معرفی و دانلود کتاب صوتی پاریس پاریس

عکس جلد کتاب صوتی پاریس پاریس
قیمت:
30000 تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پاریس پاریس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پاریس پاریس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی پاریس پاریس

کتاب صوتی پاریس پاریس نوشته‌ی سعید تشکری، به روایت واقعه ناگوار و وحشتناک مسجد گوهرشاد در تیر ماه سال 1314 می‌پردازد و در کنار آن از عشق میان دو انسان با شرافت به نام‌های مهیار و ملک سخن می‌گوید.

کتاب صوتی پاریس پاریس، جدیدترین رمان سعید تشکری می‌باشد که روانه‌ی بازار شده است. نویسنده در این کتاب می‌کوشد تا با استفاده از مستنداتی زنده و از نظر دور مانده وجه‌هایی از تاریخ معاصر ایران را نمایان کند و موقعیت و دیدگاه‌ بعضی روشنفکران دوران پهلوی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد. او با لحنی توصیفی روایت داستان را شروع می‌کند و با زبان ساده رویدادهای داستانی را شرح می‌دهد.

این کتاب صوتی از زبان راوی سوم شخص بیان می‌شود. همچنین گفتگوها و سخنان شخصیت‌ها همراه با گویش‌هایی که با دقت سعید تشکری انتخاب شده‌اند، توانسته تاثیر به سزایی در القای فضای داستانی بگذارد.

واقعه مسجد گوهرشاد، در تیر ماه سال 1314 و در دوران حکومت پهلوی اول اتفاق افتاده است. مردم مشهد در پی اعتراض به قانون تغییر لباس به مسجد گوهرشاد رفتند و در آن‌جا تجمع کردند که توسط نیروهای دولتی به شدت سرکوب شدند. حضرت آیت الله سید حسین قمی، پس از اجباری شدن کلاه شاپو و سیاست‌های تغییر لباس دستور تجمع مردم را داد و محمدتقی بهلول وظیفه‌ی سخنرانی را به عهده گرفت و پس از مدت زمان کوتاهی در میان مردم و نیروهای دولتی درگیری رخ داد. این تجمع به شدت سرکوب و بیش از 1600 نفر کشته و زخمی شدند. پس از این اتفاق روحانیون برجسته‌ی مشهد دستگیر و تبعید شدند و به دستور رضا شاه بعضی از مدیران ادارات مشهد نیز تغییر کردند.

پاریس پاریس داستان زندگی ملک و مهیار در سال 1314 است، مهیار یکی از یتیم‌زاده‌های قوچانی است و ملک دختری‌ست که به تازگی از فرنگ بازگشته و بخت و اقبالی همانند مهیار دارد. آن‌ها در سالی که حکومت پهلوی اول حادثه کشتار مسجد گوهرشاد را برنامه‌ریزی می‌کند با همدیگر آشنا می‌شوند. رابطه آن‌ها با گذر زمان عمیق‌تر می‌شود. گویا شناخت هر کدام از آن‌ها برای دیگری با شناخت تاریخ پرپر شده مشهد یکی می‌شود.

ملک سردار حشمت را همانند پدر خود می‌داند و برای او ارزش بسیاری قائل است، اما سردار در شب کشتار مسجد گوهرشاد در انبار کتابخانه انگشتان دست مهیار را می‌برد. بعد از این اتفاق او با دید دیگری به سردار حشمت نگاه می‌کند، ملک می‌فهمد که فرزند یکی از عشایر است و در کشتار وحشتناکی که در ایل قشقایی رخ داده، پدرش را از دست داده است و مادرش به خانه سردار به عنوان غنیمت فرستاده شده است. اما مادرش نمی‌تواند این ننگ را تاب بیاورد و پس از تولد ملک خود را به آتش می‌کشد. پس از واقعه‌ی مسجد گوهرشاد ملک و مهیار پا به پای یکدیگر تلاش می‌کنند تا داغ این حادثه از ذهن و قلب هیچ فردی پاک نشود. این رمان خیال و اندیشه‌ی مبدل شدن شهری مانند مشهد به شهری مانند پاریس است؛ خیالی که در نهایت به دالانی هزارتو و بی‌فرجام تبدیل می‌شود.

