معرفی و دانلود کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)

عکس جلد کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)
قیمت:
29000 تومان - 5.99€
خرید کتاب صوتی
۴۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)

کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول) یکی از زیباترین و بهترین آثار ادبیات پارسی‌ست که نظامی گنجوی آن را سروده و بسیاری از آموزه‌های اخلاقی و عرفانی خود را در قالب شعری مثنوی بیان کرده است. گفتنی‌ست که این مجموعه شعر ارزشمند را با خوانش ساعد باقری هنرمند باسابقه کشورمان به گوش جان می‌سپارید.

درباره کتاب صوتی مخزن الاسرار:

حکیم نظامی به عنوان یکی از برجسته‌ترین داستان‌سرایان و شاعران ایران زمین، پنج دفتر شعر ارزشمند را از خود به یادگار گذاشت که به خمسه نظامی یا پنج گنج شهرت دارد. گنج اول آن کتاب مخزن الاسرار (Makhzan al-Asrar) نام دارد که قدیمی‌ترین مثنوی نظامی به شمار می‌رود. مخزن‌الاسرار شامل 2260 بیت است و در حدود سال 570 هجری قمری به نام فخرالدین بهرامشاه بن داود (متوفی 622) به نظم درآمد. این کتاب از 20 مقاله تشکیل شده که هر کدام مملو از اندیشه‌های حکیمانه، اخلاقی و عرفانی‌ست و پس از شرح عنوان مقاله، نظامی برای تأثیرگذاری بیشتر داستانی کوتاه اما پرمغز و جذاب نیز روایت کرده است.

این مجموعه شعر که با بیت مشهور: «بسم الله الرحمن الرحیم/ هست کلید در گنج حکیم» آغاز می‌شود، یکی از بهترین آثار در ادبیات تعلیمی و غنایی محسوب می‌شود که انسان‌های تمام اعصار را به خودشناسی، خداشناسی و عمل به رفتارهای نیکو دعوت کرده و اصول تصوف و عرفان را نیز در لابه‌لای داستان‌های خود بیان نموده است.

کتاب صوتی مخزن الاسرار برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به شعر و ادبیات کهن پارسی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اشعار نظامی گنجوی را با خوانشی صحیح و دلنشین بشنوید، این کتاب صوتی به شما پیشنهاد می‌شود.

با نظامی گنجوی بیشتر آشنا شویم:

او شاعر و داستان‌سرای ایرانی‌ست که به پارسی‌گوی حوزه تمدن ایرانی، به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی، شهرت دارد. مهم‌ترین اثر نظامی گنجوی (Nizami Ganjavi) «پنج گنج» یا «خمسه» است که تعداد ابیات آن را تا حدود بیست هزار بیت می‌دانند.

حکیم نظامی با نام اصلی جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد در سده ششم هجری قمری در شهر گنجه به دنیا آمد و به جز یک بار سفر به نواحی نزدیک شهرش، به جای دیگری نرفت تا سرانجام در سال 614 یا 619 در همین شهر وفات کرد و به خاک سپرده شد.

نظامی از جمله شاعرانی بود که در انتخاب کلمات و استفاده از صنایع ادبی سلیقه به خرج می‌داد و زبانی استوار، هنرمندانه، خیال‌انگیز و زیبا را به عرصه ظهور می‌گذاشت. او همچنین به توصیف طبیعت اهمیت فراوانی می‌داد و برای خلق مضامین نو و دلپسند از ترکیبات خاص و ابداعی استفاده می‌کرد و درعین حال موسیقی شعر را از یاد نمی‌برد.

از دیگر ویژگی‌های خاص ادبیات حکیم نظامی می‌توان به وجود ابهاماتی در کلام خود اشاره کرد؛ علاوه بر این‌ها کثرت «لغات عربی» و «اصطلاحات علوم» و «اصول و مبانی فلسفه و معارف اسلامی» سخن این شاعر را دشوار و پیچیده کرده است.

