی و اجتماعی خانواده‌ها می‌پردازد. کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی تالیف اشرف سادات موسوی، شرح مفصلی از روش‌های کاربردی خانواده درمانی است که عمدتاً با رویکردی سیستمیک، تکوین یافته‌اند.

درباره کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی:

خانواده‌ درمانی در واقع کوششی است برای درک تعاملات خانواده و بررسی مشکلاتی که در روند پویایی یک خانواده اختلال ایجاد کرده است. یک خانواده درمانگر با بررسی شرایط درونی و بیرونی مراجعین به آن‌ها کمک می‌کند تا چالش‌ها و بحران‌های موجود را حل کنند و در شرایطی سالم به رشد و تعالی دست یابند.

در یک جامعه خانواده محور، داشتن ابزار اولیه تأثیرگذاری بر سیستم خانواده‌ها و اصلاح مکانیسم‌های معیوب، از نیازهای قطعی به شمار می‌رود. ابزارهایی نظیر متون راهنما (کتاب، مجله، جزوه...)، مؤسسات پژوهشی خانواده، کانون‌های آموزش خانواده‌درمانی و مراکز خانواده‌درمانی.

اشرف سادات موسوی پس از تجربه دوره فوق‌لیسانس (MSc) خانواده‌درمانی، و انجام کارهای تحقیقاتی بر روی تعاملات خانواده، (به عنوان پایان نامه دوره دکتری (PhD)، روز به روز به اثربخشی خانواده‌درمانی برای حل مسائل خانواده‌ها و زمینه‌سازی رفاه اعضای خانواده، ایمان بیشتری آورده‌ است و دست به تالیف کتابی کاربردی زده تا در این حوزه مفید و راهگشا باشد.

همچنین روش‌های تدریس در دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترای روان‌شناسی بالینی، مشاوره و نیز آموزش دستیاران روان‌پزشکی، نشان داده است که باید به خانواده‌ درمانی در کشور توجه‌ بایسته معطوف شود. بنابراین در ویرایش جدید این کتاب تلاش شده تا برای تدریس خانواده‌ درمانی به صورت نظری و عملی چارچوبی در نظر گرفته شود و ارائه مطالب سودمند و مورد نیاز مراکز آموزشی در آن قرار گیرد. فصل‌های مختلف این کتاب نیز طی سال‌ها تجربه مولف به صورت دست‌چینی از مطالب مورد نیاز، ترجمه و تدوین شده‌اند.

کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی مناسب چه کسانی است؟

کتاب حاضر به علاقه‌مندان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه روانشناسی خانواده توصیه می‌گردد. علاوه بر این به خانواده‌هایی که برای حل معضلات تربیتی و ارتباطی خود به منبعی معتبر نیاز دارند، مناسب خواهد بود.

در بخشی از کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی می‌خوانیم:

بازنگری متون فراوان درباره «والد بودن» نشان می‌دهد که با ترکیب دو بعد 1) مهربان یا پذیرنده و 2) کنترل کننده، می‌توان به چهار سبک «والد بودن» رسید که هر کدام از آن‌ها همراه با نتیجه رشدی خاصی برای کودک هستند.

والدین مقتدر: والدین مقتدر، کسانی هستند که نگرش (مهربان یا پذیرنده) کودک محور همراه با کنترل متوسط را پذیرفته‌اند. آن‌ها متناسب با سن فرزندان به آن‌ها مسئولیت می‌دهند و برای رسیدن فرزندان به حداکثر سطح رشد لازم برای دستیابی به یک فردیت مطمئن و مستقل، ساختار لازم را فراهم می‌آورند.

والدینی که از سبک اقتدار استفاده می‌کنند، به فرزندان خود می‌آموزند که درگیری و اختلاف به وسیله درنظرگرفتن نقطه‌نظر فرد دیگر و در چارچوب گفتگو، به طور مؤثرتری حل خواهد شد. این رشته از مهارت‌ها، به رفتار مؤثر حل مشکل مشترک، می‌انجامد و بعدها به امکان ایجاد روابط خوب با گروه همسال ختم می‌شود و در نتیجه به ایجاد یک شبکه حمایت اجتماعی خوب می‌انجامد.

والدین مستبد: فرزندان والدین مستبد که طردکننده و نیز کنترل‌کننده‌اند، به بزرگسالانی خجول تبدیل می‌شوند و علاقه‌ای به شروع ارتباط ندارند. سبک خاص انضباطی والدین مستبد به فرزندان می‌آموزد که اطاعت بی‌چون و چرا بهترین راه برای کنار آمدن با تفاوت‌های بین‌فردی و حل مشکلات است.

والدین آسان‌گیر: فرزندان والدین آسان‌گیر، که مهربان و پذیرنده، اما فاقد انضباط هستند، در سال‌های بعدی زندگی نمی‌توانند از برنامه خاصی در زندگی پیروی کنند و کنترل تکانه‌ای (ضعیفی) را به نمایش می‌گذارند.

والدین بی‌توجه: والدین بی‌توجه هم طردکننده و هم کم توقع‌اند و فرزندان ایشان یعنی فرزندانی که محبت یا پذیرش ناچیزی را از جانب والدین خود تجربه کرده‌اند و هم‌زمان انضباط سخت یا کم (ناکافی)، و نظارت ناهماهنگ والدین در مورد آنان اعمال شده است، در سال‌های بعد مشکلات سازگاری را نشان می‌دهند که نیاز به مداخلات خانواده‌درمانی را در پی خواهد داشت (به ویژه زمانی که تنبیه بدنی اعمال شده باشد).

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
بخش اول: خانواده درمانی سیستمی: تاریخچه، مفاهیم و مباحث بنیادین
فصل اول: خانواده، خانواده‌درمانی، و تاریخچه
فصل دوم: خانواده درمانی سیستمی: مفاهیم و مباحث بنیادین
فصل سوم: اهداف خانواده‌درمانی در طول چرخه زندگی
بخش دوم: خانواده درمانی سیستمی: رویکردها، مفاهیم و تکنیکها
فصل چهارم: رویکرد ساختاری
فصل پنجم: رویکرد ارتباطی / استراتژیک
فصل ششم: رویکرد گروه میلان
بخش سوم: مصاحبه، ارزیابی و گزارش‌نویسی 
فصل هفتم: دستورعمل مصاحبه استاندارد بالینی خانواده 
فصل هشتم: مصاحبه؛ ابزاری برای تحقیق، ارزیابی و درمان
فصل نهم: ابزارهای مصاحبه و گزارش‌نویسی
فصل دهم: جمع‌بندی
منابع
واژه‌نامه انگلیسی به فارسی
واژه‌نامه فارسی به انگلیسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات مهر کاویان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات300
زبانفارسی
شابک978-964-2765-13-3
موضوع کتابکتاب‌های خانواده و روابط
قیمت نسخه الکترونیک
70000 ت - 12.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی

فرحناز شمشادی
۱۴۰۱/۳/۱۲
یک خلاصه خیلی عالی ازمسایل مهم در خانواده درمانی
مریم
۱۴۰۱/۱۲/۱۴
ساده و روان و پایه ای
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی

برای دریافت کتاب خانواده درمانی: نکات کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.