سعید تشکری درباره‌ی نگارش این کتاب می‌گوید:

نخستین تحصیل‌کردگان فرنگ که به ایران بازگشتند، دچار چالشی عظیم شدند و روشنفکران ما در این دوران نیز از این ماجرا مبرا نبودند. در روند این تحقیقات به خوبی پیداست که تاریخ ما سرشار از ناگفته‌هایی است که واقعا ارزش افشا شدن و واقع‌بینی را دارند. مثلا وقتی از واقعه کشف حجاب حرف می‌زنیم، واقعا نمی‌دانیم که قهرمان اصلی آن کیست. در روند این کار از رونامه‌هایی متعدد که در آن روزگار منتشر می‌شد، ‌مانند «نوبهار»، «بهار» و «شرق آفتاب» بهره گرفتم، ضمن آنکه در این حوزه جغرافیا و آدم‌هایی که از کنار این ماجراها می‌گذشتند، ‌بسیار قیمتی‌ترند.

سعید تشکری نویسنده، کارگردان و رمان‌نویس معاصر در سال 1342 چشم به جهان گشود. او در رشته‌ی ادبیات نمایشی فارغ‌التحصیل شد و عضو بین‌المللی کانون جهانی تئاتر است، تشکری چندین فیلم ساخته و چند سریال‌ تلویزیونی را به نگارش درآورده است، در اداره کل نمایش رادیو نیز نمایشنامه‌های رادیویی بسیاری را کار کرده است که با استقبال زیادی روبه‌رو شدند.

در بخش‌هایی از کتاب صوتی پاریس پاریس می‌شنویم:

«این عادتِ دیرینه‌یِ حشمت بود که به عکس ملک خیره شود و بعد نگاهش به نقشِ رویِ قالیچه‌ی کف اتاق بیفتد و برای ملک رازِ دل کند. مثلِ حالا که بی‌قرار منتظر آمدن ملک از فرانسه بود.
کی می‌آیی ملک؟
از پنجدری، به حیاط خیره شد.
آسمانِ تهران، یکسره اَبری بود.
نمِ باران، از هوا می‌چِکید. مرغابی‌ها در استخرِ بزرگِ حیاط، صدا می‌کردند.
حشمت میل کباب مرغابی کرد. به دیوارهایِ اتاق خود، که دور تا دور شاخ بود، نگاه کرد. شاخ‌های شکارهای حشمت، چون درختانِ خشکیده، یک باغستان را به خاطر می‌آورد.
یادِ خوابش افتاد. به عکس ملک خیره ماند و گفت:
خواب دیدم ملک جان، یک طرف برف می‌بارید مثل اینکه حوالی کوه‌هایِ کلات نادری بودم. همانجا که قزاقِ بی‌شوکت، قَد علم کرد و قَدش تا شد. کُلنِل پسیان را آنجا شکار کردیم. یک طرفِ دیگر سبزی بود و خُرمی... مثل تالِش. مثل همان وقت‌ها که این قزاقِ سواد کوهی ما، هنوز شاه نشده بود؛ و مثل ما قزاق بود. ما در سایه ماندیم و او به آفتاب حکومتِ پهلوی رفت. در خواب بودم یا در سبزی دامون؟ یا سرمایِ سگ کُشِ کوه و کمر نادری؟ کجا بودم ملک جان؟»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
6 دقیقه
بخش یکم
16 دقیقه
بخش دوم
10 دقیقه
بخش سوم
2 دقیقه
بخش چهارم
5 دقیقه
بخش پنجم
6 دقیقه
بخش ششم
10 دقیقه
بخش هفتم
2 دقیقه
بخش هشتم
2 دقیقه
بخش نهم
6 دقیقه
بخش دهم
4 دقیقه
بخش یازدهم
5 دقیقه
بخش دوازدهم
4 دقیقه
بخش سیزدهم
7 دقیقه
بخش چهاردهم
6 دقیقه
بخش پانزدهم
6 دقیقه
بخش شانزدهم
4 دقیقه
بخش هفدهم
9 دقیقه
بخش هجدهم
10 دقیقه
بخش نوزدهم
7 دقیقه
بخش بیستم
11 دقیقه
بخش بیست و یکم
3 دقیقه
بخش بیست و دوم
4 دقیقه
بخش بیست و سوم
14 دقیقه
بخش بیست و چهارم
7 دقیقه
بخش بیست و پنجم
5 دقیقه
بخش بیست و ششم
7 دقیقه
بخش بیست و هفتم
2 دقیقه
بخش بیست و هشتم
6 دقیقه
بخش بیست و نهم
9 دقیقه
بخش سی‌ام
9 دقیقه
بخش سی و یکم
10 دقیقه
بخش سی و دوم
6 دقیقه
بخش سی و سوم
4 دقیقه
بخش سی و چهارم
3 دقیقه
بخش سی و پنجم
13 دقیقه
بخش سی و ششم
9 دقیقه
بخش سی و هفتم
7 دقیقه
بخش سی و هشتم
12 دقیقه
بخش سی و نهم
12 دقیقه
بخش چهلم
5 دقیقه
بخش چهل و یکم
5 دقیقه
بخش چهل و دوم
4 دقیقه
بخش چهل و سوم
6 دقیقه
بخش چهل و چهارم
7 دقیقه
بخش چهل و پنجم
4 دقیقه
بخش چهل و ششم
5 دقیقه
بخش چهل و هفتم
2 دقیقه
بخش چهل و هشتم
5 دقیقه
بخش چهل و نهم
2 دقیقه
بخش پنجاهم
3 دقیقه
بخش پنجاه و یکم
2 دقیقه
بخش پنجاه و دوم
1 دقیقه
بخش پنجاه و سوم
4 دقیقه
بخش پنجاه و چهارم
3 دقیقه
بخش پنجاه و پنجم
3 دقیقه
بخش پنجاه و ششم
5 دقیقه
بخش پنجاه و هفتم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی پاریس پاریس
نویسنده
گویندهحامد فعال
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۵ ساعت و ۴۶ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
30000 ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی پاریس پاریس

