معرفی و دانلود کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی

عکس جلد کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی
قیمت:
۴۰۰۰۰ تومان - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی

کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی پیمانی برای شکوفایی نوشتن خلاق است! نوئل گرگ با تمریناتی که ارائه می‌دهد به صورت عملی به شما می‌آموزد تا از چه روش‌هایی برای نوشتن نمایشنامه استفاده کنید و چطور نوشته‌ای خلاقانه و خارق‌العاده بیافرینید.

درباره‌ی کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی:

مبانى کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی (Playwriting: a practical guide) در وهله اول ارسطویى است و این بدان معنا نیست که روش نوئل گِرگ (Noel Greig) پاسخگوى مطالبات امروزى‌تر نمایشنامه‌نویسى نخواهد بود. قطعاً این کتاب در بین تمام کتاب‌هاى سال‌هاى اخیر و یا حتى چندین دهه گذشته، یکى از بهترین‌هاست. گِرگ به رغم اینکه کاملاً مشخص است به مبانى نظرى نمایشنامه‌نویسى کاملاً آشناست، اما کمتر تن به تشریح اصول نظرى مى‌دهد. در بطن روش گِرگ، اصل ساختن، ابداع و صناعت به نحوى بارز وجود دارد.

نویسنده در این کتاب هدفى عملى دارد: اینکه برخى از چیزهایى را که در مورد فن ساختن نمایشنامه‌ها یاد گرفته‌، با همه قسمت کند. بخش اعظم این کتاب، بر مبناى کار او با بازیگران، نویسندگان و دیگر هنرمندان تئاتر از انگلستان و گرداگرد جهان شکل گرفته است. این کتاب همه نویسندگان از هر سن، پس‌زمینه و فرهنگ اجتماعى را ترغیب می‌کند تا به ساخت داستان‌هایى بپردازند که هوا را با مشهود کردن رفتارِ انسانِ در حالِ کنش آشفته مى‌کند.

این کتاب براى همه کسانی نوشته شده است که به عنوان قسمتی از تحول اجراى زنده، با «کلمه» سروکار دارند. حرکت عملى‌اى که این کتاب ارائه مى‌کند از طریق درگیرى نویسنده با گستره بزرگی از جمعیت‌ها و زمینه‌ها، بسط و تکامل یافته است: تئاتر آموزشى و مختص جوانان، گروه‌هاى محلى (جغرافیایى یا ذى‌نفع)، گروه‌هاى حرفه‌اى و آماتور در انگلستان و در سطح بین‌المللى. کل تمرین‌هاى کتاب به نحوى بسط یافته است که براى زمینه‌اى مشخص قابل کاربرد باشد، و تقریباً بدون استثنا، همه تمرین‌ها را مى‌توان براى هر زمینه‌اى به کار برد.

شما مى‌توانید از این کتاب به روش‌های گوناگونی چون راهنمایى قدم‌ به‌ قدم براى ساختن یک روایت کامل، به‌شکل فردى و گروهى، منبعى «فشرده» براى دوره‌ها و کارگاه‌هاى کوتاه‌مدت و منبعى از الگوها براى پروژه‌هاى اجرایى با مقیاس بزرگ بهره بگیرید.

نکوداشت‌های کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی:

- جشنی پرسروصدا برای نگارش دراماتیک. نسل بعدی تمرین کنندگان تئاتر با استفاده از این تکنیک ها به عنوان تکنیک های نمایشی خود ظهور می کنند. (STP 25)

- به اندازه ی یک مسترکلاس ... آیا می خواهید نمایشنامه بنویسید؟ شما به این کتاب احتیاج دارید. (Writers Forum)

- از این کتاب می‌توان به شکل‌های مختلفی استفاده کرد: به عنوان یک راهنمای قدم به قدم برای خلق یک نمایشنامه‌ی شخصی، به عنوان مرجعی سودمند برای یک مدرس یا رهبر ورک‌شاپ، یا به عنوان عاملی برانگیزاننده برای نمایشنامه‌نویسی گروهی. (آمازون)

کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر در عرصه‌ی تئاتر فعالیت می‌کنید و به نوشتن نمایشنامه علاقه‌مند هستید، این کتاب را از دست ندهید.

با نوئل گرگ بیشتر آشنا شویم:

این کارگردان و نمایشنامه‌نویس بزرگ در سال 1944 در بریتانیا متولد شد. او علاوه بر بازیگری و تدریس در عرصه‌ی تئاتر، یکی از فعالان اجتماعی نیز به شمار می‌رود و در اغلب آثارش در پی بر هم زدن هنجارها و محدودیت‌های موجود در جامعه بوده است. نوئل گرگ در کینگ کالج لندن به تحصیل پرداخت و پس از آن یک مرکز هنرهای بصری بین‌رشته‌ای را پایه‌ریزی کرد و آن را برایتون کامبینیشن نام گذاشت.

نوئل بیش از 50 نمایشنامه نگاشت و نمایش‌های بسیاری را به اجرا درآورد و در جریان کارگاه‌های آموزشی خود تجربه‌هایش را هم در انگلیس و هم در سرتاسر دنیا با دوستداران تئاتر در میان گذاشت. او سرانجام در سال 2009 در سن 60 سالگی درگذشت.

