معرفی و دانلود PDF کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر

عکس جلد کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر
قیمت:
۱۲۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر

یوشی تاکا ایشی کاوا در کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر شما را با سیستم آموزشی کشور ژاپن آشنا می‌کند و تجربه‌های سه دهه تدریس خود را ارائه می‌دهد.

کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر (The japanese teacher cultivating leadership) را می‌توان خاطرات یک معلم بازنشسته‌ی ژاپنی دانست که از همان دوران جوانی درباره‌ی انتخاب شغل آینده دغدغه‌های فراوانی داشته و در نهایت با یک تصمیم آگاهانه، شغل معلمی را برمی‌گزیند.

یوشی تاکا ایشی کاوا (Yoshitaka Ishikawa) در این کتاب شما را با مفهوم «درس‌پژوهی» آشنا می‌کند و اینکه چطور این معلم ژاپنی برای رسیدن به یک کلاس ایده‌آل از این روش استفاده کرده است.

کتاب حاضر، اثری ارزشمند محسوب می‌شود، چرا که سه دهه تجربه‌ی تدریس این معلم را در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را با سیستم آموزش و پروش کشور پیشرفته‌ای همچون ژاپن آشنا می‌سازد و نسبت به فضای حاکم در مدارس ژاپن آگاهی پیدا می‌کنید.

کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر تنها یک اثر ژاپنی نیست بلکه چهره‌های ایرانی نیز در شکل‌گیری این کتاب تأثیر داشته‌اند؛ بنابراین می‌توان آن را محصول مشترک ایران و ژاپن قلمداد کرد.

کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر برای چه کسانی مناسب است؟

مطالعه‌ی این کتاب به همه‌ی معلمان، مدیران و فعالان حوزه‌ی آموزش پیشنهاد می‌شود.

جملات برگزیده کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر:

- نقش ناظم مدرسه، کمک به مدیر، سازماندهی امور مدرسه و همچنین سهیم شدن در امور آموزشی به هنگام ضرورت است.
- در مدارس ژاپن، برنامۀ روزانۀ کلاس‌ها از قبل تعیین شده است؛ زیرا ساعاتی که می‌بایست در طول یک سال تحصیلی به درس اختصاص داده شود از قبل مشخص شده‌اند.
- پایه و اساس کلاس‌های ژاپن بر مبنای مشارکت همۀ دانش‌آموزان تعریف شده است و من نیز سال‌های متمادی با این شیوۀ کلاس‌داری انس گرفته بودم اما در بریتانیا، اوضاع به گونۀ دیگری بود.

در بخشی از کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر می‌خوانیم:

چشم در چشم او دوختم و احساس کردم که برایم خواب‌هایی دیده است و تحقق آرزوهایش را در آیینۀ وجود من می‌بیند. آرزوهایی داشته است و حالا با دیدن من می‌خواهد هم آرزوهای خود را عملی کند و هم به تعالی شاگردش یاری رساند. فرصت را مغتنم شمردم و ادامه دادم: «البته بنده هم به همین دلیل، از رفتن به کانادا صرف‌نظر کرده و خدمت شما آمده‌ام.» جلسه نفس‌گیر و طولانی بود؛ به ویژه آنکه من هنوز زبان ژاپنی را به راحتی و کامل نمی‌توانستم صحبت کنم و در گفت‌وگو واژه‌های انگلیسی زیادی به کار می‌بردم. این نشست سرآغاز شکل‌گیری تدریجی «نظرگاه» (Landscape) پژوهش من دربارۀ درس‌پژوهی و ماهیت و کارکردهای آن بود و کمک کرد تا برای گفت‌وگوهای علمی با استادم به زبان مشترکی برسم.

دورۀ یک‌سالۀ پژوهش من پیش از ورود به دورۀ دکتری به نیمه رسیده بود که اولین مقاله‌ام دربارۀ «پژوهش مشارکتی معلمان در کلاس درس» به زبان انگلیسی آمادۀ انتشار شد. این مقاله «نقشۀ پژوهش» مرا به خوبی نشان می‌داد. استادم با مطالعۀ چشم‌اندازی که در مقالۀ یاد شده به تصویر کشیده بودم، در یکی از روزهای گرم پایان بهار 1374 در شهر ناگویا مرا به آقای «ایشی‌کاوا»، معلم مدرسۀ ابتدایی «کومنو» و مؤلف این کتاب، معرفی کرد.