در بخشی از کتاب صوتی مخزن الاسرار می‌شنویم:

چون سپر انداختن آفتاب
گشت زمین را سپر افکن بر آب
گشت جهان از نفسش تنگ‌تر
وز سپر او سپرک رنگ‌تر
با سپر افکندن او لشگرش
تیغ کشیدند به قصد سرش
گاو که خرمهره بدو در کشند
چونکه بیفتد همه خنجر کشند
طفل شب آهیخت چو در دایه دست
زنگله روز فراپاش بست
از پی سودای شب اندیشه ناک
ساخته معجون مفرح ز خاک
خاک شده باد مسیحای او
آب زده آتش سودای او
شربت و رنجور به هم ساخته
خانه سودا شده پرداخته
ریخته رنجور یکی طاس خون
گشته ز سر تا قدم انقاس گون
رنگ درونی شده بیرون نشین
گفته قضا کان من الکافرین
هر نفسی از سر طنازیئی
بازی شب ساخته شب بازیئی
گه قصب ماه گل آمیز کرد
گاه دف زهره درم ریر کرد
من به چنین شب که چراغی نداشت
بلبل آن روضه که باغی نداشت
خون جگر با سخن آمیختم
آتش از آب جگر انگیختم
با سخنم چون سخنی چند رفت
بی کسم اندیشه درین پند رفت

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
18 دقیقه
بخش اول
56 دقیقه
بخش دوم
54 دقیقه
بخش سوم
52 دقیقه
بخش چهارم
48 دقیقه
بخش پنجم
56 دقیقه
بخش ششم
55 دقیقه
بخش هفتم
61 دقیقه
بخش هشتم
5 دقیقه
بخش نهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)
نویسنده
گویندهساعد باقری
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۴۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه صوتی
29000 ت - 5.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)

