معرفی و دانلود کتاب دوست داشتن وضعیت موجود: چهار پرسش برای دگرگونی زندگی

عکس جلد کتاب دوست داشتن وضعیت موجود: چهار پرسش برای دگرگونی زندگی
قیمت:
77000 تومان - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب دوست داشتن وضعیت موجود و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دوست داشتن وضعیت موجود و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دوست داشتن وضعیت موجود: چهار پرسش برای دگرگونی زندگی

برای دگرگون ساختن زندگی خویش آماده شوید!... بایرن کیتی در کتاب دوست داشتن وضعیت موجود، با پیش نهادن چهار پرسش بنیادین پیش روی مخاطب، به او در ایجاد تغییرات اساسی و سازنده در راستای ارتقای کیفیت زندگی‌اش، یاری می‌کند. اثر حاضر، به زعم منتقدان، یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه‌ی معنویت نوین به شمار می‌رود.

درباره کتاب دوست داشتن وضعیت موجود

بایرن کیتی (Byron Katie) یکی از برجسته‌ترین مربیان معنویِ روزگار ماست. این نویسنده‌ی توانا و آموزگار بادانش، در کتاب دوست داشتن وضعیت موجود: چهار پرسش برای دگرگونی زندگی (Loving what is) آموزه‌هایی را مطرح نموده که به قول اکهارت تله، نویسنده‌ی مشهور حیطه‌ی خودیاری، جوهر ازلی و ابدیِ وجود آدمی را به او می‌نمایانند.

کتاب دوست داشتن وضعیت موجود با نقل قولی از باروخ اسپینوزا، فیلسوف بزرگ هلندی، آغاز می‌شود. جمله‌ای سرشار از حکمت که به بهترین و موجزترین شکل ممکن، اندیشه‌ی مطرح‌شده از سوی بایرن کیتی در کتاب پیش رو را خلاصه می‌کند: «هرچه خود و عواطفتان را شفاف‌تر درک کنید، بیشتر عاشق وضعیت وجود می‌شوید.»

کیتی در کتاب پیش رو، شما را به زدودن اوهامی فرا می‌خواند که با به بند کشیدنتان، عشق ورزیدن به خود و جهان را برایتان محال می‌سازند؛ اوهامی که همانا زاییده‌ی تفکرات بی‌پایه و اساس آدمی‌اند. فرمول بایرن کیتی برای خلاصی از این اوهام ساده است: نخست و پیش از هر چیز، خویشتنِ خویش را بشناس، و آنگاه، با بصیرتی تازه به جهان نگاه کن.

به زعم بایرن کیتی، تمام تنش‌ها، رنج‌ها، تردیدها، ضعف‌ها و بی‌عملی‌های آدمی، ریشه در خودمحوری او دارند. البته مراد کیتی از خودمحوری، با آنچه معمولاً هنگام شنیدن این واژه استنباط می‌کنیم، متفاوت است. خودمحوری، در دایره‌ی واژگان بایرن کیتی، به معنای اعتبارِ بی‌چون‌وچرا قائل شدن برای عقاید و باورهای شخصیِ خویش است. کیتی می‌گوید برای برون‌رفت از وضعیت اندوهباری که اغلب آدمیان بدان دچارند، باید به طور اساسی در نگرش و جهان‌بینی خویش بازنگری کنیم، و با تأمل در چهار پرسش اساسی، اصول عقاید خویش را از نو سامان دهیم. چهار پرسش مذکور از این قرار است:

  • یک: آیا این (آنچه می‌بینم، می‌اندیشم یا بدان باور دارم) حقیقت دارد؟
  • دو: آیا واقعاً اطمینان دارم که این حقیقت دارد؟!
  • سه: وقتی این یا آن فکر را باور دارم، چه واکنشی نشان می‌دهم؟ به عبارتی، در چنین شرایطی، دقیقاً چه رخ می‌دهد؟
  • و سرانجام، چهارمین پرسش: بدون این فکر بدل به چه کسی خواهم شد؟

این سوالات اگرچه به ظاهر ساده و حتی پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسند، در خودْ حاوی این حقیقت اساسی و بنیادین‌اند که شکل زندگی آدمی، اغلب وابسته به تفکرات و عقاید اوست. به عبارتی، بیشتر مردم نه بر پایه‌ی حقیقت، بلکه بر اساس آنچه در گمان خویش حقیقت «می‌پندارند» زندگی می‌کنند. نتیجه‌ی این واقعیت دنیای پرآشوبی است که در آن به سر می‌بریم؛ دنیایی سرشار از تضادها، اختلاف نظرها، چالش‌ها، مرافعه‌ها و غیره و غیره و غیره. آیا در چنین دنیایی می‌توان نشانی از مهر و دوستی و عشق یافت؟ بعید است! اما چاره چیست؟ بایرن کیتی در کتاب دوست داشتن وضعیت موجود چنین پاسخ می‌دهد: چاره بیرون آمدن از دنیای محدود و بسته‌ی «خود»، و نگریستن به جهان از منظری کلی است. چرا که تنها در این صورت است که می‌توان از تنگ‌نظری‌ها، امیال گذرا و قضاوت‌های نادرست فردی عبور کرد، و جهان را، چنان‌که به واقع هست، یعنی در اوج زیبایی و توازن، مشاهده نمود. البته مبادرت به انجام چنین کاری ابداً ساده نیست. اینجاست که آموزه‌های درخشانِ بایرن کیتی به یاری ما می‌آید؛ آموزه‌هایی ساده، روشن، و در عین حال عمیق و متحول‌کننده، که جملگی در کتاب دوست داشتن وضعیت موجود ارزانی ما شده‌اند...