در بخشی از کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی می‌خوانیم:

تم‌هاى یک نمایشنامه ضرورتاً به شیوه‌اى صریح بیان نمى‌شوند، بلکه بیشتر در بافت [متن] تنیده مى‌شوند. هملت به این دلیل نمایشنامه پیچیده‌اى نیست که موضوعش پیچیده است؛ در واقع، موضوع آن را مى‌توان به‌راحتى با گفتن مثلاً چنین جمله‌اى بیان کرد: «شاهزاده‌اى جوان که قادر به گرفتن انتقام از قاتل پدرش نیست، مرگ و نابودى را براى همه درباریان به ارمغان مى‌آورد».

پیچیدگى این نمایشنامه در این واقعیت نهفته است که تم‌هایش بسیار زیاد و فشرده‌اند: مسأله اراده آزاد، ماهیت جنون، محدودیت‌هاى فرد، و غیره. مى‌توانیم بگوییم که هملت بر حسب داستانش در مورد چیست، ولى در نهایت تعیین این امر که این نمایشنامه بر حسب تم‌هایش «در مورد» چیست، آسان نیست. این اصل در مورد همه متونى که براى اجرا نوشته مى‌شوند صادق است.

زمانى نمایشنامه‌اى جامعه‌محور را براى گروهى در انگلستان نوشتم. نمایشنامه به تاریخچه خانه‌اى مشهور، شکوهمند و متروک که اولین اجراى رؤیاى شب نیمه تابستان در آن اتفاق افتاده بود مى‌پرداخت. اسطوره و افسانه محلى، ملکه الیزابت اول، و خانواده‌اى قرن بیستمى، در اجرایى سیار در محوطه خانه نقش مهمى داشتند. درحالى‌که به داستان شکل مى‌دادیم، مشخص شد که در پس دستمایه رویدادهاى معاصر و تاریخى، پرسش درونمایه‌اى (تماتیک) و مهمِ «تاریخ به چه کسى تعلق دارد؟»، در حال شکل‌گیرى است. در قضیه دیگرى، زمانى که با یک گروه از دانش‌آموزان مقطع ابتدایى بر روى قصه حماسىِ آن‌ها در مورد کشمش قبیله‌اى کار مى‌کردم، پرسش مهمى که مطرح مى‌شد این بود که «در چه زمان وفادارى به گروه، به کشمش درون‌گروهى تبدیل مى‌شود؟».

تم بدین معناست که داستان «به‌واقع» در مورد چیست. ولى براى هر کسى گروه‌ها یا افراد مهم است که در مراحل اولیه [نگارش] با این مفهوم درگیر شود. اما درست شبیه هر چیزى دیگرى که به صناعت نگارش براى اجرا مربوط مى‌شود، تم‌ها «صرفاً اتفاق نمى‌افتند». زمانى که چارچوب کلى داستان را خلق مى‌کنید و آن را با کنش شخصیت‌هایتان همراه مى‌کنید، احتمالاً در مورد ایده‌هاى بزرگى که در بطن نمایشنامه قرار گرفته است، فکر نمى‌کنید.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه مترجم
مقدمه نویسنده بر ترجمه فارسى
مقدمه بر چاپ انگلیسى
سپاسگزارى‌ها
1: آماده‌شدن و گرم‌کردن
خاطره
نگارش آنى
ساختن شخصیت
گفت‌وگو (دیالوگ)
طرح
تم
مکان
آخرِ کار
زبان و تصویرپردازى
2: تم
تعیین دستور کار
3: مسأله
حل مسأله
مسأله در جهت تم
4: ساختن شخصیت
خاص‌بودن شخصیت
به‌حرکت‌واداشتن شخصیت‌ها
نتیجه
5: پیداکردن داستان
تغییر
زیرمتن
ساختار 1: انتقال اطلاعات
ساختار 2: چاشنى‌ها و بمب‌ها
نتیجه‌گیرى نهایى
خلاصه
6: مکان
مکان به عنوان شخصیت
مکان به عنوان داستان رویداد
7: صداى شخصى
زبان در مقام موسیقى
زبان به عنوان جوهر
زبان و احساس
صداى شما زبان آن‌ها
شعر روزمره
تقلا براى بیانگرى
از واژه‌ها بر حذر باشید
8: دستنویس دوم
تصویر بزرگ
کالبدشکافى متن
تغییر دائم
بنیادهاى نمایشنامه
چون یا اگر
طرح فرعى
شخصیت‌ها: اهداف
شکل‌هاى صحنه
شکل‌هاى داستان
ژانر
انواع داستان
هایکو
9: پروژه‌هاى اجرایى
تمرین‌هاى درون پروژه
پیوندزدن
ضمیمه الف: استفاده از این اثر در زمینه‌اى خاص
ضمیمه ب: هدایت فرایند

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی
نویسنده
مترجمعلی اکبر علیزاد
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۹۲
زبانفارسی
شابک978-600-5193-04-6
موضوع کتابنگارش
قیمت نسخه الکترونیک
۴۰۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی

برای دریافت کتاب راهنمای عملی نمایشنامه نویسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.