فرهاد قاسمی
۱۴۰۰/۹/۳
سلام و درود.
با سپاس و تشکر فراوان.
پنج ستاره دادم ولی بین چهار و پنج بود..
شعر حکیم که در اوج است و حرفی در آن نیست و امیر خسرو دهلوی هم انگشتی بر آن نمی‌تواند نهاد..
فاما گوینده در خوانش تا حد بسیار زیادی موفق بوده..
آقای ساعد باقری درخوانش کتاب گنجینه الاسرار (عمان سامانی) هم بسیار ولی
موفق بوده‌اند در خوانش بوستان سعدی متاسفانه علم انداخته اند!..
به هر جهت امید است که مطلع الانوار (امیر خسرو دهلوی) هم خوانش و به مردم ایران تقدیم شود.
در حق امیر خسرو دهلوی که سلطان الشعراء گویندش بسیار جفا رفته، با اینکه او هم پنج گنج (خمسه) دارد که خدایی و الحق والانصاف اگر بیشتر از نظامی نباشد کمتر هم نیست.. کاری به دیگر اشعار خسرو دهلوی هم نداریم..
همه خسرو را مقلد می‌دانند ولی بایستی استادش نامید و خمسه‌اش در نظر ناقدان ادبی با خمسهء نظامی پهلو می‌زند..
ببخشید که منحرف شدم..
الغرض کاری نیکو کردید..
سپاس.
SoBhAn Rezaei
۱۴۰۱/۱۱/۱۹
بسیار سخته متوجه شدن برای من چون کتاب بصورت شعر گفته شده و من اهل شعر نیستم
این کتاب اشعار هست و بعضی از کلمات رو هم معنی میکنه و توضیح میده که بسیار عالیست
بهتر بود هر بیت رو معنی می‌کرد که افراد کم سوادی مثل من هم بتوانیم لذت بیشتری از این کتاب ببریم این کتای دعوت انسان‌ها به خودشناسی، خدا و
شناسی برگزیدن عادات و رفتار پسندیده است. بیت آغازین این اثر را با نام و یاد خداوند آغاز شده و در ادامه‌ی این شعر، به یکی از اصول اصلی عرفان و تصوف، یعنی وحدت وجود خداوند و واجب الوجود بودن او اشاره نموده است. "مخزن الاسرار" سرشار از نکته‌ها و پندهای عرفانی است که در قالب داستان و ادبیات غنایی به مخاطب عرضه می‌شود؛ این مفاهیم گاه برای خواننده دشوار جلوه می‌کند
🌸Zahra Habibi🌸
۱۴۰۱/۱۰/۲۵
از پی توست این همه امّید و بیم/هم تو ببخشای و ببخش‌ای کریم/چاره‌ی ما ساز که بی داوریم/ گر تو برانی به که روی آوریم...
از این بخش شعر خیلی خوشم اومد و خواستم گوگل جست و جو کنم ببینم عکس نوشته داره یا نه اما فهمیدم این قسمت از شعر نظامی تو کتاب ادبیات سال پنجم ابتدایی اومده کنجکاو شدم رفتم شعر رو و
خوندم متوجه شدم این مصرع /چاره‌ی ما ساز که بی داوریم/ رو نوشتند /چاره‌ی ما ساز که بی یاوریم/!!!!!
داور و یاور از لحاظ معنایی هیچ ارتباطی باهم ندارند برچه اساسی این جایگزین صورت گرفته؟ متاسفم واسه این آموزش نادرست... تازه تو قسمت معنی هم نوشتند; یار و یاور ما انسان‌هایی که بی یار و یاوریم باش (چاره و پناه انسان‌های بی یار و یاور [تنها])!!!! صدبار بگم متاسفم باز کمه.. ‌.
فاطمه رئوفی
۱۴۰۱/۱۱/۱۰
سلام و درود
کتاب مخزن الاسرار اولین کتاب از خمسه نظامی هست و بسیار زیبا
خوانش استاد ساعد باقری بسیار زیبا و دلنشین میباشد و باعث شده که با اشتیاق و علاقه مضاعف این کتاب رو بشنوند مخصوصا اینکه گاهی عبارات و کلمات رو معنی کردند. و اصرار در صحیح خواندن ابیات دارند واقعا عالیه
من تا الان ۷ یا۸ این
مرتبه کتاب رو گوش کردم و سعی میکنم بقیه کتاب‌های مجموعه خمسه نظامی رو گوش کنم.
بسیار بسیار عالی
سپاس بیکران از کتابراه که اگر صوتی این کتاب‌های نفیس رو در اختیار ما نمی‌گذاشتند شاید خواندن اشعار به این زیبایی از عهده ما به تنهایی بر نمیآمد.
ضمنا جهت اطلاع علاقمندان، مثنوی مولوی نیز توسط استاد ساعد باقری به صورت خیلی زیبا خوانده شده و در کتابراه موجود هست
محمد سیدصالح
۱۴۰۱/۸/۲۶
وقتی متوجه شدم که نظامی این منظومه رو در سی سالگی سروده، غرق حیرت شدم. معجزه‌ی محض است. کی تونسته به قدر نظامی از زبان فارسی کار بکشه؟ کی به اندازه‌ی نظامی قدرت و استعداد و قابلیت زبان فارسی رو آشکار کرده؟ همین زبانی که وقتی دست آدمهای ضعیف می‌افته، ضعیف و بی استعداد جلوه داده می‌شه، در دست نظامی و به چی تبدیل می‌شه؟ باهاش هر چی می‌خواسته گفته. بدون نظامی خیلی از استعدادها قابلیت‌های زبان فارسی پنهان می‌موند. این همه تسلط به زیر و بم زبان و ریتم و موسیقی زبان و ظرائف عرفانی در سی سالگی معجزه است. آدم در توصیفش لال می‌مونه