کتاب دوست داشتن وضعیت موجود به قلم فرناز فرود به زبان فارسی ترجمه شده، و به همت نشر کلک آزادگان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. امید که شما نیز همچون خیلِ عظیمی از خوانندگان این کتاب در سراسر جهان، از آموزه‌های بایرن کیتی نهایت بهره را ببرید.

نکوداشت‌های کتاب دوست داشتن وضعیت موجود

- کار بایرن کیتی موهبتی راستین برای جهان ماست... آموزه‌های او همچون شمشیری بُرنده، توهمات ناشی از رنج را از بین می‌برند و شما را قادر به بازشناسی جوهر ازلی و ابدی وجودتان می‌سازند. (Eckhart Tolle)

- کتاب دوست داشتن وضعیت موجود راهی بسیار کارآمد و بنیادی برای بهتر زیستن را پیش پای شما می‌گذارد. پرسش این است که آیا شهامت قدم نهادن در این راه را دارید یا نه؟ (Erika Jong)

- خدای بزرگ! بایرن کیتی از کدام سیاره آمده است؟!... کار او به طرز حیرت‌انگیزی مؤثر و گیراست. (David Chadwick)

- کتاب دوست داشتن وضعیت موجود آکنده از جواهر حکمت و خرد است. (Lama Surya Das)

کتاب دوست داشتن وضعیت موجود مناسب چه کسانی است؟

دوست‌داران آثار حیطه‌ی خودیاری و خودپروری، و علاقه‌مندان به آشنایی با آرای متفکران حوزه‌ی «معنویت نوین»، دو گروه از مخاطبین اصلی بایرن کیتی در کتاب دوست داشتن وضعیت موجودند.

با بایرن کیتی بیشتر آشنا شویم

بایرن کیتی به سال 1942، در تگزاس آمریکا دیده به جهان گشوده. این نویسنده، از سوی نشریه‌ی تایم، یکی از برترین مربیان معنوی عصر ما لقب گرفته است. فلسفه‌ی بایرن کیتی حول محور مفهومی پردامنه و پیچیده به نام «کار» می‌گردد، که معنای دقیق آن در کتاب‌های این نویسنده به دقت مورد بحث قرار گرفته است.

از میان آثار بایرن کیتی می‌توان به عناوینی چون «دوست داشتن وضعیت موجود»، «آیا به عشق تو محتاجم؟» و «هزار و یک دلیل برای شاد بودن» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب دوست داشتن وضعیت موجود می‌خوانیم

وقتی مریسا روی صحنه آمد تا کنارم بنشیند، بی‌تردید، ناراحت بود. لب‌هایش می‌لرزیدند و به نظر می‌رسید هر آن ممکن است به گریه بیفتد. ببینید وقتی کسی صادقانه خواهان شناخت حقیقت است، این واکاوی چه قدر مفید و مؤثر عمل می‌کند، حتی در حالی که او به شدت درد می‌کشد و فکر می‌کند در حقش ظلم بسیاری شده است.

مریسا [از روی کاربرگ خود می‌خواند]: من از دیوید شوهرم خشمگین هستم. برای این که مدام می‌گوید برای مرتب کردن اوضاع، وقت می‌خواهد. دوست دارم دیوید هر احساسی را که دارد، همان موقع ابراز کند، زیرا از سؤال کردن خسته شده‌ام و آن قدر صبر ندارم که منتظر بمانم.

کیتی: پس «شوهرها باید هر احساسی را دارند، ابراز کنند.» آیا این حقیقت دارد؟

مریسا: بله.

کیتی: و واقعیت در این جهان چیست؟

مریسا: خوب، به طور معمول ابراز نمی‌کنند.