sami ebr
۱۴۰۰/۴/۱۱
موضوع کتاب خیلی جالب بود و چیزهایی بود که تاحالا نشنیده بودم. البته بیان گوینده هم خیلی خوب بود. بعد از این کتاب که به حرم امام رضا رفتم خیلی عجیب و اتفاقی یعنی انگار بی اراده من به سمت صحن مسجد گوهرشاد هدایت شدم‌. سال‌ها بود به مسجد گوهرشاد نرفته بودم. انگار همه اون اتفاقات اونجا جلوی چشمم بود. یه زیارت کاملا متفاوت بود. واقعا متشکرم از نویسنده و گوینده و همه‌ی عوامل کتابراه
زهرا بابایی
۱۴۰۰/۶/۷
بد نبود باید حدس میزدم کتابی که در مورد رضا شاه است مطمئنا در مورد کشف حجاب است تاریخ رضاشاه متاسفانه در کشور ما فقط در این مورد است و حرف دیگری ندارد تاریخ را فاتحان می‌نویسند.
narges baniha
۱۴۰۰/۱۱/۲۴
با وجود اینکه از اتفاقات اون زمان خوشم نمیاد ولی خیلی قشنگ توصیف شده بود و به تصویر کشیده میشد. ممکنه بعضی جاهاش اغراق بود ولی در هر حال پسندیدم
یگانه جنتی
۱۴۰۰/۹/۲۷
داستانش اکی بود البت کوتاه و قابل پیش بینی
آذر توکلی
۱۴۰۱/۹/۲۸
خیلی افتضاح بود متاسفانه
Hamed Azari
۱۴۰۰/۱۱/۱۲
این کتاب واقعیت داره؟
مشاهده همه نظرات 6

راهنمای مطالعه کتاب صوتی پاریس پاریس

برای دریافت کتاب صوتی پاریس پاریس و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.