Farshid Soleimany
۱۴۰۱/۴/۲۶
مخزن الاسرار نظامی در واقع داستان معراج رفتن اوست که در قالب شعر آنرا رمزگذاری کرده است. بله، تنها پیامبر نبوده که به معراج رفته، بلکه بزرگانی چون نظامی، عطار، خاقانی، حافظ و... نیز به معراج رفته‌اند و برای اینکه اسرار هستی به اهلش برسد آنرا در قالب شعر آورده‌اند تا هم کسی نتواند آنرا تحریف کند و هم هر بی‌خردی بدان راه نیابد. پس گوش جان بسپارید به این اسرار زیبا.
ali V
۱۴۰۱/۹/۲۹
احسنت درود و سپاس از جناب باقری که چقدر زیبا گویندگی کردند.
من تا به حال نظامی نخونده بودم اما چون رایگان داده شد بخش اول رو گوش دادم و غرق در حیرت و شگفت از اینکه چرا زودتر به این گنجینه روی نیاوردم.
بسیار زیبا بود تشکر فراوان از کتابراه که با این گنجینه کسانی مثل من رو آشنا کرد. شب یلدا لذتی میبریم با این هدایای ارزشمند
Muzzammil Abbasi
۱۴۰۱/۱۰/۲۴
واقعا حکیم گنجه نظامی بین ما فارسی زبانان بسیار غریب مانده خیلی تعریف درباره نظامی شنیدیم اما شنیدن کی بود مانند دیدن این کتاب صوتی رو تهیه کنید و بزرگی حکیم گنجه را با تک تک سلول های بدن تون حس قدری زیبا خوانده شده که روح آدمی را نوازش میکند شعر عالی صدا عالی موسیقی عالی حتما تهیه کنید
حسین اسدی
۱۴۰۱/۱۰/۸
درود بر عوامل کتابراه که این اثر ارزشمند را اهداء فرمودین خصوصا با گویش استاد ارجمند جناب ساعد باقری که خداوند خیر و برکت دهد به همه عزیزان جان که برساخت و تهیه این اثر زیبا قبول زحمت فرمودن خدا قوت دهد انشاالله بنده حقیر اولین دفعه ایی هست که گوش کردم واقعا لذت بردم و روح و جانم تازه شد
زهرا رفیعی
۱۴۰۱/۱۰/۲۱
صدا و موسیقی عالی و بی نقص بود لذت بردم. کتاب هم که تعریف نمیخواد اسم نظامی گنجوی خود گویای همه چیز است. 🙃
گوش دادن اشعار بزرگان خیلی لذت بخش است و باعث میشود نحوه خوانش صحیح را هم فرا بگیریم.
ممنون از کتابراه بابت رایگان قرار دادن این کتاب فوق العاده به صورت مناسبتی.
محمد
۱۴۰۱/۷/۱۷
این کتاب صوتی بسیار ارزشمند و مفید هست
بیان زیبا روان و دلنشین استاد باقری در خواندن شعر یک کلاس آموزشی خوب برای دوستداران شعر و ادبیات فارسی هست حتما این گنجنیه با ارزش رو تهیه بفرمائید و از حکمت‌ها و پند و اندزهای حکیم گنجه و نابغه سخن فارسی لذت ببرید
مجتبی م
۱۴۰۱/۱۱/۱۰
تا بحال کارهای نظامی را نشنیده بود. نمیدانم حال و هوای زندگی نظامی چگونه بوده اما با این کتاب خیلی ارتباط برقرار نکردم. منو یاد نصیحت‌های بابا بزرگها می‌انداخت. نمازتو بخون بچه. 😁
اما راوی عالی بود. 👍
کلا مثل خوردن غذاییه که توی رودربایستی داری میخوری 😁
مرضیه دردشتی
۱۴۰۱/۱۰/۱۸
سلام. بسیار عالی بود. لذت بردم. مخصوصا با صدای استاد ساعد باقری. و چقدر خوب ابیات را می‌خواندند وجاهایی که لازم بودو معانی آن دور از ذهن بود، برای شنونده معنی می‌کردند. اگر بقیه مخزن الاسرار را به‌ همین صورت در کتابراه بگذارید ممنون میشم.
S K
۱۴۰۱/۱۰/۹
عالی بود صدای آقای ساعد باقری بسیار شیوا بود. توضیحاتشون بسیار عالی و کاربردی بود. ممنونم کتابراه که با بهانه یلدا من را با ادبیات پیوند زدی. ادبیات پارسی باعث آرامش روح و لطیف شدن نفس می‌شود. تجربه من از این گوش نیوش آرامش بود. سپاس کتابراه عزیز
محمدرضا جوادی
۱۴۰۱/۱۱/۱۴
اشعار عرفانی و تا حدی سنگین که برای درک مفهوم آن باید با دقت و وسواس زیاد به ابیات توجه کنید.
اشعاری در ستایش خداوند و مدح رسول اکرم که با دیگر آثار نظامی تفاوت زیادی در سبک و مفهوم دارد و بسیار شبیه به منطق‌الطیر عطار میباشد.
مشاهده همه نظرات 107

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول)

برای دریافت کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی، گنج اول) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.