استادم با درک عمیق اینکه برقراری ارتباط و مشاهدۀ کلاس‌های درس با هدف سازماندهی نظریه در متن عمل (Theory in Practice) به زمان زیادی نیاز دارد، ماه بعد مرا با مدیر مدرسۀ ابتدایی کومنو نیز آشنا کرد. هم استادم و هم آقای ایشی‌کاوا، همان‌طور که در این کتاب به تفصیل آمده است، به تدریج به من آموختند که چگونه باید بر اساس تجزیه و تحلیل شواهد عینی کلاس درس، نظریۀ مؤثری برای بهسازی آموزش سازماندهی کنم. به ویژه که استادم در همه حال می‌گفت: «سرکارآرانی، اگر بعد از یک دهه بتوانی به نظریه‌پردازی در متن عمل تبدیل شوی، من از زندگی آکادمیکم با شما لذتی ماندگار خواهم برد.» می‌دیدم که او هم رؤیایی در سر دارد و تحقق این رؤیا را در وجود نسل بعد و شاگردانش (حتی اگر ژاپنی نباشند) جست‌وجو می‌کند و دوست دارد به عنوان پدر علمی (Academic father)، آن را مشخصاً در من ببیند! این گفت‌وگوها زمانی جدی‌تر و شوق‌انگیزتر شد که اولین مقالۀ پژوهشی‌ام به زبان ژاپنی دربارۀ «پرورش حرفه‌ای معلمان در مدرسه» به چاپ رسید. او پس از مطالعۀ این مقاله، در پیامی برای من نوشت: «اولین مقاله‌های شما نشانه‌هایی از این امکان را به من می‌دهد؛ پس، این‌چنین با شما از خواب خوش خود سخن می‌گویم.»

فهرست مطالب کتاب

مقدمۀ ناشر
مقدمۀ مؤلف
پیش‌گفتار مترجم
مقدمۀ محمدرضا سرکارآرانی
بخش اول: فعالیت‌های من به عنوان یک معلم
فصل 1: در اندیشۀ معلم شدن
فصل 2: سال اول معلمی
فصل 3: آموخته‌های من از مدیر
فصل 4: فعالیت‌های من به‌عنوان معلم مطالعات اجتماعی
فصل 5: شروع فعالیت‌های پژوهشی
فصل 6: انجام پژوهش‌های مشترک در کنار سایر محققان
فصل 7: جوانه زدن حس رهبری و مدیریت 
بخش دوم: شروع فعالیت در پست‌های اجرایی 
فصل 1: مدیریت مدرسه از دیدگاه یک ناظم
فصل 2: یادگیری و سختی‌هایش 
فصل 3: آمادگی برای گذر از «مدیریت» و گام نهادن در مسیر «رهبری»
آلبوم تصاویر 

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر
نویسنده
مترجمعلیرضا رضائی
ناشر چاپیموسسه مدارس یادگیرنده مرآت
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۵۵
زبانفارسی
شابک978-600-8585-81-7
موضوع کتابکتاب‌های علوم تربیتی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر

Dorna Rahimi
۱۴۰۱/۵/۲۰
برای هر معلمی لازم است با شیوه‌ی آموزش ژاپنی‌ها آشنا شود. این کتاب از طریق خاطره‌هایی که بیان می‌کند جزییات کلاس‌های درس در ژاپن را بیان می‌کند. من این کتاب را دوست دارم.
Mortaza Nejati
۱۳۹۹/۶/۹
در این کتاب با تجربه‌های زیسته معلمی ژاپنی آشنا می‌شویم که دل در گرو بهبود فعالیت و تدریس خود دارد. برای من جالب و دارای نکات کاربردی خوبی بود.
سحر فلاح خیر
۱۴۰۰/۱۲/۲۳
بسیار عالی و کاربردی
محدثه فیض بخش
۱۴۰۰/۷/۲۹
خیلی کتاب خوبی بود.
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر

برای دریافت کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.