معرفی و دانلود کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام

عکس جلد کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام
قیمت:
۱۲۹۰۰ تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام

شهادتی حیرت‌انگیز از معتمد و مشاور ناخواسته یکی از بدنام‌ترین دیکتاتورهای تاریخ. کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام حاصل تجربیات علا بشیر از سال‌های خدمت به رئیس‌جمهور وقت و خانواده اوست. این اثر استثنائی که با عشق به وطن و غم و اندوه نوشته شده منبعی ارزشمند برای شناخت دقیق صدام حسین و همینطور تاریخ مدرن عراق است.

درباره کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام:

کتاب خاطرات پزشک صدام، یک اثر اتوبیوگرافی از پرآشوب‌ترین دوران تاریخ عراق، یعنی حکومت صدام است. علا بشیر (Ala Bashir) که ناخواسته عضوی از گروه پزشکی خانواده رئیس جمهور شده بود، خود را معتمد ناخواسته حسین می‌نامد. او به واسطه شغل خود بیش از بیست سال به درون کاخ‌های صدام و خانواده‌اش رفت و آمد داشت، جایی که با وجود حضور نیروهای امنیتی بی‌شمار خطرناک‌ترین مکان عراق به حساب می‌رفت. زنده ماندن در مکانی که افراد بی‌دلیل به کام مرگ می‌رفتند یا مجازات‌های سختی را متحمل می‌شدند به تنهایی دستاوردی تحسین‌آمیز و البته حیرت‌آوری است اما علا بشیر حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

شاید چالش برانگیزترین بخش فعالیت به عنوان پزشک، نجات دادن جان شخصی است که از عواقب زنده ماندن او آگاه هستید. علا بشیر، این پزشک ماهر و معروف عراقی که عشق بسیاری به وطن خود داشت، آرزوی سقوط صدام و حکومتش را در دل می‌پروراند با این حال مجبور بود تمام تلاشش را برای حفظ سلامتی و زنده ماندن این دیکتاتور خاورمیانه انجام دهد. او که به دلیل نفوذ به بالاترین سطح سیاست، نظاره‌گر بازی قدرت و دسیسه‌ها، تسویه حساب‌ها، فساد و دشمنی‌های خونین خانوادگی بسیاری بود شاید بیشتر از هر شخص دیگری نسبت به اسرار رئیس‌جمهور و خانواده‌اش آگاهی داشته باشد و این نکته توضیح می‌دهد که چرا باید کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام (The insider: trapped in Saddam's brutal regime) را جدی بگیریم.

بشیر که زمان خدمت خود را دوران غم‌انگیز و ترسناک عراق مدرن می‌خواند، مثال کاملی از افرادی است که ناخواسته در میدان قدرت قرار می‌گیرند و گاهی حتی مجبور به بازی می‌شوند. این افراد معمولا قبل از هر چیز مشاهده‌گر قهاری هستند و به دلیل درگیر نبودن ایدئولوژیک یا سیاسی می‌توانند برداشت روشن و بی‌طرفانه‌ای از وقایع داشته باشند. علا بشیر نیز با استفاده از این توانایی، خواننده را به درون کاخ‌های ریاست جمهوری دعوت می‌کند و بانفوذترین و قدرتمندترین اشخاص عراق آن زمان را با نگاهی ریزبینانه به تصویر می‌کشد. او که در کنار حرفه پزشکی یک نقاش حرفه‌ای هم بود در طول سال‌های خدمت به صدام و بعد از آن آثاری متعددی را خلق کرد که بسیاری از آن‌ها بیانگر وضعیت کشور عراق و احساسات او نسبت به وطنش هستند. بخشی از این نقاشی‌ها در ابتدای فصل‌ها آورده شده‌اند، آثاری زاده از عواطف عمیق، بینش سیاسی و همینطور تجربه‌های منحصر به فرد زندگی که بیشتر از هر کلام دیگری جان مطلب علا بشیر را به مخاطب می‌رسانند.

کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب ارزشمند به تمام افرادی که از مطالعه آثار اتوبیوگرافی لذت می‌برند و همچنین اشخاصی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری از تاریخ عراق و خاورمیانه به دست بیاورند توصیه می‌شود.

با علا بشیر بیشتر آشنا شویم:

علا بشیر نقاش، مجسمه‌ساز و جراح پلاستیک عراقی است. او در کنار فعالیت به‌عنوان پزشک شخصی صدام، نمایشگاه‌های مختلف نقاشی برپا کرده است و به دلیل توجه به حالت‌های روحی و احساسی انسان‌ها شهرت دارد. علا بشیر جوایز ملی و بین‌المللی هنری بسیاری از جمله مدال طلا در نمایشگاه بین‌المللی بغداد در سال 1988، جایزه دوم نمایشگاه بین‌المللی پوستر پاریس در سال 1983 و بالاترین جایزه دولتی عراق برای هنرهای زیبا را در سال 2003 دست آورد. او همچنین طراح دو بنا معروف تاریخی در بغداد است: اتحاد"، مجسمه‌ای که عشق بین زن و مرد را به تصویر می‌کشد و "فریاد" که تراژدی پناهگاه عامریه را نشان می دهد، جایی که 400 زن و کودک در حمله هوایی آمریکا کشته شدند.

در بخشی از کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام می‌خوانیم:

حدود ساعت پنج صبح روز بیست و سوم سپتامبر سال 1980 در حالی که در بیمارستان الواسطی عراق به سر می‌بردم با صدای انفجار مهیبی از خواب پریدم. در آن زمان مدیر بیمارستان، جراح و مسئول بخش جراحی پلاستیک و بازسازی بودم.

از جایم برخاستم و به سمت پنجره دویدم. شعله‌های آتش و دود انفجار در محل زیونه که یکی از محلات اختصاصی سپاه عراق بود چند کیلومتر آن طرف‌تر دیده می‌شد. هنوز آفتاب با تابش اندکش در حال تعقیب تاریکی بود رنگ آفتاب بر اثر بمب‌های پرتاب شده به زرد طلایی گراییده بود.

در ابتدا تصور کردم کودتای دیگری روی داده است اما خیلی زود متوجه شدم که هواپیماهای ایرانی بودند. روز قبل صدام حسین سربازان، تانک‌ها و نیروهای هوایی را به سمت خاک ایران از جنوب به شمال گسیل داشته بود، و تهران دارد پاسخ می‌دهد.

بیست دقیقه پس از شنیدن انفجار آمبولانس‌های حامل کشته‌ها و زخمی‌ها از راه رسیدند. اولین قربانی یک پسر پنج ساله بود. او شب قبل را همراه خانواده‌اش برای لذت بردن از هوای خنک، بالای پشت بام گذرانده بود. سر بچه از بدنش جدا شده بود. تنها عامل اتصال سر به سایر اندام، پوستی خون‌آلود و گل‌آلود بود. پدر و مادرش نیز کشته شده بودند. آن‌ها به محض اینکه از بالای ساختمان به داخل باغچه کوچک حیاط پرتاب شده بودند مرده بودند.

صحنه خون خشکیده آغشته به گل و خاک آن‌ها به مثال تندیس‌های ساخته شده از گل پخته توسط سومری‌ها در هزاران سال پیش بود. یکی از تحلیل‌گران آمریکایی صدای آمریکا همان روز درگیری درازمدتی را پیش‌بینی کرد و گفت این جنگ سال‌های طولانی ادامه خواهد داشت و در نهایت هیچ‌کدام از طرفین پیروز این میدان نخواهد بود.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل یکم: رژیم گسترش می‌یابد
فصل دوم: مبارزات خیابانی
فصل سوم: خیانت
فصل چهارم: پاکسازی
فصل پنجم: جنگ علیه ایران
فصل ششم: جنگ علیه ایران پایان می‌یابد
فصل هفتم: طوفان صحرا
فصل هشتم: قیام
فصل نهم: گرسنگی
فصل دهم
فصل یازده: مار
فصل دوازدهم: تعقیب زنان
فصل سیزدهم: روباه بیابان
فصل چهاردهم: زندگی یک هنرمند
فصل پانزدهم: ازدواج
فصل شانزدهم: عدی می‌خواهد بیمارستان خود را اداره کند
فصل هفدهم: شمارش معکوس
فصل هیجدهم: نویسنده
فصل نوزدهم: خلیفه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام
نویسنده
مترجمفاطمه موحد پارسا
ناشر چاپیانتشارات ملینا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۶۰
زبانفارسی
شابک978-600-327-264-4
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۱۲۹۰۰ ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام

یاسر عزیزی
۱۴۰۱/۷/۱۷
با سلام
در این کتاب از حقیقت‌هایی پرده برداشته شده که دنیا را شگفت زده میتوان کرد
چون در عراق تا زمان حکومت حزب بعث وصدام مردم‌ای کشور نمیتوانستند از او یا حکومتش اعتراض داشته باشنه وکتاب بنویسند زیرا به بدترین شکل ممکن سرکوب میشدند.
هنوز چیز‌های زیادی هست که باید نوشته شود تا همه واقعیت رابدانند.
دکتر علا توضیح مختصری در این کتاب در مورد حکومت صدام داده بود
راضیه شمسی
۱۴۰۱/۸/۶
از اونجاییکه من کتاب‌های تاریخی و سیاسی رو دوست دارم این کتاب رو خوندم بد هم نبود ولی چون قبلا کتابی که از زبون بدل صدام بود رو خونده بودم و واقعا ازش لذت بردم این کتاب خیلی بنظرم عالی نیومد، از اونجاییکه کتاب از زبون پزشک صدام هست انتظار داشتم بیشتر جزئیات اتفاق افتاده راجع به خود پزشک باشه و بیمارستان ولی متاسفانه اینجوری نبود اما ممنونم از مترجم عزیز
علی باقری
۱۴۰۱/۲/۲۴
درود بر شما
سپاس و درود فراوان مرا بابت این کتاب که بسیار ارزنده و آموزنده بود پذیرا باشد
این کتاب را به تمامی مردم وطنم و مرمان عراق و دولتمردان حال حاضر توصیه به خواندن می‌کنم شاید عبرتی باشد
بسیار بسیار عالی بود
علی باقری
۲۳مارس ۲۰۲۲
م ن
۱۴۰۱/۸/۱۲
راستش سبکش زیاد مورد علاقه من نبود فکر کردم مثل کتاب شبیه صدام هست ولی اونجوری نبود بیشتر وقایع تاریخی بود تا خاطره گویی.
محمد شمس
۱۴۰۱/۷/۱۱
زندگی صدام بسیارپیچیده بوده باخواندن این کتاب انسان میفهمه صدام چقدرزندگی ترسناک وحشتناکی داشته که به هیچ کس اعتمادنداشته
سعید سلطانی
۱۴۰۱/۴/۷
کتاب خوبی بود. بسیاری اززوایای زندگی دیکتاتوررابیان میکند. عاقبت همه دیکتاتورهاهمین است
حامد وهابی
۱۴۰۱/۴/۳۰
به جنبه‌های روحی و روانی صدام و خاندانش از نقطه نظر یک فرد ثالث پی می‌برید
داوود پژوهان
۱۴۰۱/۹/۲۳
فارغ از اشتباهات چاپی کتاب خواندنی و اموزنده‌ای است.
مجتبی اسفندیاری
۱۴۰۱/۱۱/۴
ترجمه بسیار ضعیف و غلط املایی فراوان
Raminmohamadamini
۱۴۰۱/۱۰/۱۹
خوبه این آدم پزشکش رو نکشته😂🤣🤣
مشاهده همه نظرات ۱۰

راهنمای مطالعه کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام

برای دریافت کتاب خاطرات پزشک مخصوص صدام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.