کیتی: خوب، از کجا می‌دانم شوهرها نباید احساس‌هایشان را ابراز کنند؟ از آن جا که نمی‌کنند. [مریسا و حاضرین می‌خندند] گاهی اوقات این گفته واقعیت دارد. «شوهرها باید احساسشان را ابراز کنند» فقط یک فکر است که آن را بدون کوچک‌ترین گواهی باور داریم. وقتی این دروغ را باور داری، چه واکنشی نشان می‌دهی؟ وقتی این جمله را دروغ می‌خوانم، می‌دانی از چه زاویه‌ای حرف می‌زنم؟ این گفته که او باید احساس‌هایش را ابراز کند حقیقت ندارد، زیرا حقیقت این است که در تجربۀ تو، او احساسش را ابراز نمی‌کند. این حقیقت، به آن معنا نیست که او در ده دقیقه یا ده روز دیگر هم احساس‌هایش را به طور کامل ابراز نخواهد کرد. اما واقعیت این است که در حال حاضر، این موضوع حقیقت ندارد. بنا بر این وقتی این فکر را در سر داری، چه واکنشی نشان می‌دهی؟

مریسا: خشمگین و آزرده هستم.

کیتی: بله و وقتی این فکر را باور داری که او باید احساس‌هایش را ابراز کند و ابراز نمی‌کند، چه رفتاری با او داری؟

مریسا: احساس می‌کنم در حال فضولی کردن هستم. از او متوقع هستم.

کیتی: عبارت «احساس می‌کنم» را کنار می‌گذارم. تو فضولی می‌کنی و متوقع هستی.

مریسا: اما من... آه!... بله. این دقیقاً کاری‌ست که می‌کنم.

کیتی: وقتی فضولی می‌کنی و توقع داری، چه حس و حالی پیدا می‌کنی؟

مریسا: هیچ حس خوبی ندارم.

کیتی: می‌توانی دلیلی برای کنار گذاشتن این فکر بیابی؟ و خواهش می‌کنم سعی نکن آن را کنار بگذاری. تجربۀ من این است که نمی‌توان فکری را کنار گذاشت، برای این که ایجاد آن فکر، از ابتدا دست ما نبوده است. پس فقط این پرسش مطرح می‌شود: «می‌توانی دلیلی برای کنار گذاشتن این فکر ببینی؟ بیش‌تر اوقات، دلیل‌های بسیار خوبی در پاسخ به پرسش سوم، یعنی این سؤال که «وقتی این فکر را داری، چه واکنشی نشان می‌دهی؟» یافت می‌شوند. هر واکنش ناراحت‌کننده و پرفشاری - مانند خشم، غم یا قهر - دلیل خوبی برای کنار گذاشتن آن فکر است.

فهرست مطالب کتاب

پیش گفتار
روش خواندن این کتاب
1. چند اصل بنیادی
2. گره گشایی عالی
3. گفت و گوها
4. انجام کار در ارتباط با زوج ها و زندگی خانوادگی
می‌خواهم پسرم با من حرف بزند
خیانت شوهرم
بچه نباید فریاد بکشد
به تأیید خانواده‌ام نیاز دارم
5. واکاوی ژرف تر
6. کار در ارتباط با شغل و پول
او بسیار بی‌کفایت است!
عمو رالف و توصیه‌های بازار سهام
خشمگین از حکومت سرمایه‌داری
7. کار در ارتباط با قضاوت کردن خود
ترس از زندگی
8. انجام کار با کودکان
9. کار در ارتباط با باورهای زیربنایی
او باید مرا خوشبخت می‌کرد
نیاز دارم تصمیم بگیرم
10. کار در ارتباط با هر فکر یا وضعیتی
11. کار در ارتباط با بدن و اعتیادها
یک قلب ناسالم؟
اعتیاد دخترم
12. دوستی با بدترین رویداد ممکن
ترس از مرگ
بمباران
مادرم جلوی تجاوز را نگرفت
من از سم به خاطر مرگش خشمگین هستم
تروریسم در نیو یورک
13. پرسش و پاسخ
14. کار در زندگی شما
پیوست: خودیاری
پی نوشت‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دوست داشتن وضعیت موجود: چهار پرسش برای دگرگونی زندگی
نویسنده
مترجمفرناز فرود
ناشر چاپیانتشارات کلک آزادگان
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات384
زبانفارسی
شابک978-600-7996-05-8
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه الکترونیک
77000 ت - 8.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب دوست داشتن وضعیت موجود

Elham Janani
۱۴۰۲/۳/۱۳
این کتاب هم مثل سایر کتابهایی که خانم فرود ترجمه کردند واقعا بینظیره. یک راه تازه برای شناخت بیشتر خود. ممنونم از کتابراه که چنین فرصتی در اختیار قرار داده.
Farin
۱۴۰۲/۸/۲۱
با سوالاتی که در این کتاب هست برای پرسش از خود باعث میشود به عمق بروی
, مرضیه حمیدی
۱۴۰۲/۲/۳
خواندنش رو توصیه میکنم.
زینب حیدری
۱۴۰۱/۹/۱۲
کتاب بسیار مفیدیه ممنون
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب دوست داشتن وضعیت موجود

برای دریافت کتاب دوست داشتن وضعیت موجود و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.