معرفی و دانلود کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات

عکس جلد کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات
قیمت:
۸۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات

کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات نوشته پریسا گنجی به بررسی اوضاع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ساسانیان در دوران قباد و انوشیروان پرداخته است.

تاریخ در واقع یادآوری حوادث، رویداد‌ها، بدبختی‌ها، عظمت و انحطاط یک ملت است و شخصیت ملی آن را در گذشته و حال نشان می‌دهد. همانطور که اگر فردی حافظه خود را از دست دهد، شخصیت و هویت خود را نیز از دست می‌دهد. یک ملت هم اگر از تاریخ خود مطلع نباشد بنابراین بر شخصیت قبلی خود نیز واقف نخواهد بود.

دوران قباد و انوشیروان که محدوده‌ی زمانی 94 ساله از تاریخ ایران قبل از اسلام از دهه‌ی آخر قرن پنجم تا سال 579 میلادی یعنی سال مرگ خسرو انوشیروان را دربرمی‌گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ساسانیان که آخرین سلسله از دوران باستان ایران می‌باشند. دارای مزیت‌های فرهنگی و تمدنی، سیاسی و اقتصادی تأثیر‌گذاری در دنیا بعد از خود بوده‌اند قسمت اعظم این فرهنگ و تمدن موضوع این اثر علمی است.

بیشتر مورخان امروزه عصر انوشیروان را عصر درخشان تاریخ و فرهنگ و تمدن سرزمین ایران قلمداد می‌کنند بخش نخست این کتاب مربوط به اوضاع سیاسی ایران در عهد انوشیروان می‌باشد و خصوصاً فتوحات و اصلاحات نظامی او مورد بررسی قرار گرفته است و در بخش دوم به بررسی اوضاع اجتماعی و اقتصادی با تأکید بر اقدامات و اصلاحات اجتماعی و مالیاتی و تبعات آن‌ها بر جامعه ایران که باعث رضایتمندی عموم مردم و رشد ثروت و قدرت کشور گردید پرداخته شده است.

در بخش سوم اوضاع دینی – مذهبی جامعه ایران در عهد انوشیروان و موقعیت دین رسمی کشور در برخورد با سایر ادیان مورد کنکاش قرار گرفته و در پایان همین بخش ویژگی‌های شخصیتی و کشور داری و عظمت کشور ایران در پادشاهی انوشیروان مورد پژوهش قرار گرفته است.

در بخشی از کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات می‌خوانیم:

دوران حکومت قباد و خسرو اول انوشیروان (411- 579 م) از مراحل بسیار مهم دوره‌ی سلسله‌ی ساسانیان محسوب می‌شود. این دوره با وقوع مهم‌ترین جنبش اجتماعی و دینی شناخته شده‌ی عصر ساسانیان شروع شد و با اجرای مهم‌ترین اصلاحات اجتماعی و اداری آن دوره خاتمه یافت. وقوع هر دو حرکت فوق نشانه‌ی وجود مسائل و مشکلات مهمی در ساختار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه عصر ساسانی است. موفقیت جنبش اجتماعی حکایت از عمق مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی دارد و برنامه‌های عهد انوشیروان تاکید بر حل آن مشکلات است. از طرف دیگر عهد انوشیروان را دوره‌ی درخشش تمدن و آخرین دوره شکوفایی نظام ساسانیان نیز باید دانست چه بعد از انوشیروان دوره انحطاط این سلسله آغاز گردید این انحطاط نیز ریشه در تحولات و مسائل دوره قباد و انوشیروان داشته است.

حال بررسی اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عصر قباد و انوشیروان مهم‌ترین مسأله تاریخی آن دوره بنظر می‌رسد زیرا وقوع جنبش اجتماعی و تلاش حکومت با روش اصلاحی و نظامی برای حل آن، و پیروزی‌های نظامی در برابر کشورهای همسایه همه از بطن همان اوضاع و ساختار سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بر آمده است. نگاهی نو به این مسائل تایخی مسئله اصلی تحقق حاضر است.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
فصل اول: کلیات
1-1-مقدمه
1-2- اهمیت تالیف این اثر علمی
1-3- سؤالات و فرضیات
1-4- سوابق و پیشینه پژوهش
فصل دوم: بررسی اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران در عهد قباد
2-1- بررسی اوضاع اجتماعی ایران در آستانه پادشاهی قباد
2-2- بررسی وضعیت دینی ایران در اوایل حکومت قباد
2-3 - بررسی ساختار اقتصادی کشور ایران در عهد قباد
2-4- بررسی اوضاع سیاسی ایران در عهد سلطنت قباد
فصل سوم: ظهور مزدک و آیین وی
3-1- نگاهی به اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران مقارن ظهور مزدک
3-2- مزدک که بود و خاستگاه او کجا بود
3-3- بررسی اصلاحات اجتماعی نهضت مزدک
3-5 - بررسی اصلاحا ت اقتصادی مزدک در اواخر حکومت ساسانیان
3-6 بررسی تحولات سیاسی نهضت مزدک در اواخر حکومت ساسانیان
3-7 - بررسی سرانجام اقدامات واصلاحات قیام مزدک
فصل چهارم: بررسی اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه ایران در عهد انوشیروان
4-1- بررسی اوضاع سیاسی در عهد انوشروان
4-2- بررسی اوضاع اجتماعی و اقتصادی ایران در عهد انوشیروان
4-3 - بررسی اوضاع مذهبی در عهد انوشیروان
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات فرزانگان دانشگاه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۱۶
زبانفارسی
شابک978-622-95219-9-1
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۸۰۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات

برای دریافت کتاب قباد و انوشیروان شاهان اصلاحات و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.